TKO NAS (DEZ)INFORMIRA?

Komu treba istraga kad imamo američke tajne službe

28.08.2013 u 11:04

Bionic
Reading

SAD i Velika Britanija ulaze, po svemu sudeći, u novi rat, a da UN-ovi istražitelji nisu dobili priliku utvrditi koja je od zaraćenih strana prije tjedan dana u Siriji upotrijebila kemijsko oružje pobivši više stotina, možda i preko tisuću civila

Savezničke snage grupiraju svoje vojne sile pred Sirijom s namjerom da interveniraju na strani pobunjenika protiv vladajućeg režima. SAD optužuje vlast Bašara al-Asada da je nedaleko od Damaska upotrijebila zabranjeni bojni otrov sarin, ali javnosti nisu predočeni konkretni dokazi istrage koju bi se moglo smatrati nezavisnom.

Sumnje o stvarnim počiniteljima rastu jer se sve to događa u danima kada je inspekcija UN-ovih stručnjaka, nakon višemjesečnih napora, konačno dobila pristup mjestima na kojima se koristilo kemijsko oružje. Uz to, šefica UN-ove istrage Carla del Ponte prije nekoliko mjeseci je, razgovarajući sa žrtvama i svjedocima ranijih kemijskih napada, upozorila kako postoje značajne naznake da su kemijsko oružje zapravo koristili pobunjenici na čiju se stranu u ratu svrstava Zapad, iako u redovima tih pobunjenika ratuju, između ostalih, i radikalni islamisti bliski Al Kaidi.

Građani SAD-a i V. Britanije masovno protiv intervencije

Prema anketi YouGova, čak 74 posto Britanaca protivi se ulasku u sirijski rat – 50 posto ne odobrava čak ni raketne udare. U SAD-u, pak, anketa Reuters/Isposa pokazuje da vojnu akciju podržava samo devet posto građana.

Jedina informacija o navodnim konkretnim dokazima protiv Asadovog režima koja se danas pojavila dolazi od američkog časopisa Foreign Policy, a poziva se na izvore iz američkih obavještajnih službi.

U članku se navodi da je američka špijunaža presrela telefonski razgovor između sirijskog ministra obrane Fahda Džassima al-Freidža i podčinjenog mu načelnika kemijskih snaga. Iz snimke razgovora, koja nije objavljena, navodno se dade naslutiti da Asadov ministar nema pojma o tome što se dogodilo, pa nije jasno tko je naredio napad, ali je, tvrde američke tajne službe, to dovoljan dokaz da je kemijsko oružje na području Ghoute u okolici Damaska potegnula Asadova strana.

Protivnici savezničke intervencije, među kojima od svjetskih sila prednjače Rusija i Iran, traže da se napad odgodi barem dok se ne utvrdi koja je strana počinila zločin. Zagovornici intervencije drže pak da Bašar al-Asad mora biti svrgnut ili barem dovoljno oslabljen kako bi na eventualnoj budućoj mirovnoj konferenciji bio popustljiviji. U dvogodišnjem ratu u Siriji brojka mrtvih odavno je prešla stotinu tisuća, a nekoliko milijuna ljudi otjerano je u izbjeglištvo.