može preustroj, ali...

Dodik: Razumijem Hrvate, oni su politički marginalizirani, ali Republika Srpska je nedodirljiva

28.01.2019 u 19:59

Bionic
Reading

Predsjedatelj predsjedništva BiH Milorad Dodik ocijenio je u ponedjeljak kako su zaključci Hrvatskog narodnog sabora (HNS) legitimna stajališta hrvatskog naroda, ali je istaknuo da eventualni preustroj države koji predlaže moguć jedino pod uvjetom da se ne mijenja teritorijalni i ustavni položaj Republike Srpske (RS)

"Smatram da nikome ne treba nijekati pravo artikuliranja svog legitimnog političkog stjališta i osobno mislim da je, poslije dugogodišnje majorizacije Hrvata od Bošnjaka, bilo za očekivati i radikalnije stavove", kazao je Dodik u priopćenju.

Dodao je kako RS podpire načelo ravnopravnosti konstitutivnih naroda i razumije da je Hrvatima neprihvatljivo da se vlast na razini Federacije BiH i države uspostavlja bez njihovih legitimnih predstavnika te da im Bošnjaci biraju člana kolektivnog predsjedništva.

"S druge strane, vjerujem da je svima apsolutno jasno da je RS nedodirljiva i da bilo kakva mogućnost promjene njezina teritorija nije i nikada neće biti moguća", istaknuo je Dodik uz poruku kako je ključ za rješenje hrvatskog pitanja u BiH isključivo na teritoriju Federacije BiH.

"Hrvati su po Daytonskom sporazumu bili ravnopravni s Bošnjacima u Federaciji BiH ali su kasnijim nametnutim odlukama visokog predstavnika međunarodne zajednice i preglasavanjem na ustavnom sudu BiH potpuno politički marginalizirani. To je nešto što mi i te kako razumijemo i u tom smislu podupiremo njihova nastojanja da ponovo uspostave ravnopravnost na prostoru Federacije BiH", izjavio je Dodik.

  • +3
Milorad Dodik Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

HNS je u deklaraciji usvojenoj 26. siječnja u Mostaru pozvao na "ustavne zakonske i institucionalne promjene na načelima federalizma, decentralizacije, supsidijarnosti i legitimnog političkog predstavljanja" što pak podrazumijeva "novu i racionalniju administrativno-teritorijalnu organizaciju zemlje" koja će na jednak način uvažiti sva tri konstitutivna naroda dosljednom operacionalizacijom načela iz preambule daytonskoga ustava o konstitutivnosti naroda.

Političke stranke čije je sjedište u Sarajevu i okupljaju pretežito bošnjačko biračko tijelo oštro su osudile dio deklaracije u kojem je HNS odbacio presude Haškog suda šestorici bivših političkih i vojnih vođa Hrvata u BiH.

HNS, tijelo koje koordinira djelovanje većine političkih stranaka s hrvatskim predznakom u BiH, odbacio je kvalifikacije suda o udruženom zločinačkom pothvatu koje se, po mišljenju HNS-a, "neutemeljeno i nepravedno pripisuju Republici Hrvatskoj, Hrvatskoj Republici Herceg Bosni i Hrvatskom vijeću obrane".