Apple je najavio plan ulaganja od 500 milijardi dolara u SAD tijekom sljedeće četiri godine. Uložit će u izgradnju velikog pogona u Teksasu za poslužitelje umjetne inteligencije i otvoriti otprilike 20.000 radnih mjesta u istraživanju i razvoju diljem zemlje, rečeno je na sastanku na kojem su sudjelovali izvršni direktor Applea Tim Cook te američki predsjednik Donald Trump
Mnogi Appleovi proizvodi koji se i dalje proizvode u Kini i uvoze u SAD suočit će se s carinama od deset posto, koje je Bijela kuća uvela ranije ovog mjeseca na proizvode iz te države, iako je Apple osigurao neka izuzeća od kineskih carina tijekom prve Trumpove administracije.
Dakle, iako su neke Appleove komponente proizvedene u SAD-u – poput čipova proizvođača kao što su Broadcom, Skyworks Solutions i Qorvo – većina proizvoda još uvijek se sklapa izvan SAD-a, posebice u Kini. Carina od 10 posto mogla bi drastično povećati cijenu Appleovog vodećeg proizvoda, iPhonea, na domaćem, američkom, terenu.
Ovo nije prvi put da je tvrtka dala razdraganu najavu o ulaganju više milijardi dolara u američko gospodarstvo tijekom Trumpove administracije. U 2018., tijekom prvog Trumpova mandata, Apple je rekao da će njegova nova i tekuća ulaganja pridonijeti s 350 milijardi dolara američkom gospodarstvu tijekom pet godina, piše Guardian.
Ova nova injekcija od 500 milijardi dolara očekivane potrošnje uključuje sve, od kupnje od američkih dobavljača do snimanja televizijskih emisija i filmova u SAD-u za uslugu Apple TV+. Tvrtka je odbila reći koliki dio te cifre već planira potrošiti sa svojom opskrbnom bazom u SAD-u, a koja uključuje tvrtke poput Corninga, koja proizvodi stakla za iPhone u Kentuckyju.
Trump je u objavi na Truth Socialu zahvalio Appleu i Cooku, rekavši da ovaj potez 'odražava vjeru tvrtke u njegovu administraciju'.
Apple je najavio pogon za umjetnu inteligenciju u Houstonu. Tvrtka će, naime, surađivati s Foxconnom na izgradnji objekta od 23.000 četvornih metara u Houstonu, gdje će se sastavljati poslužitelji za Apple Intelligence, sustav umjetne inteligencije koji podržava funkcije poput automatizacije e-pošte i drugih zadataka.
Planira i proširiti podatkovne centre u Sjevernoj Karolini, Iowi, Oregonu, Arizoni i Nevadi. Također, prošlog mjeseca Apple je započeo masovnu proizvodnju vlastitih čipova u pogonu TSMC u Arizoni. Ta tvornica, koja zapošljava više od 2000 radnika, proizvodit će neke od najnaprednijih poluvodiča na svijetu.
Najavio je Apple i povećanje svog Fonda za naprednu proizvodnju s pet na 10 milijardi dolara, a dio će biti uložen u proizvodnju naprednog silicija u TSMC-ovoj tvornici u Arizoni. Nadalje, kako je najavljeno, Apple će otvoriti centar za obuku u Michiganu, gdje će njegovi inženjeri, s lokalnim sveučilišnim osobljem, nuditi besplatne tečajeve malim i srednjim proizvodnim tvrtkama.
TSMC, vodeći svjetski proizvođač poluvodiča, već proizvodi 90 posto najsuvremenijih čipova, a njegova prisutnost u SAD-u ključna je za američku industrijsku politiku. Trenutno pregovara o akviziciji Intelovih pogona za proizvodnju čipova, što bi osnažilo njegovu poziciju na tržištu.
Trumpova administracija ranije je podržala Zakon o čipovima, a on osigurava 30 milijardi dolara subvencija za njihovu proizvodnju u SAD-u. Međutim Trump sada planira izmjene zakona, naglašavajući da tvrtke trebaju 'poticaje', poput smanjenja poreza, umjesto izravnih subvencija.