Ministri financija BiH i entiteta Federacije BiH Vjekoslav Bevanda i Jelka Miličević ocijenili su lošom odlukupredsjedatelja Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića i entitetskog premijera Fadila Novalića, koji su blokirali realizaciju novog stand by aranžmana s tom zemljom te su istaknuli da će doći do blokade reformi i velikih investicijskih projekata
Premijeri Zvizdić i Novalić (dužnosnici bošnjačke Stranke demokratske akcije) odbili su jučer potpisati pismo namjere s MMF-om ističući da je to reakcija na srpsko odbijanje usklađivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) te nedonošenje mehanizma koordinacije čime je blokiran europski put.
Državni ministar financija ocijenio je, u izjavi za bosanskohercegovačko izdanje Večernjeg lista, kako se radi o neodgovornom potezu jer SSP i mehanizam koordinacije nisu formalno povezani s aranžmanom MMF-a te s obzirom na činjenicu da su se ranije s pismom namjere suglasili bošnjački dužnosnici.
'Ova odluka, moram reći s obzirom na stanje u entitetskim proračunima i fondovima, predstavlja slom sustava i potpunu diskreditaciju Zakona o Fiskalnom vijeću', rekao je državni ministar financija i riznice BiH Vjekoslav Bevanda.
MMF je proteklog tjedna produljio rok za potpisivanje pisma namjere, a jučer je definitivno odgođen novi aranžman.
Pismo namjere potpisali su ministar financija BiH Vjekoslav Bevanda i guverner Centralne banke BiH Senad Softić te premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović, kao i ministri financija RS-a i FBiH Zoran Tegeltija i Jelka Miličević, koja tvrdi kako zbog ovoga poteza FBiH slijedi razdoblje stagnacije.
'MMF je vrlo važna financijska institucija. Uz nju idu sve druge međunarodne financijske institucije. Oni su jamstvo za velike investicije, ekonomski rast i napredak u FBiH. Očito svi ne razmišljamo isto i u svemu što smo radili na financijskoj, odnosno fiskalnoj konsolidaciji i stabilnosti mislim da ćemo morati napraviti zastoj', ocijenila je ministrica Miličević.
Ona je kazala da neće doći do blokade isplate osnovnih obveza iz proračuna, ali je upozorila da će doći do zaostajanja u provedbi Reformske agende i razvojnih projekata.
'Neće biti ugrožene plaće, mirovine i socijalna davanja, ali će nam biti ugroženi svi transferi koji se odnose na kapitalni dio proračuna Federacije BiH', istaknula je ministrica.
Sredinom srpnja Izvršni odbor MMF-a trebao je razmatrati zahtjev vlasti BiH, no to je sada odgođeno za rujan, što znači da novac od MMF-a entitetima neće stići do kraja godine. BiH je ranije s MMF-om dogovorila stand by aranžman vrijedan 550 milijuna eura, od čega je Federaciji BiH bilo namijenjeno oko 370 milijuna eura, a RS-u oko 180 milijuna eura.
U međuvremenu je dio medija objavio i sadržaj usuglašenog pisma namjere s MMF-om kojim su se vlasti obvezale na smanjenje javne potrošnje, povećanje dobne granice za odlazak u mirovinu i provedbu brojnih ušteda.