Vlada Andreja Plenkovića je prošlog tjedna, na zatvorenom dijelu svoje sjednice, donijela odluku o bitnoj kadrovskoj promjeni na čelu splitske bolnice - točno na polovici mandata smijenila je dosadašnjeg predsjednika Upravnog vijeća KBC-a Split, prof. dr. Jugoslava Bagatina, i na njegovo mjesto postavila 41-godišnjeg kardiokirurga Matu Petričevića. Ovaj neuobičajen potez prošao je gotovo potpuno nezapaženo, a neki sugovornici tumače da predstavlja pripremu za smjenu samog ravnatelja bolnice Julija Meštrovića, prije manje od pet mjeseci jednoglasnom odlukom Upravnog vijeća imenovanog na tu poziciju u još jednom četverogodišnjem mandatu
Smjena šefa Upravnog vijeća i kalkulacije da će se isto dogoditi samom ravnatelju djeluje još neobičnije jer se splitska bolnica, nakon višegodišnjih priprema, u idućem razdoblju namjerava upustiti u veliki investicijski ciklus vrijedan oko 400 milijuna eura. Kuloari u Splitu već nude ime osobe bliske HDZ-u koja navodno lobira za fotelju ravnateljice, no iz Vlade su za tportal odgovorili da su 'insinuacije o dodatnim kadrovskim promjenama u KBC-u Split potpuno netočne'.
Julije Meštrović uživa veliku potporu zaposlenika bolnice pa su u listopadu za njega glasali i predstavnici zaposlenika u Upravnom vijeću, a opći je dojam da najveću bolnicu u Dalmaciji vodi kompetentno i racionalno. Premda u javnost povremeno izlaze manji ili veći skandali, oni zapravo nisu učestaliji u odnosu na bilo koju veliku zdravstvenu ustanovu u državi.
KBC Split trenutno broji čak 4150 zaposlenih i u njemu se pruža primarna i sekundarna zdravstvena zaštita za cijelu Splitsko-dalmatinsku županiju te tercijarna zaštita za sve četiri dalmatinske županije. Njoj gravitira oko milijun stanovnika ove regije, a ona s turistima u ljetnim mjesecima obuhvaća milijun i pol ljudi, uz Hercegovinu koja također gravitira u tom smjeru. O opterećenosti ove bolnice govori i podatak da oko milijun stanovnika Dalmacije na raspolaganju ima tek pet bolnica južno od Svetog Roka, a u ostatku Hrvatske ima ih točno trideset i tri. Samo u glavnom gradu - dvadeset.
Što je, dakle, nagnalo Vladu da smijeni predsjednika njenog upravnog vijeća? U Ministarstvu zdravstva za tportal su ovako obrazložili svoj prijedlog, na koncu usvojen prošlog tjedna:
'Činjenica je da svjedočimo nizu pritužbi na funkcioniranje sustava i od pacijenata i od djelatnika bolnice te poraznom nalazu zdravstveno-inspekcijskog nadzora. Detektirano nepoštivanje radnih obveza, osim što je neprihvatljivo, ima dodatnu težinu u kontekstu lista čekanja', kažu u ministarstvu Vilija Beroša.
Kardiokirurg Mate Petričević, inače, u Split je došao preuzeti Zavod za kardiokirurgiju, dotad opterećen skandalom s primanjem mita nekih liječnika, ali i listama čekanja na zahvate koju je uspio svesti na minimum - pa čak i na nulu, kako je nedavno objavljeno.
'Imenovanje novog predsjednika Upravnog vijeća splitske bolnice logična je odluka jer je u kratkom vremenu pokazao pozitivne rezultate u organizaciji, posebice potpunog rješavanja liste čekanja na svom odjelu, kao i u području upravljanja ljudskim resursima, te ima volju unaprijediti procese u KBC-u Split s pacijentom u fokusu. To je jedini razlog zbog kojeg je dr.sc. Mate Petričević imenovan na tu poziciju. Svi koji žele dobro splitskoj bolnici i pacijentima koji joj gravitiraju nemaju razloga sumnjati u novi izbor predsjednika Upravnog vijeća', objašnjavaju iz Ministarstva zdravstva.
Tportal raspolaže imenom osobe koja je posljednjih mjeseci viđena na više stranačkih skupova i za koju čak i više izvora iz samog HDZ-a tvrdi da ima ambiciju postati ravnateljicom KBC-a Split. Jesu li vođeni bilo kakvi službeni ili neslužbeni razgovori na tu temu, upitali smo ministra Beroša.
'U pitanjima u kojima insinuirate dodatne kadrovske promjene u KBC-u Split navodi su potpuno netočni', precizno nam je odgovoreno iz Ministarstva zdravstva.
Splitska bolnica trenutno provodi ulaganja vrijedna nekoliko stotina milijuna kuna, a priprema se za tri velike investicije, čija je vrijednost, kako smo rekli, procijenjena na oko 400 milijuna eura.
U bolničkom kompleksu na Križinama priprema se izgradnja velikog istraživačko-medicinskog centra koji će biti povezan sa samom bolnicom i obližnjim Medicinskim fakultetom, a za ovaj projekt proveden je javni natječaj i odabrano pobjedničko rješenje te je izvjesno da bi barem dijelom mogao biti financiran europskim sredstvima.
Na Firulama će se pak graditi novi objekt Centra za akutnu medicinu koji bi sadržavao hitni prijem, operacijski blok, jedinicu intenzivnog liječenja, kardiologiju i kardiokirurgiju te jedinicu intenzivnog liječenja djece. Ova zgrada zapravo bi trebala biti svojevrsno proširenje iznimno opterećene splitske bolnice i trebala bi fizički povezati glavni bolnički objekt s obližnjom zgradom odjela pulmologije. Također, u istom kompleksu gradila bi se zgrada u koju bi se smjestile sve poliklinike i dnevna bolnica, ispod koje je planirana velika javna garaža.
Za ove dvije investicije dovršavaju se arhitektonski natječaji te bi idućeg tjedna trebala biti predstavljena oba pobjednička rješenja.