Prihvate li europarlamentarci u studenom prijedlog zakona, od 2026. godine na području Europske unije bit će zabranjeno na proizvode stavljati neprovjerene, generičke tvrdnje o tome da su pojedini artikli ekološki prihvatljivi, ugljično neutralni, biorazgradivi i slične izjave koje se danas smatraju "greenwashingom"
Da bi proizvodi imali takav natpis, stoji u prijedlogu zakona, benefiti za okoliš morat će biti dokazani kroz posebne sheme certificiranja ili pak biti odobreni od strane javnih vlasti što znači da se potrošači više neće susretati sa suludim tvrdnjama poput onih da su sir, plastične boce, letovi i bankovni računi CO2 neutralni, piše Jutarnji.
Konkretno, legislativom će biti zabranjene sve generičke tvrdnje koje nisu znanstveno dokazane, lažne tvrdnje o kompenzacijskim učincima proizvoda na okoliš, ali i lažne tvrdnje o trajnosti uređaja koje nisu utemeljene na konkretnim testovima.
Dodatno, zabranit će se i poticanje potrošača da ranije nego što je to potrebno zamijene neke djelove uređaja (recimo da mijenjaju tintu u pisaču prije nego što je to potrebno), nagovaranje na instalaciju softvera koji bitno ne utječu na performanse uređaja kao i reklamiranje proizvoda kao popravljivog kad on to u stvarnosti nije.
Novim zakonom proizvođači će imati obvezu potriošače puno bolje i transparentnije informirati o pravu na popravak robe koje se na pdoručju EU proteže ne period od dvije godine, a razmišlja se i da se posebniom oznakama označava roba za koju su proizvođači odlučili proširiti period jamstva dulje od onoga što predviđa zakon.
Parlamentarna izvjestiteljica Biljana Borzan izjavila je kako je postignut odličan dogovor za europske potrošače te naglasila kako njih čak 60 posto nije svjesno da imaju zakonsko pravo na popravak robe, a posebno je istaknula da će prema novim pravilima roba koja ima dulji vijek trajanja biti i posebno označena kako bi je potrošači mogli prepoznati.