Inicijativa 'Građani glasaju protiv' upozorila je na današnjoj konferenciji za novinare da u vezi s praćenjem referenduma o ustavnoj definiciji braka dolazi do cenzure i autocenzure zbog toga što se na novinare, na HRT-u i u drugim medijima, vrše pritisci
'Reagirali smo jer smo primijetili da se prema novinarima vrše pritisci koji dovode do autocenzure, a u pojedinim slučajevima cenzure. Događa nam se to da se ljudi boje bilo koju osobu homoseksualne orijentacije pozvati u svoju emisiju, a došlo je i do zabrane emisije u kojoj gostuju obitelj osoba te orijentacije', istaknula je na konferenciji za novinare predstavnica inicijative 'Građani glasaju protiv' Sandra Benčić
Istaknuvši kako u ovom slučaju nije jasno što znači objektivno praćenje referenduma, odvjetnica Lovorka Kušan napomenula je da je zabrana diskriminacije LGBT osoba standard u Europi i Hvatskoj već duže vrijeme. 'Novinari se ne mogu praviti da se ne radi o zaštiti ljudskih prava ili o običnom političkom pitanju jer je jasno da se radi o pitanju ljudskih prava određene skupine', dodala je.
Ograničenje novinara da u svoje privatno vrijeme na svojim društvenim mrežama izražavaju vlastite stavove smatra neprimjerenim i nepotrebnim u cilju objektivnog izvještavanja o referendumu.
U raspravama o referendumu se, ističe, već pojavilo i pojavljivat će se sve više govor mržnje i netolerancije, zbog čega smatra da mediji trebaju donijeti sasvim jasna pravila gdje je granica i na koji način spriječiti takav sadržaj.
Inicijativa je danas uputila otvoreno pismo Glavnom ravnatelju HRT-a Goranu Radmanu u kojemu ističe da se zabranom novinarima da u svoje slobodno vrijeme i na društvenim mrežama iznose vlastita mišljenja i uvjerenja oko referendumskog pitanja krši njihovo pravo na privatnost i slobodu izražavanja, što je, upozoravaju, suprotno Ustavu i Europskoj konvenciji o ljudskim pravima.
U pismu pozdravljaju nastojanje HRT-a da izvještava profesionalno i objektivno, ali upozoravaju da neovisnost i objektivnost nisu istoznačne neutralnosti.
Navode da se odgađaju emisije u kojima se spominju ili gostuju osobe homoseksualne orijentacije. 'HRT je rigidnim pristupom vođenim tzv. neutralnošću zabranio emitiranje emisije 'Svaki dan je dobar dan' s temom 'Moje dijete je gay i to je ok', u kojoj se govori o obiteljskoj problematici i u njoj sudjeluju homoseksualne osobe', navodi ta građanska inicijativa u pismu.
Ako svaka emisija u kojoj se spominje homoseksualnost, prava osoba homoseksualne orijentacije ili gostuju osobe homoseksualne orijentacije utječe na referendum pa se neće prikazivati, onda u cilju stvarne neutralnosti tražimo da se ne emitira religijski program HRT-u do referenduma jer se Katolička Crkva, a i većina drugih vjerskih zajednica, izravno angažirala u mobilizaciji građana da glasaju za. U slučaju da se emitira religijski program prijavit ćemo HRT Državnom izbornom povjerenstvu zbog kršenja pravila o jednakoj zastupljenosti svih strana koje sudjeluju u referendumu', ističe se u pismu Inicijative koja okuplja oko 40 udruga koje se bave zaštitom i promicanjem različitih segmenata ljudskih prava.
Tvrde da različita mišljenja o toj temi dovode HRT-ove novinare u poziciju u kojoj se, ako poštuju Pravila o postupanju HRT-a tijekom referenduma, izlažu tome da krše pravila Etičkog kodeksa koja im zabranjuju diskriminaciju homoseksualnih osoba i osude životnog stila.
'Također, postavljanjem obveze neutralnosti prema izjavama inicijative 'U ime obitelji' zapravo se novinarima onemogućuje da upozore gledateljstvo na diskriminatorni karakter tih izjava', ističu upozoravaju da se netolerantnost i nereagiranje 'može smatrati toleriranjem diskriminatornih stavova, a često i govora mržnje prema osobama homoseksualne orijentacije'. Pritom svoje ocjene ilustriraju navodima argumentacije kojom se koriste članovi inicijative 'U ime obitelji' i njihova predsjednica Željka Markić