Eurozastupnik Predrag Fred Matić, izvjestitelj EP-a za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena, zatražio je od Hrvatske da se izjasni o zakonu koji u Poljskoj gotovo u potpunosti ograničava pobačaj jer šutnja, kako smatra, znači da podržavamo takvu odluku i ostavljamo prostor za takav scenarij i u Hrvatskoj
"Očekivao bih da premijer (Andrej) Plenković komentira ovu odluku iz Poljske i jasno svrsta Hrvatsku u društvo onih zemalja koje ne podržavaju eklatantno kršenje ljudskih prava i civilizacijski korak unazad. Posebice uzimajući u obzir činjenicu da su iste ultrakonzervativne snage aktivne i u Hrvatskoj i da i nas čeka donošenje Zakona o pobačaju, a za koji ponovno apeliram da se donese što prije i da se njime osigura legalan i dostupan siguran pobačaj", rekao je u izjavi upućenoj medijima u srijedu Fred Matić.
Poljski Ustavni sud prošli je tjedan presudio da je zabranjen abortus u slučaju malformacija fetusa, te će na temelju te presude abortus u Poljskoj biti legalan samo u slučajevima ako trudnoća predstavlja opasnost po život ili zdravlje majke ili ako je ona rezultat zakonom zabranjenih djela poput silovanja ili incesta. Odluka praktički znači zabranu pobačaja u Poljskoj, ocjenjuju stručnjaci.
"Kada šutimo, onda znači da podržavamo i pritom ostavljamo vrata otvorena za takav scenarij i u Hrvatskoj. Nedavne najave resornog ministra Beroša o obveznom savjetovanju prije pobačaja u Hrvatskoj korak su upravo u smjeru Poljske i moramo biti svjesni činjenice da ono što se jučer dogodilo u Poljskoj, sutra može postati realnost i u Hrvatskoj“, rekao je Matić.
Upozorio je da je odluka Ustavnog suda Poljske o dodatnom ograničavanju pristupa pobačaju težak udarac za stečena ljudska prava i za zdravlje i živote žena u Poljskoj i Europskoj uniji.
Ono što posebno brine, naglasio je Matić, jest činjenica da se ovakve odluke donose u jeku pandemije te da se zdravstvena kriza instrumentalizira za približavanje potpunoj zabrani pobačaja u Poljskoj, a što je agenda ultrakonzervativnih snaga diljem Europe.
"Ovakve odluke zabrinjavaju i plaše i moraju biti upozorenje za cijelu Europsku uniju da je vrijeme za provođenje rasprave o činjenici da neke države članice kontinuirano krše temeljne vrijednosti Europske unije. Ne mogu se vječno skrivati iza argumenta nacionalnog suvereniteta i nadležnosti država članica. Pitanje ljudskih prava i temeljnih vrijednosti mora biti nadnacionalno pitanje.“
Dodatno je zabrinjavajuća i činjenica da većina ostalih država članica EU-a, uključivo Hrvatsku, šuti o odluci koja dolazi iz Poljske, a jasno je da ovi regresivni trendovi nisu realnost samo u Poljskoj.
Zastupnik Matić dodatno naglašava da zakonske prepreke i zabrane pobačaja ne dovode do manjeg broja pobačaja već do izvođenja pobačaja u nesigurnim uvjetima što ima razorne posljedice na zdravlje i živote žena.
Procjenjuje se da se godišnje izvrši oko 25 milijuna nesigurnih pobačaja, od čega se 8 milijuna pobačaja izvodi u iznimno opasnim uvjetima za život i zdravlje žene.
Svake godine diljem svijeta od nesigurnog pobačaja umre 23.000 žena.
Gotovo svaka smrt uzrokovana nesigurnim pobačajem mogla se prevenirati kroz legalan i dostupan siguran pobačaj, dostupnu kontracepciju, seksualnu edukaciju te zdravstvenu njegu i skrb kroz zdravstveni sustav, a zastupnik ističe: „Pobačaj je težak izbor, ali na kraju, to mora biti izbor.“
Matić priprema izvješće o stanju ženskih prava u EU
Hrvatski europarlamentarac Predrag Fred Matić priprema izvješće na temu stanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava žena u EU-u o kojemu će Europski parlament raspravljati u idućem razdoblju.
U izvještaju Matić pokriva nekoliko najvažnijih područja, a to su sveobuhvatna seksualna edukacija, planiranje obitelji i kontracepcija, siguran i legalan pobačaj i zdravstvena skrb za majke i trudnice.
Cilj ovog izvještaja jest čvrst stav s pristupom utemeljenim na ljudskim pravima i naglaskom na to da svatko u EU mora imati pristup seksualnoj edukaciji utemeljenoj na dokazima, kontracepciji, sigurnom i besplatnom pobačaju te da zdravstvena skrb za majke mora biti visoko kvalitetna i široko dostupna.
Također, izvještajem se osvještava činjenica da u Europi postoje konzervativni pokreti čija agenda je ograničavanje prava žena, a što je vidljivo i u odluci koja dolazi iz Poljske, navodi ured zastupnika.
Novi prosvjed u Poljskoj
Zaposlenici u mnogim poljskim gradovima odlučili su slijediti poziv organizacija za zaštitu ljudskih prava i ne otići u srijedu na posao, u znak prosvjeda protiv odluke Ustavnog suda koja praktički znači zabranu pobačaja.
Lokalni mediji izvješćuju da su zaposlenici - i žene i muškarci - javnih ustanova, sveučilišta i privatnih tvrtki uzeli slobodan dan kako bi izrazili solidarnost s prosvjednicima.
Hanna Zdanowska, gradonačelnica Lodza, trećeg najvećeg grada u Poljskoj, postavila je na društvenim mrežama fotografiju svog praznog stolca. Gradonačelnik Varšave Rafal Trzaskowski također je dao potporu prosvjedu.