nairobi

Kenijski sud odobrio slanje vojske za obuzdavanje nasilnih prosvjeda

28.06.2024 u 06:56

Bionic
Reading

Sud u Keniji u četvrtak je odobrio odluku o slanju vojske kao podrške policiji, dok se nastavljaju prosvjedi protiv kontroverznog povećanja poreza koje je vlada obećala povući

Dok su se u Nairobiju u četvrtak mogla vidjeti oklopna vojna vozila, sud je navečer presudio da je raspoređivanje vojske koje je odobrio parlament bilo zakonito s obzirom na izbijanje nasilja tijekom prosvjeda koje policija nije uspjela staviti pod kontrolu. Sud je odbio žalbu udruge odvjetnika. Međutim, sudac Lawrence Mugambi također je upozorio na "opasan trend" koji bi mogao dovesti do militarizacije zemlje. Rekao je i da bi raspoređivanje vojske moglo zastrašiti stanovništvo. Stoga je od Vlade u roku od dva dana zatražio preciznu informaciju o opsegu i trajanju akcije.

Reuters javlja da je atmosfera u četvrtak u Nairobiju bila napeta. Prosvjednici su planirali marširati do službene rezidencije predsjednika Williama Rutoa, ali to nisu mogli učiniti jer je policija ogradila pristupne ceste. Po gradu su bili raspoređeni policajci i vojno osoblje, a blokirane su i ulice oko parlamenta. Prvi prosvjednici okupili su se u podne u središtu Nairobija, a televizijske snimke pokazuju kako policija koristi suzavac te se čuju pucnji. Protesti su navodno održani i u drugim kenijskim gradovima.

Prosvjedi u Keniji
  • Prosvjedi u Keniji
  • Prosvjedi u Keniji
  • Prosvjedi u Keniji
  • Prosvjedi u Keniji
  • Prosvjedi u Keniji
    +13
Prosvjedi u Keniji Izvor: EPA / Autor: Daniel Irungu

Nasilne scene u Keniji između prosvjednika i policije izbile su prošlog tjedna uslijed masovnih prosvjeda zbog vladinih planova da dodatnim oporezivanjem prikupi 2,7 milijardi dolara, a s ciljem smanjenja velikog javnog duga Kenije. Demonstranti se protive povećanju poreza u zemlji koja se već suočava s krizom životnih troškova, a mnogi pozivaju i na ostavku predsjednika Williama Rutoa. Ruto je rekao u srijedu da povlači prijedlog proračuna za 2024./25. godinu, nakon što su sukobi rezultirali brojnim smrtnim slučajevima. Naime, po službenom tijelu za zaštitu ljudskih prava (KNHRC), u prosvjedima je poginulo najmanje 22 ljudi.