Hamas je službeno odbacio najnoviju izraelsku ponudu za prekid vatre, poručivši da je spreman odmah započeti pregovore o sveobuhvatnom sporazumu koji bi omogućio oslobađanje svih preostalih talaca u zamjenu za okončanje rata i puštanje palestinskih zatvorenika
U video izjavi, glavni Hamasov pregovarač Khalil al-Hayya izjavio je: „Nećemo prihvatiti djelomične sporazume koji služe političkoj agendi izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.”
Prema dostupnim podacima, 59 talaca i dalje je u zatočeništvu, dok se za 24 vjeruje da su još živi. Najnovija izraelska ponuda uključivala je 45-dnevno primirje u zamjenu za oslobađanje deset talaca.
Krajnje desničarski izraelski ministar financija Bezalel Smotrich izjavio je da je „došlo vrijeme da se Hamasu otvore vrata pakla”.
Hamas želi razmjenu svih talaca
Predstavnici Hamasa ranije su ovog tjedna za BBC naznačili da će odbiti izraelski prijedlog. „Netanyahu i njegova vlada koriste djelomične sporazume kao paravan za vlastite političke ciljeve, koji se temelje na nastavku rata istrebljenja i izgladnjivanja, čak i ako cijena toga bude žrtvovanje svih izraelskih talaca“, izjavio je al-Hayya.
Dodao je kako je Hamas „spreman odmah pregovarati o sporazumu koji uključuje razmjenu svih talaca za dogovoreni broj palestinskih zatvorenika koje drži Izrael“, kao i na trenutačno okončanje rata.
Oglas Hamas je ranije poručio da bi razmotrio sveobuhvatni dogovor kojim bi se rat završio, no dvije strane još uvijek nisu ni blizu postizanja sporazuma koji bi to omogućio.
Deseci Palestinaca ginu svakodnevno u izraelskim napadima
Izrael i dalje tvrdi da mu je glavni cilj potpuno razoružanje i uništenje Hamasa. U međuvremenu, deseci stanovnika Gaze svakodnevno gube život u zračnim napadima, dok humanitarna pomoć jedva dolazi do Pojasa Gaze.
Prema podacima Agencije za civilnu obranu Gaze, kojom upravlja Hamas, u posljednjem valu izraelskih zračnih napada ubijeno je najmanje 37 osoba – većinom raseljenih civila koji su živjeli u improviziranom šatorskom kampu.
Očevici iz al-Mawasija izjavili su da je mnogo Palestinaca, uključujući djecu, poginulo nakon što su se šatori zapalili uslijed snažne eksplozije.
„Istrčao sam van i ugledao šator do svoga kako gori u plamenu“, rekao je jedan muškarac za BBC-jev program Gaza Lifeline.
Izraelska vojska nije odmah izdala službeni komentar, ali je priopćila da proučava izvješća o napadu. Izrael je ranije pozvao palestinske civile da se evakuiraju iz drugih dijelova Gaze i sklone u al-Mawasi.
IDF napao preko sto ciljeva u Gazi
U priopćenju izraelske vojske navodi se da su tijekom posljednja dva dana napadnuti „preko 100 terorističkih ciljeva“, uključujući „terorističke ćelije, vojne strukture i infrastrukturu“. Izrael također tvrdi da nema nedostatka humanitarne pomoći te da je blokada, uvedena 1. ožujka, osmišljena kako bi se izvršio pritisak na Hamas da oslobodi preostale taoce.
S druge strane, čelnici dvanaest velikih humanitarnih organizacija upozorili su da se sustav dostave humanitarne pomoći u Gazi nalazi pred potpunim kolapsom.
Rat je započeo 7. listopada 2023., kada je Hamas izveo prekogranični napad na izraelske zajednice, ubivši oko 1200 ljudi i zarobivši 251 osobu, prema izraelskim podacima.
Odgovarajući na taj napad, izraelska vojna kampanja protiv Hamasa dosad je, prema podacima ministarstva zdravstva teritorija kojim upravlja Hamas, usmrtila najmanje 51.065 ljudi.