O diplomatskim izgredu do kojeg je došlo nakon što je tjednik australskih Hrvata izvijestio o tome da je australski premijer Tony Abbott čestitao Hrvatima osnivanje Nezavisne države Hrvatske 10. travnja, o čemu je prošlog tjedna izvijestio tportal, piše u ponedjeljak i britanski Guardian, prenoseći priopćenje australskog parlamentarca Craiga Kellyja koji se našao u centru skandala
Tjednik australskih Hrvata Boka CroPress, podsjetimo, u svom posljednjem, uskršnjem izdanju piše da je Craig Kelly na proslavi 10. travnja u klubu Sydney prenio Hrvatima čestitku australskog premijera povodom osnutka NDH.
Slijedom toga, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u Zagrebu pozvalo je na sastanak australsku veleposlanicu u Hrvatskoj Susan Cox i izrazilo svoj prosvjed. Veleposlanica Cox rekla je tom prilikom da Australija priznaje samo 25. lipnja kao hrvatski Dan državnosti i naglasila dobre i prijateljske odnose između Australije i Hrvatske.
O ovom slučaju u utorak izvještava i australski SBS, navodeći da je Damir Kušen, hrvatski veleposlanik u Canberri, rekao je da je riječ o ozbiljnom pitanju za Hrvatsku i da se očekuje službeni odgovor australske vlade. Iz MVEP-a su još u četvrtak za tportal izjavili da je Kušen razgovarao s Kellyjem, 'koji se ispričao i rekao da je svojim govorom zapravo želio osuditi sve nacističke i fašističke zločine počinjene tijekom Drugog svjetskog rata'.
Guardian je danas bezuspješno pokušao doći do Kellyja te je prenio njegovo priopćenje za inserbia.info, u kojem australski parlamentarac poručuje da je ponižen zbog selektivnog izvlačenja njegovih riječi iz konteksta i izvrtanja njihovog značenja. Uznemiren je, kaže, zato što je takvo medijsko izvještavanje uvrijedilo mnoge njegove srpske i hrvatske prijatelje.
Objasnio je da je senatorica Concetta Fierravanti-Wellsces, parlamentarna tajnica za multikulturalne odnose, zatražila od njega da je zastupa na događaju hrvatskog kluba, opisanog kao 'proslava hrvatske nezavisnosti'. Kelly navodi da on 'nije predstavljao premijera'.
'U onome što sam rekao zasigurno nisam ni na koji način podržao fašističku hrvatsku državu za vrijeme Drugog svjetskog rata. Zapravo, posve suprotno, u održanom govoru iznio sam jaku osudu i fašizma i komunizma. Izričito sam fašizam nazvao zlom. A 'čestitke' sam uputio hrvatskoj zajednici za njihovu borbu PROTIV fašizma. Rekao sam to i zbog njihovih iskustava sa 'zlima' fašizma te da hrvatski narod danas ima 'osobito razumijevanje važnosti slobode i demokracije'. Nadalje, bio sam prvi govornik i otišao sam odmah nakon govora...
Da je bilo ikakvih naznaka da je taj događaj bio podrška fašističkoj hrvatskoj državi, ne bih mu nazočio, a da je bilo koji govornik podržao (takvu državu, op.a.), otišao bih. Unatoč svemu, iskreno se ispričavam u slučaju uvrede, jer su moje napomene u potpunosti izvađene iz konteksta, a njihovo je značenje preokrenuto', priopćio je Kelly.