Izbjeglice koji bježe pred ruskom invazijom na Ukrajinu i u subotu se u velikom broju kreću prema njezinim zapadnim granicama, a u zadnja ih je dva dana do granice s Poljskom, gdje su našli privremeno utočište u sportskim dvoranama i na željezničkim postajama, stiglo oko 100.000
U trenutku dok ruske snage nastavljaju s koordiniranim napadima krstarećim projektilima i topništvom na nekoliko ukrajinskih gradova, uključujući i Kijev, granice Europske unije vrve uplašenim obiteljima koje se nadaju da će uspjeti ući u Poljsku, Slovačku, Rumunjsku i Mađarsku.
U mađarskome pograničnom gradu Beregsuranyju 69-godišnja Ilona Varga pješice je ušla u Europsku uniju, ostavivši za sobom dom, trgovinu i nadu da bi se uskoro ondje mogla vratiti.
"Djeca mi kažu da se zauvijek preselim u Mađarsku i u pravu su. No tako je teško ostaviti sve iza sebe, ovdje sam rođena, ovdje sam odrasla, ovdje imam svoj posao, sve me veže za ovu zemlju", rekla je.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u četvrtak, u Poljsku je iz te zemlje ušlo oko 100.000 ljudi. Među njima je i 9000 Ukrajinaca koji su ondje stigli u subotu od 7 sati ujutro, rekao je zamjenik poljskog ministra unutarnjih poslova Pawel Szefernaker na konferenciji za novinare.
"Od 7 ujutro ukrajinska strana zatvorila je dio traka za automobile i omogućila je promet pješaka", rekao je Szefernaker novinarima. "Red bi se na ukrajinskoj strani trebao smanjiti", dodao je.
Članica Europske unije, Poljska, u kojoj živi najveća ukrajinska zajednica u regiji, a čini je oko milijun ljudi, na svojim je granicama od početka ruske invazije dočekala gomilu izbjeglica.
"Stigao sam ovdje jutros u 3 sata. Čekam suprugu", rekao je Reutersu Taras (25) koji se nalazi s poljske strane granice. "Nazvala me s ukrajinske strane. Kaže da ondje čeka u 30 kilometara dugoj koloni automobila i ljudi te da ne zna kad će stići do granice i prijeći je."
Češke željeznice u subotu ujutro poslale su posebne vlakove s Ukrajincima koji žive u Češkoj na poljsku granicu. Ondje će dočekati članove svojih obitelji koji su pobjegli pred ratom.
U slovačkome pograničnom gradu Ubli dužnosnici su izbjeglice iz Ukrajine smjestili u zgradu lokalne gimnazije. U sportskoj dvorani postavili su poljske krevete i zračne madrace. Volonteri su pristiglima podijelili sendviče, a sasvim malu djecu razveselili plišanim igračkama.
"Do granice smo stigli taksijem. Idemo u Prag, na sigurno, gdje ćemo se sastati s mojim suprugom", rekla je Miroslava Krackovska, smještena u prihvatnom centru.
Dva autobusa s etničkim Bugarima iz Odese stigla su rano u subotu u Bugarsku, a treći je na putu. Bugarska je u Kijev poslala još četiri autobusa da bi evakuirala pripadnike svoje manjine u Ukrajini koju čini 250.000 ljudi.
Ukrajinka udana za Bugarina opisala je granatiranje Kijeva, a druga je ispripovijedala kako su bježali iz grada.
"Dva smo dana sjedili na koferima i skrivali se u kupaonici. Bilo je strašno..., granatiranje, nadlijetanje aviona...", rekla je Bugarka Tanya Mitova za nacionalni BNT kanal neposredno nakon što je stigla u sjeveroistočno selo Durankulak, blizu granice s Rumunjskom.