POVJERENSTVO JEDNOGLASNO 'ZA'

Golf tereni na Srđu ne štete okolišu

06.03.2013 u 17:13

Bionic
Reading

Povjerenstvo za procjenu utjecaja na okoliš sportsko-rekreacijskog centra s golf igralištem - Srđ jednoglasno je donijelo pozitivno mišljenje o prihvatljivosti tog zahvata za okoliš. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode dužno je u roku od 30 dana odlučiti je li taj zahvat, s predloženim mjerama zaštite okoliša, prihvatljiv

Iako za ovu temu već mjesecima vlada veliki interes javnosti, povjerenstvo je sjednicu odlučilo organizirati u prostorima MZOP-a, pa je veliki broj novinara, ali i svih ostalih za ovu temu ostalo van zgrade jer je povjerenstvo za novinare predvidjelo svega osam mjesta.

Svi oni koji su željeli prisustvovati sjednici morali su poslati email sa zamolbom prije dva dana, ali ni to nije bila garancija da će istoj prisustvovati jer je povjerenstvo odlučilo da će to moći samo prvih osam koji su poslali email.

Usto, povjerenstvo je postavilo čvrsta pravila igre za one koji su ušli unutra. Detaljne upute možete pogledati na fotografiji, a izdvojimo svakako da je novinarima zabranjeno premještanje mikrofona i diktafona.

Jedan od onih koji je uz brojne novinare ostao pred vratima bio je Ivo Lučić, ekološki novinar i stručnjak za krš i svakako jedan od onih koji su vrlo dobro upućeni u priču oko 'golfa' na Srđu.

'Ministarstvo ima mandat provoditi okolišnu politiku održivog razvoja u kojoj je javnost jedan od ključnih partnera, a jedan od ključnih elemenata znanost. U oba slučaja sam kvalificiran. Osam mjesta za javnost - to je cinična forma za suzbijanja prava javnosti.

Mogli su uzeti veću dvoranu, ali nisam iznenađen jer to je stalna praksa ovog ministarstva. U dva navrata sam do sada bio prisiljen pokrenuti pravo pristupa na informacije koje nam jamči Arhuška konvencija, nekoliko puta sam poslao upite na koje nikad nisam dobio odgovore, i sada jedan takav čekam od glasnogovornice Ministarstva', zaključio je Lučić.

Iz Ministarstva zaštite okoliša pojasnili su razloge 'organizacijskih problema', pa su naveli kako su se članovi Povjerenstva nakon prošle sjednice 'žalili na hodanje novinara i kamermana', 'guranje mikrofona i diktafona u lice', što im je, kako su naveli, tijekom sjednice koja je trajala više od pet sati 'onemogućavalo normalan i koncentriran rad'. Stoga su im odlučili stvoriti bolje uvjete za rad.

'Svjesni da je tema zanimljiva te da ne možemo ni na koji način procijeniti koliko bi zainteresiranih novinara, udruga, građana možda željelo prisustvovati sjednici te smo, vodeći računa o ograničenjima samog prostora, morali na neki način poduzeti sve kako se ne bi ponovilo ništa što bi ometalo rad povjerenstva', navode u Ministarstvu.

Ukazuju i na to kako su dozvolili ulazak ukupno osam osoba - novinara i nevladinih aktivista, dok dvoje novinara i predstavnika zainteresirane javnosti nije dobilo mogućnost nazočiti sjednici.