Bilo da se radi o manjim popravcima ili opsežnijim renovacijama stanova, stanovnici Zagreba sve češće nailaze na ozbiljne prepreke prilikom traženja kvalificiranih majstora. Nedostatak radne snage na tržištu doveo je do naglog rasta cijena, dok istovremeno kvaliteta usluge nije uvijek zajamčena. Zbog ovih problema, mnogi građani odgađaju ili potpuno odustaju od planiranih radova
Jedan od njih je gospodin Boris Majić, koji je ostao zatečen kada je primio ponude građevinskih tvrtki za renovaciju svog stana. Naime, za obnovu 50 četvornih metara po principu "ključ u ruke", najniža ponuda iznosila je 20.000 eura, dok je sljedeća bila drastično viša, piše HRT.
"Druga ponuda je bila 70.000 eura. Za isti posao, sve isto od A do Ž. Nama nije jasno otkuda tolika razlika od majstora, što se to događa", ispričao je Boris Majić.
Jasno je da je potražnja za majstorima znatno veća od ponude, što uzrokuje značajno poskupljenje usluga. I u Obrtničkoj komori grada Zagreba svjesni su ovog problema.
"Tu definitivno nešto ne valja, tu konkurencija ne može biti ista ili je jedna damping cijena ili je druga prenapuhana, znači svi mi plaćamo gotovo isto radnike kojih nema, a materijali su manje-više isti", istaknuo je Antun Trojnar, predsjednik Obrtničke komore Zagreb.
Najtraženiji: Keramilari, vodoinstalateri i podopolagači
Posebno su traženi keramičari, vodoinstalateri i stručnjaci za postavljanje podnih obloga, a pronaći pouzdanog i kvalitetnog izvođača radova sve je teže.
"Imam vrata i molim da ih netko ofarba jer imam 80 godina, vrata su se sva razlijepila i raskeljila. Ako ti majstor kaže da je nešto 1000 eura, onda računaš 2000, ako ti kaže tjedan dana, računaj dva. To je uobičajena praksa", komentiraju građani.
Unatoč povećanoj potražnji za majstorima, strukovne škole još uvijek ne uspijevaju proizvesti dovoljan broj kvalificiranih radnika, iako je interes za ova zanimanja u porastu. "Na jednog keramičara na jedno mjesto mi smo upisivali 26 učenika, bilo je 180 aplikacija", otkrio je Anto Vidović, ravnatelj obrtničke industrijske i graditeljske škole u Zagrebu.
Mladi majstori su optimistični
Sedamnaestogodišnji Filip već je odlučio svoju budućnost – postat će zidar. Malo ga dijeli od majstorske diplome, a već se raduje izlasku na tržište rada. "Volim ovaj posao, tata me naučio da volim taj posao i ostat ću na baušteli do kraja života", rekao je Filip Budin, učenik trećeg razreda za zanimanje zidar.
Njegov optimizam i predanost poslu nisu slučajni – na početku ga čekaju izvrsna primanja i dug popis klijenata kojima su njegove vještine prijeko potrebne, zaključuje HRT.