socijalna pravda

Lalovac: Država treba umirovljenicima vratiti sve što su izgubili kroz inflaciju

20.02.2025 u 13:21

Bionic
Reading

SDP je u četvrtak na Svjetski dan socijalne pravde predstavio politiku za mirovine u kojoj ključnim ističu promjenu formule za redovito usklađivanje mirovine - 100 posto u korist povoljnijeg faktora i da država trajnim dodatkom umirovljenicima vrati sve što su izgubili kroz inflaciju

Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić na konferenciji za medije rekao je kako je Hrvatska najgora u Europi po inflaciji, ali i da je prema zadnjem istraživanju, Panonska Hrvatska jedna od najnerazvijenijih regija u Europskoj uniji, poručivši kako za Hrvatsku nije dobro da se nacionalno bogatstvo nalazi samo u Zagrebu i okolici.

"Nevezano što se Andrej Plenković hvali stopama rasta BDP-a, nije isto realan i nominalan BDP. Nije isto ako ste vi, primjerice, kao student imali satnicu od pet eura pa za to mogli kupiti jedan kebab ili vam je satnica sad porasla na šest eura, ali vidite čuda, kebab je porastao na sedam eura", istaknuo je.

Uvijek morate uspoređivati koliko robe i usluga možete kupiti s novcem, dodao je Hajdaš Dončić, poručivši kako je to razlika između njega i premijera - on zna što je realni BDP, dok premijer priča o nominalnom BDP-u. Pri tome ga je pozvao da prepiše SDP-ova rješenja.

Lalovac: Uvesti dodatak na mirovine od 10 posto u prvoj godini

Saborski zastupnik Boris Lalovac upozorio je kako inflacija najviše pogađa siromašne i da su u našem društvu najgore prošli upravo umirovljenici.

Dodao je kako je sadašnja formula za usklađivanje mirovina "donekle držala vodu" kada nije bilo tolike inflacije, no sada je devastiran odnos između mirovina i njihove kupovne moći i plaća te je gori nego prije 10 godina.

Naveo je kako su umirovljenici zbog toga kroz godine izgubili 1,5 mirovina, a za što je kriva Vlada jer "nije htjela slušati SDP" koji je predlagao da se uvede usklađivanje tako da se u 100 postotnom iznosu uvažava povoljniji faktor između rasta plaća i cijena.

Lalovac je rekao kako Vlada sada ponovno radi kompromis jer taj model neće prihvatiti u potpunosti, već se prvo ide s 85 posto, ocijenivši to lošim i kako Vlada ne može do kraja priznati da je pogriješila.

Dodao je kako se to može ispraviti i tako da država umirovljenicima vrati sve što su izgubili kroz inflaciju tako da se uvede trajni dodatak na mirovine od 10 posto u prvoj godini, a kasnije od pet ili sedam posto, ovisno o izračunu, a čime bi se u iduće četiri godine prosječna starosna mirovina podigla na razinu od oko 50 posto prosječne plaće.

"Ovime što danas predlažemo, ne dajete ništa umirovljenicima, samo im vraćate dug koji su umirovljenici pretrpjeli kroz ovu trogodišnju inflaciju. Nažalost, kroz politike HDZ-a, uvijek su oni stvarali dugove prema umirovljenicima, ali ako sada imate novaca i imate obraza, vratite im taj dug", poručio je Lalovac.

Pri tome je ustvrdio kako im to moraju vratiti jer se radi o prevari.

Iz platforme "Halo, inspektore" održali su protestno okupljanje potrošača ispred sjedišta Hrvatske narodne banke u Zagrebu, ali i ispred banaka u većim gradovima, Rijeci, Splitu i Osijeku kako bi iskazali nezadovoljstvo. Lalovac je kazao kako HNB i oni koji imaju instrumente ne znaju riješiti ni pitanje naknada, poručivši da banke dižu naknade samo zato što mogu, a Hajdaš Dončić poručio je kako u Hrvatskoj slobodno tržište ne postoji, već samo kartelska udruživanja te privatni monopoli.