Građani Omiša izaći će na izvanredne izbore za gradonačelnika i Gradsko vijeće nakon što na burnoj sjednici nije usvojen prijedlog proračuna za iduću godinu. Nezavisnom gradonačelniku Ivanu Kovačiću nedostajala je jedna ruka, ona vijećnika HDSSD-a Filipa Jurjevića, za kojega tvrdi da 'ima indicija da je kupljen'
'Hvala policiji, DORH-u i USKOK-u, hvala svim institucijama koje su toliko brzo radile da građani mogu ovako sjajno uživati. Valjda je to borba protiv 'lokalnih šerifa', o kojoj bez prestanka priča glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan', ironično poručuje gradonačelnik Kovačić. Vlast u gradu preuzeo je prošlog ljeta, nakon gotovo filmskog preokreta u drugom krugu izbora i bunta građana zbog pokušaja naknadnog namještanja rezultata. Fotelju je nakon gotovo dva desetljeća izgubio HDZ-ov Ivan Škaričić, kojega se u javnosti doživljavalo kao sinonim za korupciju i jadno upravljanje u lokalnim sredinama.
Ipak, u Gradskom vijeću HDZ je osvojio osam mjesta, a sve ostale stranke devet, pa je nedostajao samo jedan glas da se sruši nova gradska vlast. Oporba ga je pronašla u Filipu Jurjeviću, a on tvrdi da je podršku proračunu uskratio svojom vlastitom odlukom - iako s HDZ-om 'jest razgovarao' i iako je 'bilo pokušaja trgovine'. Njegovo službeno, formalno objašnjenje jest da je 'nezadovoljan projektom buduće gradske luke u Omišu, no o tome zasad ne želi govoriti jer odbija komunikaciju s novinarima.
'Svi pričaju o radu za opće dobro i javnom interesu, a kada to pokušate napraviti, institucije ove države svojom neefikasnošću sve popljuju i opstruiraju. To je potpuni apsurd! Neka vijećnik Jurjević javno kaže tko je to s njime pokušao trgovati, jer je to klasično kazneno djelo. Kriv je onaj tko mu je ponudio, kao što je kriv i za stanje u kojem je ostavio grad', žali se gradonačelnik Kovačić, očito aludirajući na bivšeg 'vječnog' gradonačelnika Škaričića, koji i danas sjedi u Gradskom vijeću. Dapače, nakon gubitka izbora njegov HDZ uhljebio ga je na mjestu ravnatelja doma umirovljenika na splitskoj Zenti.
U godinu i pol Kovačićevog mandata nagomilani neplaćeni računi i ugovorne obveze Omiša smanjeni su s 56 na 40 milijuna kuna, što je potvrdila i Državna revizija, no još je zanimljiviji podatak o čak deset kaznenih prijava podnesenih protiv bivše garniture. I nijedna, baš nijedna do danas nije riješena!
Prijavili smo opraštanje komunalnog doprinosa Hrvatskim cestama u iznosu od 5,5 milijuna kuna, prijavili smo neplaćanje komunalne naknade u 25 od 30 gradskih naselja, prijavili smo plaćanje predizbornih anketa iz gradskog proračuna, prijavili smo davanje gradskog zemljišta u najam bez ikakvog ugovora, prijevoz vode koji se plaćao članovima njegove stranke i koji je koštao grad šest do sedam puta više nego danas...', nabraja Kovačić.
Podsjeća da se u vrijeme njegovog prethodnika uređenje raznih tematskih staza plaćalo točno pet puta više nego danas, da su gradski komunalci direktno pogodovali privatnim tvrtkama, da se namjerno nisu plaćali računi kako bi građevinske tvrtke ovršile gradski proračun i ubirale desetgodišnje zatezne kamate te da se muljalo čak i s plaćenim godišnjim odmorima bivšeg gradonačelnika i njegovih zamjenika. Sve je prijavljeno, reakcije nigdje...
'Probleme smo otkrili čak i oko spomenika poginulim braniteljima iz Omiša: samo betonski i kamenoklesarski radovi, dakle bez brončanog kipa, plaćeni su 700 tisuća kuna, a onda se idućih deset godina plaćalo još po 100 tisuća kuna za održavanje spomenika', rezigniran je Kovačić. Najveća žrtva pada gradske vlasti će, kaže, biti sami građani jer će u idućih šest mjeseci Omiš biti praktično blokiran. Na novim izborima svejedno će se ponovno kandidirati.