SAGA IDE DALJE

Trump spreman smanjiti carine Kini ako prepusti TikTok SAD-u?

28.03.2025 u 12:37

Bionic
Reading

SAD je i dalje zainteresiran za preuzimanje kontrole nad jednom od trenutno najvećih društvenih mreža na svijetu

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da bi bio voljan smanjiti carine na Kinu kako bi postigao dogovor s kineskom matičnom kompanijom ByteDance o prodaji TikToka - društvene mreže koju koristi 170 milijuna Amerikanaca.

Trump je priznao da će Kina morati igrati ključnu ulogu u bilo kakvom dogovoru. 'Što se tiče TikToka, Kina će vjerojatno morati sudjelovati u tome, moguće kroz neko odobrenje. Mislim da će to učiniti', rekao je Trump novinarima u srijedu. 'Možda im malo smanjim carine ili nešto slično da se dogovor zaključi,' dodao je.

Njegove izjave ukazuju na to da prodaja TikToka postaje prioritet njegove administracije, i to toliko važan da je spreman iskoristiti carine kao sredstvo pregovora s Pekingom, piše Guardian.

ByteDance ima rok do 5. travnja da pronađe kupca izvan Kine za TikTok, ili će se aplikacija suočiti sa zabranom na području SAD-a, zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Prema zakonu donesenom 2024., zabrana je trebala stupiti na snagu još u siječnju. Zabrinutost Washingtona proizlazi iz toga što kinesko vlasništvo nad TikTokom znači da bi aplikacija mogla biti podložna utjecaju kineske vlade, bilo za provođenje propagandnih aktivnosti, bilo za prikupljanje podataka o američkim građanima.

U veljači i ranije ovog mjeseca Trump je dodatno povećao carine na uvoz iz Kine, dodavši 20 posto postojećim tarifama.

Uspjeti nagovoriti Kinu da pristane na prodaju kompanije vrijedne desetke milijardi dolara oduvijek je bio najveći izazov u pregovorima. Trump je već ranije koristio carine kao pregovarački alat u vezi s TikTokom. Na sam dan preuzimanja vlasti, 20. siječnja, upozorio je da bi mogao nametnuti nove carine ako Kina ne odobri američki dogovor vezan uz aplikaciju.

Potpredsjednik JD Vance izjavio je kako očekuje da će opći uvjeti dogovora o vlasništvu TikToka biti dogovoreni do 5. travnja. Reuters je prošlog tjedna izvijestio da se pregovori koje vodi Bijela kuća oblikuju oko plana prema kojem bi najveći nekineski ulagači u ByteDance povećali svoj udio i preuzeli američke operacije TikToka, prema informacijama dvaju izvora upoznatih sa situacijom.

Budućnost aplikacije koju koristi gotovo polovica američkog stanovništva visi o niti još od donošenja zakona kojim se ByteDanceu naredila prodaja TikToka do 19. siječnja. Aplikacija je nakratko ugašena u siječnju nakon što je Vrhovni sud SAD-a potvrdio zabranu, no ponovno je postala dostupna nekoliko dana kasnije, nakon što je Trump stupio na dužnost.

Brzo je izdao izvršnu uredbu kojom je provedbu zakona odgodio do 5. travnja, a prošlog mjeseca rekao je da bi mogao dodatno produljiti taj rok kako bi si dao vremena da osobno dovrši pregovore. Bijela kuća je uključena u pregovore na dosad neviđenoj razini, de facto preuzevši ulogu investicijske banke.

Zagovornici slobode govora upozoravaju da bi zabrana TikToka mogla predstavljati neustavno ograničavanje prava Amerikanaca na pristup stranim medijima, što bi bilo u suprotnosti s Prvim amandmanom Ustava SAD-a.