Istražitelji opustošili ured Lovrić Marzel
Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj
Istražitelji opustošili ured Lovrić Marzel
Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj
ZATRAŽEN ISTRAŽNI ZATVOR
Sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel odbacila je na ispitivanju u Uskoku sve optužbe i očitovala se o svih pet zlouporaba teških više od 10,5 milijuna kuna, a na isti način će se braniti i pred sutkinjom istrage, koja bi u podne trebala odlučiti o Uskokovu zahtjevu da se Merzel zadrži u istražnom zatvoru zbog straha da bi na slobodi mogla utjecati na svjedoke te ponoviti kaznena djela
Na sud će iz tzv. jedinice za zadržavanje biti dovedena i njena dvojica suosumnjičenika - vlasnik tvrtke IGM Turopolje i predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak te Bernard Popec, koji je županiji prodao zgradu za Prvu pomoć, kako se sumnja, precijenjenu za više od 4 milijuna kuna. Njihovo zatravaranje Uskok traži zbog utjecaja na svjedoke.
Odvjetnik je kazao da je Lovrić Merzel na ispitivanju u Uskoku odbacila optužbe i očitovala se o svih pet zlouporaba teških više od 10,5 milijuna kuna te da će se na isti način braniti i pred sutkinjom istrage u podne.
'Odbacila je sve optužbe i vrlo argumentirano objašnjavala svaku od točaka', izjavio je Hini njen odvjetnik Berislav Živković.
Odbacujući sve optužbe Lovrić Merzel je, doznaje se, uskočkim istražiteljima ispričala da nikada nije upoznala Popeca te da su za objekt koji je prodao županiji postojale tri procjene vrijednosti kojima je vjerovala, kao i da je cijeli posao vodila konzultantska kuća.
Što se tiče sumnji da je raskinula dogovor o prodaji Cesta Sisak i na taj način županiju oštetila za 200 tisuća kuna kazala je da je riječ o trošku koji je bio rezultat sudske nagodbe te da je prvotno potraživanje od županije bilo daleko veće.
SDP-ova županica je odbacila i optužbe da je privatne troškove plaćala službenom karticom te da je trošila javni novac na privatne zabave, ističući da se najčešće radilo o protokolarnim događajima. Opovrgnula je i financijski najteže sumnje da je čak šest milijuna proračunskih kuna potrošila na plaćanje savjetnika.
Njen odvjetnik odbacuje tvrdnje da je na taj način županica kupovala političko zaleđe, ističući da je u svom radu bila neovisna te da glasovi tih savjetnika, koji su ujedno bili i vijećnici, nisu odlučivali o njezinu mandatu.
Po medijskim tvrdnjama, riječ je o savjetnicima iz nekoliko političkih stranaka - SDP, HSP, DSU, DC, SDSS, SPH - koji su za svoje usluge mjesečno dobivali neto naknadu od 5000 kuna.
I pred istražiteljima županica je kazala da je riječ o poslovima koji savjetnici nisu radili kao članovi skupštinskih radnih tijela.
O mogućem zahtjevu da se županicu i suosumnjičenike zadrži u istražnom zatvoru odlučivat će sutkinja istrage zagrebačkog Županijskog suda Jadranka Mandušić