Sumnjive poveznice mogu vas dovesti u kontakt sa zlonamjernim softverom i drugim sigurnosnim prijetnjama. Pokazat ćemo vam kako ih možete provjeriti
E-poštom, društvenim mrežama, aplikacijama za brbljanje i na druge načine do vas mogu stići sumnjive poveznice koje vas mogu izložiti napadu ucjenjivačkim i ostalim zlonamjernim softverom.
Stoga budite oprezni! Prije no što kliknete na poveznicu koja vam je pristigla a da ju niste tražili provjerite ne krije li neugodna iznenađenja.
Pritom nije važno je li stigla od prijatelja ili potpuno nepoznate osobe - i vašim se prijateljima može dogoditi da postanu žrtvama hakiranja.
Evo pregleda web odredišta gdje možete provjeriti sumnjive poveznice.
1) Norton Safe Web
Kopirajte i zalijepite URL poveznice u polje za provjeru i kliknite dugme za pretraživanje. Pojavit će se ocjena i recenzije tog web odredišta. Možete unijeti i vlastito mišljenje, ako želite (i otvorite korisnički račun).
Na raspolaganju su vam još dva alata:
- Norton Safe Search Extension - proširenje za web preglednik Chrome kako biste provjeru mogli obaviti izravno iz browsera
- Norton Home Page Extension - proširenje koje uvodi sigurno pretraživanje u rezultate koje nudi tražilica koju koristite.
2) ScanURL
ScanURL će sumnjivu poveznicu provući kroz Google Safe Browsing Diagnostic, PhishTank i Web of Trust te povući podatke o web odredištu iz registra Whois. Ocijeni li ju opasnim, zaobiđite to web odredište u širokom luku.
Kako biste pomogli drugim korisnicima, možete unijeti opis gdje ste se i kako susreli sa spornim URL-om.
3) PhishTank
Ako ste se pitali što je PhishTank, evo kratkog objašnjenja. Riječ je o web odredištu gdje možete provjeriti pokušava li vas netko navući na prijevaru tipa phishing.
Unesete li poveznicu povratnu informaciju ćete dobiti odmah ukoliko je sporno web odredište u njihovoj bazi podataka. Ako nije, provjera bi mogla potrajati.
4) Google Transparency Report
Sumnjive poveznice također možete provjeriti i pomoću ovog Googleovog servisa. Unesite ju u polje predviđeno za to. Nakon nekoliko sekundi reći će vam imate li razloga za zabrinutost ili ne.
Osim zlonamjernog softvera Google Transparency Report će vas upozoriti i na web odredišta koja se bave phishingom.
5) VirusTotal Safe
U potrazi za zlonamjernim softverom VirusTotal analizira ne samo sumnjive poveznice već i datoteke. Rezultate skeniranja dijeli sa zajednicom stručnjaka za računalnu i online sigurnost. Dovoljno je otvoriti njihovo web odredište i unijeti sumnjivu poveznicu u tražilicu.
6) PSafe Dfndr Lab Suspicious
Još jedan jednostavan alat pomoću kojeg provjeru možete obaviti jednim klikom. Kopirajte sumnjivu poveznicu u tražilicu i kliknite Check URL.
Ako je u njihovoj bazi podataka povratnu informaciju ćete dobiti odmah. A ako nije? Savjetovat će vam oprez u daljnjem postupanju.
Oslanja se na strojno učenje kako bi otkrila potencijalno nesigurne URL-ove. Sumnjive poveznice potom uspoređuje s drugim izvorima, a obrađuje ih se i u timu koji stoji iza ovog projekta ukoliko stroj ne uspije ponuditi definitivan odgovor.
7) URLVoid
Kao i kod drugih alata ovog tipa, trebate unijeti sumnjivu poveznicu u tražilicu i pričekati završetak provjere. Dobit ćete informacije u URL-u, eventualne probleme povezane s njime i gdje je web odredište smješteno (ako je taj podatak dostupan).
Za provjeru koristi druge izvore kao što su Avira, BitDefender i PhishTank, između ostalih. Za provjeru IP adrese nudi servis IPVoid, piše Make Use Of.