Izbačena plazma Zemlju će pogoditi 14. travnja kada možemo očekivati i puno intenzivnije aurore
Sunce je nedavno prema Zemlji izbacilo ostatke mrtve sunčeve pjege. Vruća plazma će do našeg planeta stići u četvrtak i ne, nećete osjetiti ništa. Da bismo razumjeli uzrok ovog događaja, moramo početi od ovog ponedjeljka kad je umiruća sunčeva pjega pod imenom AR2987 eksplodirala i poslala veliku količinu sunčevog materijala u svemir. Ta će tvar, piše Space Weather, kad stigne do Zemlje možda uzrokovati geomagnetsku oluju.
Sunčeve pjege su relativno hladna mjesta na Sunčevoj površini koja nastaju nakon što magnetsko polje uspori uobičajeni proces konvekcije i spriječi uzdizanje vruće tekućine. Ove tamne točke mogu trajati sve od par sati do nekoliko mjeseci, piše Gizmodo.
Ova eksplozija sunčeve pjege uzrokovala je izbacivanje velike količine energije u obliku radijacije, kao i eksploziju magnetskog polja i plazme iz vanjskog dijela Sunčeve atmosfere, pojava inače poznata kao koronalni izbačaj mase. Riječ je o velikom balonu plina isupnjenim milijardama tona nabijenih čestica koji se kreće brzinom od nekoliko milijuna kilometara na sat.
Koronalni izbačaj mase će, prema prognozi National Oceanic and Atmospheric Administrationa, do Zemlje doći 14. travnja i možda izazvati G-2 geomagnetsku oluju. Oluje se, podsjetimo, rangiraju od G-1 do G-5, što znači da je G-2 oluja relativno umjerena. U najgorem slučaju možemo očekivati manje smetnje u energetskim mrežama i satelitima, kao i aurore koje će biti vidljive na nižim nadmorskim visinama nego inače.
Nabijene čestice u koronalnom izbačaju mase vrše interakciju sa atmosferom na sjevernom i južnom polu te stvaraju intezivnija polarna svjetla. Sunce se trenutno nalazi u dijelu ciklusa koji uključuje pojačanu aktivnost. Trenutni ciklus počeo je u prosincu 2019. i trajat će 11 godina. Vrhunac aktivnosti možemo očekivati 2025.