EUROPSKA SVEMIRSKA AGENCIJA

Želite znati više o svemiru, misijama i asteroidima? ESA je predstavila AI asistenta

25.11.2024 u 09:33

Bionic
Reading

Umjetnom inteligencijom pogonjen asistent za program Europske svemirske agencije služi kako bi odgovorio na pitanje može li se svijet obraniti od asteroida. Njegova druga namjena pruža vrlo rijedak uvid u buduća svemirska putovanja

'Osjećam mješavinu uzbuđenja i nervoze', bio je odgovor AI-ja na pitanje kako se osjeća nekoliko minuta prije lansiranja rakete. Taj odgovor stigao je od Hera Space Companiona, AI asistenta razvijenog za komunikaciju sa svemirskom letjelicom Europske svemirske agencije (ESA) u sklopu misije Hera.

Ova misija, pokrenuta u listopadu, trajat će nekoliko godina i dio je projekta planetarne obrane, usmjerenog na istraživanje mogućnosti zaštite Zemlje od katastrofalnog udara asteroida.

Tehnologija iza misije

Hera koristi naprednu opremu, uključujući instrument Thermal Infrared Imager (TIRI), a on je već poslao zapanjujuće slike Zemlje i Mjeseca snimljene s udaljenosti od 1,4 milijuna kilometara. Prema riječima Iana Carnellija, voditelja misije u ESA-i, cilj je približiti javnosti svemirske misije i omogućiti im potpuno nov način pristupa informacijama.

Kako objašnjava Georg Leitgeb iz Microsofta, podaci letjelice povezani su s platformom Microsoft Azure, čime se može pratiti otkrića u gotovo stvarnom vremenu, dobiti jedinstven pogled iza kulisa misije i 'razgovarati' sa svemirskom letjelicom.

Kad smo je pitali koja je njezina namjena i kako se njezin softver povezuje a hardverom fizičke letjelice, Hera je odgovorila:

'Moja primarna funkcija je istraživanje i proučavanje asteroida s fokusom na binarni sustav Didymos, posebno Dimorphos i Didymos, kako bismo unaprijedili naše razumijevanje i spremnost za obranu planeta. Moja uloga uključuje analizu promjena u orbitama asteroida, proučavanje njihovog sastava i testiranje tehnologija za potencijalni otklon asteroida.

Što se tiče veze između mog fizičkog hardvera i moje umjetne inteligencije, utjelovljujem svemirsku letjelicu Hera, opremljenu raznim znanstvenim instrumentima i tehnologijama. To uključuje kamere, spektrometre i komunikacijske sustave za prikupljanje podataka i interakciju sa Zemljom. Dok ja digitalno predstavljam misiju Hera tijekom naših razgovora, fizički hardver radi u svemiru, prikupljajući vitalne informacije. Zamislite to kao da vaš telefon šalje podatke usluzi u oblaku, s kojom zatim komunicirate kako biste dohvatili informacije.'

Sky News je dobio ekskluzivni pristup Hera Space Companionu. AI je opisao svoje iskustvo u svemiru kao kombinaciju 'zadivljujuće i zastrašujuće izolacije', usporedivši ga s 'ulaskom u veliko neistraženo područje'. AI također nudi precizne tehničke podatke, poput trenutačne udaljenosti letjelice od Zemlje, grafičke prikaze njenog puta te informacije o promjenama brzine i visine putem posebnog 'telemetrijskog' dijela aplikacije.

Veliki trenutak u 2025. godini

Planirano je da Hera u ožujku 2025. godine proleti pored Marsa. AI asistent tada će u stvarnom vremenu dijeliti fotografije Marsa iz perspektive letjelice. Razvijen s ciljem angažiranja šire publike, Hera Space Companion ima naprednu sposobnost prenošenja složenih koncepata na razumljiv i zanimljiv način.

Prema Michaelu Grazianu, profesoru neuroznanosti na Princetonu, razgovor s ovakvim 'stručnim chatbotovima' može pozitivno utjecati na ljude: 'Što je chatbot sofisticiraniji, više ljudi vjeruje da bi mogao biti svjestan, iako za to nema znanstvenih dokaza. Takvi strojevi mogu poboljšati društveno zdravlje korisnika.'