Logitech tipkovnicom G213 Prodigy nastoji dokazati da oku ugodne periferije ne moraju nužno biti skupe, no kao i kod svega dobrog u životu, i ovdje postoji caka
Na mnogim cjenicima diljem Lijepe Naše G213 se opisuje kao mehanička tipkovnica za obožavatelje igara koji ne raspolažu prevelikom količinom novca. Istina je, doduše, ta da se ovdje uopće ne radi o mehaničkom tipkalu. G213 je membranska tipkovnica napravljena tako da izgleda i ostavlja dojam mehaničke tipkovnice.
Ako sve to uzmemo u obzir i pomirimo se s činjenicom da za šestotinjak kuna kupujete membransku tipkovnicu, vjerujem da vam je jasno kamo ide ova recenzija. Pozadinski osvijetljena uzdanica Logitechove linije, periferija Prodigy ne spada među najimpresivnije tipkovnice koje sam ikad isprobao, no jednu stvar radi skoro izvrsno.
Svakodnevno tipkanje
Kao netko tko većinu dana provodi pišući članke, mogu otvoreno reći da je ova tipkovnica udobnija za korištenje od velikog broja skupljih mehaničkih tipkovnica koje sam imao priliku isprobati. Onaj dio koji je Logitech rezervirao za gejmere opcija je anti-ghostinga, što u principu znači da možete stisnuti velik broj tipki odjednom, a tipkovnica će ih sve prepoznati.
Što se konstrukcije Prodigyja tiče, valja voditi računa o tome da je Logitech pri izradi zbilja nastojao uštedjeti. Tim rečeno, G213 ostavlja vrlo plastičan dojam, no to dolazi do izražaja jedino kada tipkovnicu vadite iz kutije i stavljate na stol – nakon toga će vam u principu biti svejedno. Što se finog podešavanja tiče, G213 ima opciju za učitavanje nekoliko različitih postavki osvjetljenja i aktivacije tipki putem Gaming Softwarea i to je u principu to.
Pozadinsko osvjetljenje
Samo tipkanje je, kao što sam naveo, pravi san i što je najbolje – ne proizvodi divljački glasni zvuk kao većina mehaničkih tipkovnica. Pozadinsko osvjetljenje od 16 milijuna boja cijeloj stvari dodaje dozu šarma koji dolazi do izražaja kada uglavnom ne sjedite za računalom i neprekidno zurite u ekran.
A igre?
Što se igara tiče, tu imamo sasvim drugu priču. S obzirom na to da se radi o membranskoj tipkovnici, logično je očekivati manjak preciznosti potreban za igranje kompetitivnih igara koje zahtijevaju vrlo, vrlo veliku preciznost i brzinu odaziva. Govorim, naravno, o igrama poput Starcrafta, Overwatcha i Counter-Strikea. Još jedna stvar koja mi se kod G213 nije dopala njezina je veličina koja bi mogla zasmetati korisnicima s ograničenim prostorom na stolu. Povrh svega, još jednom valja naglasiti da se ovdje radi o membranskoj tipkovnici, što otprilike znači da za staru tehnologiju dajete iznos za koji možete dobiti jeftinu mehaničku tipkovnicu.
Zaključak
Upravo zbog toga nisam siguran mogu li G213 otvoreno preporučiti. Nikad se nisam smatrao propagatorom mehaničkih tipkovnica, no realno – ako kupujem tipkovnicu skuplju od 500 kuna, ne očekujem da se radi o membranskoj. G213 Prodigy je periferija koja ugodno iskustvo tipkanja i osrednje iskustvo gejminga kombinira s gorkim okusom koji ostavlja (za membransku tipkovnicu) visoka cijena.
Logitech G213 Prodigy Gaming Keyboard
- Vrsta tipkovnice: membranska
- Povezivanje: USB 2.0
- Anti-Ghosting: Da
- Pozadinsko osvjetljenje: 16 milijuna boja, LED
- Dimenzije: 216 mm puta 452 mm puta 34 mm
- Težina: 1100 g
- Cijena: 550 kn
Plus:
- Tipkanje na G213 je izvrsno
- Dostupne medijske tipke
- Izvrstan softver
- RGB osvjetljenje
Minus:
- Cijena
- Veličina
- Nije za profesionalni gejming