Prvo suđenje pripadnicima takozvane kladioničarske mafije za namještanje rezultata nogometnih utakmica počelo je s - komplikacijama. Obrana zahtijeva prekid postupka i predbacuje pravosuđu pogreške u pripremi procesa
Na Zemaljskom sudu u Bochumu u srijedu (6.10) je započeo prvi sudski proces u 'najvećem skandalu u povijesti europskog nogometa'. Četvoricu muškaraca (starih 32, 35 i 55 godina) koji su se našli na optuženičkoj klupi sumnjiči se za udruživanje u kriminalnu skupinu radi organiziranja prijevare. Optužnica ih tereti da su u suradnji s drugim osobama utjecali na igrače i suce, s ciljem manipulacije rezultata 17 nogometnih utakmica u Njemačkoj i 14 utakmica u nekoliko drugih europskih zemalja - među njima je i Hrvatska. U slučaju da ih sud proglasi krivima, njima prijete zatvorske kazne u trajanju od maksimalno deset godina.
Samo suđenje je, kako su i očekivali promatrači, započelo s brojnim komplikacijama. Odvjetnici optuženika podnijeli su najprije zahtjev za obustavom postupka. Kao razlog su naveli da smatraju da sud u Bochumu uopće nije nadležan za procesuiranje mogućih manipulacija. Osim toga, obrana je predbacila njemačkom pravosuđu i brojne pogreške u pripremi postupka. Sud je odbio zahtjev za prekidom procesa, no nakon toga je obrana uspješno ishodila pauzu. U trenutku pisanja ovog članka još nije bilo jasno hoće li tijekom dana uopće biti pročitana optužnica.
Po navodima bohumskih pravnih organa, skupina počinitelja u 'podmazivanje' igrača i sudaca u ova 32 slučaja investirala je 370.000 eura. U kladionicama su na osumnjičene parove uložili oko dva milijuna eura, a 'čista' dobit od namještaljki iznosila je 1,6 milijuna eura. Kako je potvrdio glasnogovornik Zemaljskog suda u Bochumu Volker Talarowski novac se nije uplaćivao samo na pobjede ili poraze, već i na crvene kartone, kasne pogotke (u završnici neke utakmice).
Vjeruje se da su osumnjičeni čak preuzeli podmirivanje kompletnog duga jednog belgijskog drugoligaša od 700.000 eura - i nakon toga počeli vršiti pritisak na igrače i klupske dužnosnike da igraju onako kako je to njima bilo u interesu.
Bochumski sud izvorno je planirao okončati suđenje nakon samo pet procesnih dana. Izricanje presude bilo je predviđeno za 28. listopada 2010. No, kako je pokazao dosadašnji tijek prvog dana suđenje, proces bi se mogao i otegnuti.
Bochumsko državno odvjetništvo u okviru istražnog postupka je provjerilo preko 250 sumnjivih osoba. Na popisu sumnjivih nogometnih utakmica nalazi se oko 270 susreta iz cijele Europe. Kladioničarska mafija na njihov ishod uložila je oko 12 milijuna eura, a 'čista' dobit iznosila je oko 7,5 milijuna eura. Za 'kupovinu' igrača, sudaca i dužnosnika, pripadnici kriminalne skupine uložili su 1,5 milijuna eura.
Spiegel, Die Welt i još neki njemački mediji, a prenosi Večernji list, javljaju da je među 32 imenovane utakmice u optužnici spomenuta i ona između Zadra i Hajduka (0:3) iz travnja 2009., kao i sraz Europske lige iz iste godine Basel - CSKA Sofija (3:1), susret kvalifikacija za EP mladih Švicarska - Gruzija (1:0), slovenske lige Drava - Nafta (4:1), mađarske lige Ujpest - Honved (3:0) te susreti druge i nižih liga Njemačke, Švicarske i Belgije.