Žestoke reakcije nižu se nakon što je američki predsjednik Donald Trump objavio svoj plan za Pojas Gaze, a on predviđa da SAD preuzme kontrolu nad tim područjem te da se Palestinci rasele. Takvom idejom dobar dio svijeta ostao je šokiran, a svi se pitaju misli li prvi čovjek SAD-a ozbiljno ili se radi samo o još jednom puštanju probnog balona
Nakon što je zaprijetio Panami, a još uvijek ne odustaje ni od Grenlanda, američki predsjednik Donald Trump izbacio je novu ekspanzionističku ideju, ovaj put prikrivenu kao rješenje za sukob Izraela i Palestinaca. Prema planu, koji je iznio nakon sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, SAD bi preuzeo Pojas Gaze i ekonomski ga razvio, a Palestinci s tog područja bili bi raseljeni.
Takva ideja odmah je izazvala burne reakcije u arapskom svijetu, a odbacuju je gotovo sve Izraelu susjedne države. Radi li se o realno ostvarivom planu ili su to još jedne Trumpove puste priče, pitali smo vanjskopolitičkog analitičara Denisa Avdagića.
Što stoji iza Trumpove ideje?
Ako se gleda to kako je pristupio Panami, Meksiku i Kanadi, ovu ideju ne treba shvaćati kao puste priče, dojma je Avdagić te podsjeća da je prvi put spomenuo plan za Gazu još krajem siječnja, no da tada nije bilo ovakvih reakcija.
'Sama ta činjenica da prvi put kada je to izrekao nije izazvao daleko veću reakciju govori da živimo u ponešto drugačijem svijetu, u kojem se stvari očito drugačije odvijaju. Ne mogu isključiti da Trump na to gleda kao na uistinu dobru ideju. Moguće je da on promišlja o tome kao o humanom potezu, onom koji bi dao Palestincima bolje uvjete života, mir, a istovremeno isporučio Izraelu još jedan veliki komad teritorija. Međutim, naravno, stvari nisu ni blizu tako jednostavne, iza toga leži 70-80 godina surove realnosti Bliskog istoka i činjenica da zapravo ne znam tko bi prihvatio takvo nešto. Jordan nipošto, a u kontekstu Iraka ipak bih spomenuo da su oni nešto oprezniji u odnosu s Trumpom. Velika egipatska diplomacija, iskustvo te države, sugerira da oni znaju da nije pametno konfrontirati se s njime, nego igrati na protek vremena i mogućnosti da se stvari riješe same od sebe. Međutim nisam siguran da bi Al Sisi i njegov politički poredak u Egiptu ikad preživjeli kada bi uistinu ušli ne samo u provedbu ove ideje, nego uopće u ozbiljne pregovore o tome', kaže Avdagić za tportal.
S obzirom na to da je u slučaju Paname, Meksika i Kanade, nakon što im je zaprijetio, Trump riješio probleme svojevrsnom transakcijom te je na kraju ipak dobio nešto od tih država, Avdagić kaže da nije nemoguće da i iza ideje o preuzimanju Pojasa Gaze stoji nešto drugo.
'Postavlja se pitanje - što je to onda? Jer ovo komplicira situaciju na Bliskom istoku i ne vidim da bi to bila transakcija poput priznavanja Izraela ili nečeg sličnog, jer postoje i bolji načini za uređivanje, a i Abrahamski sporazumi krenuli su u vrijeme Trumpa. Imam nekakav dojam da je on očekivao nagradu kada je krenuo s Abrahamskim sporazumima te da i dalje cilja čak na Nobelovu nagradu. Možda je i ovo jedan od vidova toga kako on misli doći i do te medaljice', napominje Avdagić.
Šutnja Zapada
Osim Australije, koja je poručila da i dalje podržava ideju o dvije države - Palestini i Izraelu - vidljiva je velika šutnja Zapada u reakcijama.
'Nema apetita za konfrontacije s Trumpom, a osuđivanje ovoga bila bi konfrontacija. Mislim da će svi u Europi biti jako oprezni o toga kako nešto komentiraju, jednostavno shvaćajući do čega to na kraju može dovesti. Ali bit će i onih koji će to i otvoreno podržati, poput Mađarske. Europa je, nažalost, jako oslabljena. Mi smo američki klijent i tek su započeli ozbiljniji razgovori o jačanju europske obrane. Europa bez obrane ne znači ništa', smatra Avdagić.
Zapadna obala sljedeća na redu?
Trumpov plan mogao bi uključivati i dopuštenje za izraelsku aneksiju Zapadne obale, na kojoj također žive Palestinci te se nalazi pod Palestinskom nacionalnom upravom koju vodi Fatah. Iako je Trump u svom prvom mandatu olabavio stav da su naselja izraelskih doseljenika na tom području ilegalna, pitanje je bi li sada išao korak dalje i 'protjerao' Palestince s tog područja.
'Ove najave za Gazu ne znače da je on spreman i da je američka vojska spremna za neku agresiju prema civilima. To je duboko moralno pitanje. Mislim da nikada ne treba olako pristupati tome, ali ni ne treba gledati Trumpa kao posve amoralnog čovjeka koji bi bio voljan pokrenuti takvo nešto. Mislim da on to gleda nekakvim ružičastim naočalama. I zapravo ima super ideju s kojom bi se svi mogli složiti. Možda da Palestincima ne smeta to da se presele nekamo drugamo i imaju dobre životne uvjete, možda bi to bilo dobro rješenje. Ali to je jednostavno nerealno i zato smo svi zatečeni', kaže Avdagić.
Eskalacija sukoba na Bliskom istoku
Odluči li Trump ozbiljno krenuti u realizaciju plana za Pojas Gaze, to bi definitivno dovelo do većeg sukoba na Bliskom istoku.
'Pitanje je tko bi sudjelovao i s kakvim kapacitetima. Možda je Iran najzainteresiraniji, ali on je danas, za razliku od prije godinu i pol, nekoliko puta oslabljena zemlja. Ne znam tko bi se usudio. Mogu reći da sam prilično siguran da bi Jordan krenuo i u oružani otpor ako bi oni bili ciljana lokacija za preseljenje Palestinaca. Već su bili destabilizirani dolaskom palestinskih izbjeglica, a njihov problem je i u tome što su među zemljama s najmanjom količinom vode po glavi stanovnika na svijetu, pa im je takva ideja i pitanje preživljavanja. Egipat ima svoje socijalne probleme, ali mislim da jednostavno ne može preživjeti ovakav politički izazov i oni bi se morali direktno konfrontirati', pobrojio je Avdagić.
Napominje da treba uzeti u obzir i to kako bi na provedbu takvog plana gledali i u samoj Americi, s obzirom na to da SAD iza sebe ima ratove u Iraku i Afganistanu, na koje dio američkih građana ne gleda kao na pozitivne poteze.
'Bez obzira na enormnu podršku koju ima Izrael, barem u političkim strukturama, mislim da bi provedba nečega ovakvog, a pogotovo ako bi to bilo na silu protiv palestinskog stanovništva, ozbiljno mogla uzdrmati SAD', kaže nam Avdagić.
Expect the unexpected
No sve je to pod uvjetom da Trump doista misli ozbiljno sa svojim planom, a u njegovom slučaju, dodaje Avdagić, vrijedi ona expect the unexpected.
'Uzdrmao je poput potresa strukture svijeta već prvi put, a sada je magnituda jača nego u prvom mandatu. Nitko ne može predskazati što će doći i kako će se svijet presložiti tijekom ove četiri godine. Treba očekivati neočekivano. Imam dojam da i Trump ima veliko iskustvo s probnim balonima i da neke stvari na neki način 'pušta', promatra i traži reakciju te dokle to može ići i kako to izgleda', zaključuje Avdagić.