Aleksander Čeferin

Ove izjave predsjednika Uefe će odjeknuti; rekao je ono o čemu većina šuti

25.02.2025 u 12:09

Bionic
Reading

Predsjednik Uefe Aleksander Čeferin je u razgovoru za slovensko Delo progovorio o politici u Europi. Neke njegove izjave mnogima neće baš dobro 'sjesti'

Aleksander Čeferin se u razgovoru za Delo obrušio na europske političare, otvreno je ustvrdio da ‘sloboda govora više ne postoji‘ te istaknuo da je ‘svima dosta političke korektnosti‘.

'Trebali bismo se ujediniti, ali ne znam je li to moguće. Trebali bismo se otvoriti i prestati toliko regulirati tržište. Nitko, čak ni Kina, ne bi trebao biti naš neprijatelj i nije. Trebamo sve tretirati kao partnere. Propovijedamo jedni drugima kako bi se trebali ponašati, ali onda se tako ne ponašamo ni sami', rekao je predsjednik Aleksander Čeferin pa nastavio:

'Svima nam je puna kapa političke korektnosti. Ovdje na zapadu ne postoji više sloboda govora. Ne smiješ više reći što misliš. S jedne strane tu su desni populisti koji imaju jednostavnu retoriku - migranti nam uzimaju poslove i bave se kriminalom, LGTB propaganda će uništiti obitelji, oni će uništiti vašu djecu i tako dalje. To je toliko jednostavna populistička retorika da ju svatko može razumjeti. S druge strane, skoro sva mainstream politika u Europi nije ni lijevo ni desno, a većina mainstream medija se obraća ljudima s intelektualne i arogantne visine.'

Čeferin je kritizirao političke odluke koje su natjerale Uefu da odustane od plana da vrati ruske klubove u Uefina natjecanja za mlade prije dvije godine.

'Mediji su počeli napadati Uefu i svi su se povukli i govorili: ‘Mi bismo podržali ideju, ali ne daju nam vlade‘. U stvarnosti, nisu dali djeci da se druže. Politika generira mržnju i intoleranciju zbog vlastitog interesa i to dok progovara protiv toga', kaže predsjednik Uefe te nastavlja:

'Nitko ne priča s ljudima, nitko im ne objašnjava da se mogu voljeti međusobno bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju, nitko im ne objašnjava da se neki ljudi ne osjećaju dobro u svojim tijelima, da se neki migranti stvarno bave kriminalom, ali i oni će biti kažnjeni kao i svi drugi. Mainstream politika bi se trebala zapitati što radi krivo da se ovo sve događa. Ne možete reći ljudima da ne pričaju o tome više.