PAR PRAKTIČNIH SAVJETA

Spor vam je internet? Otkačite susjede s Wi-Fija

12.05.2017 u 06:56

Bionic
Reading

Bežični internet za koji plaćate nije brz koliko bi trebao biti? Provjerite koristi li vezu netko mimo vašeg znanja i odobrenja, pa ih se riješite. Evo kako

Koristite li Wi-Fi u uredu, stambenoj zgradi ili drugom gusto naseljenom mjestu, izgledi kako veliki broj bežičnih signala ima negativan utjecaj na brzinu vaše internetske veze. Uz to, sasvim je moguće kako vam se netko prikačio na bežični internet ako ga niste dobro zaštitili.

Evo što možete poduzeti kako bi lopovima pokazali srednji prst.

Provjerite svoj usmjerivač (router)

Želite li ustanoviti je li se netko neovlašteno prikačio na vaš Wi-Fi, prvo što ćete provjeriti jest vaš router. Na žalost, ne sadrže svi uređaji ove vrste informacije te vrste, niti im na svima možete pristupiti. Na router se možete ulogirati tako što ćete utipkati IP adresu izravno u vaš web preglednik. Obično je to 192.168.1.1, ali može biti i drukčija pa provjerite s vašim pružateljem usluga pristupa internetu. Recimo, za Iskon Internet ta je adresa 192.168.5.1. 

Ponekad je adresa otisnuta i na samom uređaju, skupa s korisničkim imenom i lozinkom za logiranje.  Kad se ulogirate potražite dio koji će vam prikazati spojene uređaje. Ako ne prepoznajete neke od njih, imate posla s uljezom.  Trebala bi postojati opcija za uklanjanje, brisanje ili blokiranje uređaja. Upotrijebite ju. Ako ne znate kako to učiniti, kontaktirajte korisničku podršku.

Promijenite početnu administratorsku lozinku

Vaš je router stigao s početnim korisničkim imenom i lozinkom. Njih trebate promijeniti prvom prilikom jer postoji velik broj web odredišta na kojima ih je moguće pronaći za model uređaja kojeg koristite. 

Provjerite svoje sigurnosne postavke

Lopovima ćete otežati posao ako postavite bar kakvu-takvu zaštitu. Provjerite kakve postavke koristi vaš router i možete li postaviti jače.

Wi-Fi Security as Fast As Possible Izvor: Društvene mreže / Autor: Techquickie

Koristite WPA2

Pri kreiranju lozinke svakako koristite enkripciju WPA2. Ako ste još na WEP-u, odmah ga zamijenite s WPA2. To je najstariji i najmanje siguran način zaštite Wi-Fi mreže. 

Sakrijte svoj SSID

Ovo može biti korisno kad ste okruženi većim brojem drugih Wi-Fi mreža. Sakrijete li vaš SSID - naziv kojeg koristi vaša Wi-Fi mreža - neće biti emitiran svima u vašoj neposrednoj blizini. Još uvijek će ga biti lako otkriti besplatno dostupnim alatima kao što je Backtrack, ali ćete se riješiti bar onih koji za njih ne znaju.

Isključite WPS

Wi-Fi Protected Setup (WPS) još je jedna slaba točka koju je moguće zlorabiti na vašu štetu. Razmjerno lako pada kad biva izložen napadu golom silom u slučajevima kad se koristi PIN za otvaranje novih veza. 

Problem nastaje zbog načina na koji router obrađuje PIN (To je osmoznamenkasti broj). Kad novo računalo pokuša pristupiti vezi koristeći PIN, biva provjereno tako što prvo obradi jednu, a potom drugu polovicu PIN-a. To drastično smanjuje broj pokušaja potrebnih kako bi se pogodilo PIN, tim više što druga polovica PIN-a sadrži tek tri aktivne brojke.

Alat koji je prvi iskorištavao ovaj sigurnosni propust prodan je za 1,5 milijuna dolara. Daleko od toga da je jedini.

Tajni izraz vs. lozinka

Prilično je teško pamtiti desetke snažnih, jedinstvenih lozinki. Zašto ih ne bi zamijenili tajnim izrazom? Umjesto kombinacije teško pamtljivih nizova znakova možete stvoriti znatno dulji tajni izraz - recimo: zeleno sljeme brdo nebo - kojeg će napadač teško tek tako pogoditi. Ako mu želite dodatno zagorati život, ubacite brojke umjesto slova: ze1en0 s1jem3 brd0 nebo.

Filtrirajte adrese MAC

Vaš laptop, smartfon, tablet računalo i drugi uređaji, uključujući i router, imaju jedinstvenu MAC adresu. Za povećanu sigurnost namjestite svoj router tako da se na njega mogu spojiti samo oni uređaji kojima ste vi dali dozvolu.  Na žalost, ako u susjedstvu imate umješnog hakera, vjerojatno će naći načine kako zaobići ovu zaštitu. Ali, amaterima će zadati popriličnu glavobolju.

What is a MAC Address? Izvor: Društvene mreže / Autor: Techquickie

Pratite što se događa na routeru

Ukoliko vam se čini kako je Wi-Fi veza za koju plaćate sporija nego što bi trebala biti, redovno provjeravajte tko se sve spaja na nju. To možete učiniti besplatnom aplikacijom za pametne telefone kao što je Fing - Network Tools (Android, iOS). 

Fing će izlistati sve uređaje trenutno spojene na istu Wi-Fi mrežu na kojoj ste i vi te ponuditi više korisnih inromacija. Možete dodati specifične informacije o vašim uređajima i pratiti ih.

Više: Make Use Of