KORISNI PRIJEDLOZI

Nakon skandala sa Signalom: Kako zaštititi privatnost razgovora online

27.03.2025 u 13:07

Bionic
Reading

Bez obzira na to želite li s nekim podijeliti frustraciju zbog posla ili upozoriti na očite nezakonitosti kojima se bavi vaš poslodavac, trebate imati na umu načine na koje se ne izložiti bespotrebnim rizicima

Aplikacija za razmjenu poruka Signal našla se u središtu pažnje nakon što je Bijela kuća potvrdila da je korištena za tajni grupni chat između visokih američkih dužnosnika. U toj grupi 18 članova raspravljalo je o planovima za napad na skupinu Huti u Jemenu, a u nju je slučajno dodan i glavni urednik časopisa The Atlantic Jeffrey Goldberg. To se nedvojbeno smatra jednim od najozbiljnijih sigurnosnih propusta u novijoj američkoj vojnoj povijesti. >>>Pročitajte više<<<

Kako velik dio života provodimo online, važno je razumjeti tko bi mogao imati pristup našim razgovorima i pretraživanju weba, kao i razumjeti kako zadržati privatnost u svijetu koji je sve povezaniji. Donosimo nekoliko preporuka i savjeta kako to učiniti.

Koristite osobne uređaje i mreže

Sve što radite na radnom računalu ili telefonu gotovo sigurno može biti vidljivo vašem poslodavcu. Stoga je dobra ideja koristiti osobni uređaj za privatne razgovore i pretraživanja interneta.

Isto vrijedi za poslodavčevu mrežu Wi-Fi-ja. Izbjegavajte koristiti je u privatne svrhe, naročito ako želite ispuhati frustraciju oko kolega na poslu, recimo.

Signal

Postoje brojne tehnološke platforme koje reklamiraju usluge enkripcijske zaštite za privatnost, uključujući iMessage i WhatsApp, a stručnjaci za sigurnost podataka uglavnom se slažu da je Signal zlatni standard.

Izgleda kao obična aplikacija za slanje poruka i telefoniranje, no u vlasništvu je neprofitne, ne privatne tvrtke, a prema zadanim postavkama enkriptira poruke od pošiljatelja do primatelja. Teoretski, to znači da nemaju ništa korisno predati vlastima ili bilo kome tko se pojavi sa sudskim nalogom.

Bez obzira koristite li Signal ili WhatsApp, stručnjaci savjetuju uključivanje značajke nestajućih poruka, a ona omogućuje automatsko brisanje razgovora nakon određenog vremenskog razdoblja, pa razgovori možda neće biti dostupni čak i ako se netko drugi dočepao korisnikova telefona.

Web preglednik Tor

Mnogi su ljudi upoznati s VPN-ovima (virtualnim privatnim mrežama), a koje djeluju poput tunela između uređaja i weba koji može prikriti odakle dolazi vaš internetski promet.

Iako nude određenu razinu zaštite od neovlaštenog presretanja, tvrtka koja pruža takve usluge mogla bi teoretski biti prisiljena predati informacije koje ima o vašem internetskom prometu.

Sigurnija opcija je korištenje web preglednika Tor, jer on distribuira internetski promet kroz globalnu mrežu različitih 'čvorova' ili računala, zbog čega se prometu bilo kojeg korisnika ne može pristupiti s jedne pristupne točke. Uz Tor, web stranice koje korisnik posjećuje također ne mogu očitati IP adresu tog korisnika, čime otežavaju njegovu identifikaciju.

Brojne novinske organizacije također imaju SecureDrop mape, putem kojih je moguće anonimno dijeljenje enkriptiranih dokumenata i komunikacija putem Tora.

Ostale najbolje prakse

Pojedine su tvrtke poduzele agresivne mjere za identifikaciju zaposlenika koji neovlašteno dijele informacije, poput stavljanja vodenog žiga ili namještanja postavki e-pošte tako da različiti zaposlenici primaju malo različite verzije iste poruke.

Zbog toga sigurnosni stručnjaci potiču ljude na oprez pri slanju točnih kopija ili fotografija e-pošte ili dokumenata. Svi ispisani dokumenti mogu uključivati ​​'točke pisača', nevidljive kodove za praćenje koji mogu pokazati vrijeme te datum i mjesto na kojem je nešto ispisano.

Imajte na umu to da vas kršenje ugovora o tajnosti podataka ili dijeljenje povjerljivih informacija može izložiti pravnom riziku ako vas netko identificira, piše CNN Business.