Deseti tisuća Španjolaca bili su vrlo razočarani i šokirani, nakon što je Madrid ispao već u prvom krugu glasovanja za organizaciju Olimpijskih igara 2020. godine, koja je na kraju dodijeljena Tokiju…
Gospodarska kriza i visoka stopa nezaposlenosti spominjali su se najčešće kao razlozi trećeg uzastopnog neuspješnog pokušaja Madrida u borbi za domaćinstvom najvećoj svjetskoj sportskoj smotri, a ukupno četvrtog.
Madrid je prvi puta u tu utrku ušao 1965. godine za Igre sedam godina kasnije koje su se održale u Münchenu. Glavni grad Španjolske nakon toga se kandidirao i za Olimpijske igre 2012. koje su održane u Londonu, te za one koje nas za tri godine očekuju u Rio de Janeiru.
Novu veliku nadu Madrid je imao za Igre 2020. godine, no, na kongresu Međunarodnog olimpijskog odbora (IOC) je pretrpio poraz već u prvom krugu. Tokio je dobio najveći broj glasova, dok su Madrid i Istanbul bili poravnati, ali je u dodatnom glasovanju pobijedio Istanbul sa 49-45. U finalu je Tokio dobio 60 glasova članova Međunarodnog olimpijskog odbora, a Istanbul 36. Tako je Barcelona ostala jedini grad iz Španjolske koji je uspio dobiti organizaciju Olimpijskih igara, održanih 1992. godine.
Ulice Madrida, poznatog po kasnim večerama i još kasnijem noćnom životu, počele su se puniti u večernjim satima građanima spremnima za veliki party. No, kada je Jacques Rogge, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora, objavio eliminaciju u prvom krugu, u na trgu Puerta de Alcala u Madridu, na kojem se pratio prijenos glasovanja putem velikog video-zida, zavladao je muk.
'Kakav hladan tuš! Dvostruko razočaranje, jer očekivali smo pobjedu na glasovanju i veliki tulum cijelu noć, a sada smo ostali bez jednog i drugog. Stigao sam ovdje s obitelji, troje djece, kakvo razočaranje,' rekao je 36-godišnji građanin Carlos Vinuesa.
Španjolska se bori s recesijom i ima 27% nezaposlenih. No, u delegaciji Madrida uvjeravali su kako bi organizacija Igara potaknula gospodarski rast i stvaranje novih radnih mjesta. Očito nisu uspjeli uvjeriti članove IOC-a. Nakon Pekinga 2008. godine, Igre će 12 godina kasnije opet biti održane na azijskom tlu, u Tokiju.
'Ovo je sramotna odluka Međunarodnog olimpijskog odbora. To je samo jedna u nizu sramotnih odluka i nova potvrda kako se pri ovim izborima najmanje gleda na sport,' rekao je Feliciano Lopez i nastavio:
'Ne mogu objasniti ovakav izbor. Je li moguće da je korupcija toliko ušla i pri ovakvim izborima. Svaki od domaćina koji nas je pobijedio ima gadnih problema na koje se Međunarodni olimpijski odbor očigledno nije obazirao. Što je s tridesetak turskih sportaša upletnih u doping? Što je s nuklearnom krizom u Fukushimi? Ne mogu sebi objasniti sve ovo, ne vidim u svemu tome smisao,' sipao je gnjev uspješni španjolski tenisač u razgovoru za AS.
Početni šok polako blijedi. Možemo biti zadovoljni našim angažmanom i trudom, ostalo nije bilo u našim rukama. IOC je glasovao po svojim kriterijima. Šteta, jer držimo da smo zaslužili najmanje plasman u finale - izjavio je španjolski košarkaški as Pau Gasol, koji je bio dio izaslanstva Madrida.
'Sigurnost je bila ključni faktor. Sigurnost da Tokio može isporučiti sve potrebno za Olimpijske igre,' kaže Britanac Craig Reedie, potpredsjednik IOC-a.
Želja Međunarodnog olimpijskog odbora za pouzdanim domaćinom bila je presudni čimbenik u pobjedi Tokija, koji je profitirao od velikog japanskog gospodarstva. No, ne treba smetnuti s uma niti link s olimpijskim sponzorima. Azija ima veliko tržište za Međunarodni olimpijski odbor.
'Odabir zemlje s trećim najvećim BDP-om donosi puno komercijalnih prednosti. I onda to usporedite s ekonomskim nesigurnostima s kojima se suočava Španjolska, odnosno političkim nemirima koje je Istanbul iskusio prije nekoliko mjeseci, a osobito nemirima na Bliskom Istoku u ovome trenutku. Igrali smo na sigurnu okladu,' rekao je Australac John Coates, član Međunarodnog olimpijskog odbora.