smart cities

Glavni gradovi Europe završit će kao gradovi trećeg svijeta, ne budu i reagirali na promjene

24.08.2018 u 06:53

Bionic
Reading

Futurolog Aric Dromi predviđa da će gradovi budućnosti biti više digitalni nego fizički, a pitanje budućnosti gradova smatra krajnje filozofskim

Futurolog Aric Dromi predviđa da će gradovi budućnosti biti više digitalni nego fizički, a pitanje budućnosti gradova smatra krajnje filozofskim. Na temu pametnih gradova govorit će tijekom konferencije Future Tense, koja će biti održana 2. listopada u zagrebačkoj Laubi.

Dromi smatra da nam područja poput umjetne inteligencije, robotike, genetike, biotehnologije i prilagodljive stvarnosti omogućavaju da prenamijenimo svaki aspekt našeg postojanja pa tako i urbanu infrastrukturu.

PRIRODNI DIZAJN

Smartfone budućnosti poboljšat će - kukci

Pogledaj galeriju

Ističe kako će glavni gradovi Europe i razvijenog svijeta, ako ne budu pravovremeno reagirali na neizbježne promjene, za deset godina završiti kao gradovi trećeg svijeta.

Dromi je uvjeren kako su potencijali stvarne izgradnje grada koji je održiv i može prihvatiti potrebe budućeg društva na mjestima poput Afrike ili Južne Amerike, mjestima koja imaju potencijal za infrastrukturu i ne trebaju naknadno opremanje već postojećih sustava, upravo zbog toga što trenutno nemaju sustave.

Dromi podsjeća na postojeće migracije unutar država, danas 50 posto populacije svijeta živi u gradovima, a očekuje se da će se ta brojka povećati na 75 posto u idućih nekoliko godina.

Naglašava kako, gledano iz ptičje perspektive, u prosjeku 75 posto grada danas čine ceste i parkirališta. A s obzirom na porast broja stanovnika u gradovima morat ćemo se okrenuti novim gospodarskim i poslovnim modelima po kojima će gradovi funkcionirati.

Kao prvi korak u bliskoj budućnosti navodi samoupravne, robotske automobile koji će eliminirati potrebu za vlasništvom u gradovima. Dugoročno, kaže, nestat će potrebe za vlastitim automobilom.

SKYPORT

Uber ovako zamišlja zračne luke za futurističke leteće taksije

Pogledaj galeriju

Podsjeća i da Uber, Google i Airbus već gledaju na prostor iznad cesta i drugu vrstu vozila, od letećih automobila do autonomnih dronova i autonomnih taksija. Prema tome, djelomično će se ukloniti potreba za postojećom infrastrukturom i otvorit će mogućnost za redizajn prostora na potpuno novi način.

Dromi predviđa kako će u budućnosti uspon mješovite ili virtualne stvarnosti ukloniti naše potrebe da fizički idemo s jednog mjesta na drugo, što znači da nećemo stvarno morati živjeti u gradu kada se možemo priključiti i pojaviti u nekoj drugoj stvarnosti.

Aric Dromi glavni je futurolog u proizvođaču automobila Volvo. Ujedno je član savjetodavnog odbora inovativnog centra zasnovanog u Silicijskog dolini za NTT Grupu, a aktivan je i pri Mreži umjetne inteligencije i inteligentne automatizacije AIIA.

Uz Dromija tijekom konferencije Future Tense o mikro i makro trendovima u prehrani govorit će futurologinja prehrane Morgaine Gaye. David Birch održat će predavanje o budućnosti plaćanja, a Gerd Leonhard o utjecaju razvoja tehnologije na razvoj čovječanstva.