Prognostičari DHMZ-a izdali su za petak crveno upozorenje za sve jadranske županije, osim Dubrovačko-neretvanske, zbog grmljavinskog nevremena praćenog olujnim vjetrom i ponegdje moguće tuče, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite
Za gospićku regiju izdano je narančasto upozorenje zbog jakog vjetra te mjestimice obilne kiše i izraženih pljuskova praćenih grmljavinom. Ostatak kontinentalne Hrvatske je u žutom.
Prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a, kao i sličnih mjerodavnih službi susjednih zemalja, doći će do pogoršanja vremena, koje će se zadržati i tijekom petka.
Najveće oborine prilikom prolaska ove ciklone očekuju se na području riječke regije, kao i na području Gorskog kotara, gdje može pasti od 100 do 150 milimetara kiše.
Glavnina nevremena stići će u petak te će po svim prognozama biti najnepovoljniji dan ovog tjedna. Uz vrlo jak vjetar, na Jadranu se bilježi visoka razina mora zbog ciklonalne plime. Iznimno rijetko se dogode situacije da cijeli europski kontinent zahvati jedna vremenska nepogoda, megaciklona, a njen sekundarni centar zaslužan je za utjecaj na vrijeme nad našim krajevima. Vrijeme će se samo djelomično smiriti u subotu, a već u nedjelju slijede novo olujno jugo i lebić te kiša i pljuskovi.
Tomislav Marević, načelnik Sektora za pripravnost i koordinaciju civilne zaštite, uoči nadolazećeg nevremena, zbog kojeg je izdano upozorenje, kazao je da je sustav SMS-ova s upozorenjima spreman te će ljudi preko njega biti obaviješteni ako bude opasnosti. Što se tiče grmljavine i jakog vjetra, Marević savjetuje - 'ne izlaziti ako nije nužno'.
Kako su meteorolozi najavili, uslijed povećanog protoka izazvanog obilnom kišom, rijeke u zapadnom dijelu Slovenije, posebno u Gorenjskoj i Posočju, počele su naglo rasti. U slivu Save Bohinjke i gornjeg toka Soče vodotoci su se već počeli izlijevati, priopćila je slovenska Agencija za zaštitu okoliša.
Na cijelom području sjeverozapadne te u dijelu središnje Slovenije i uz obalu vjerojatne su poplave bujičnih vodotoka i povratnih oborinskih voda. Izlijevanje rijeka moguće je i u Vipavi, Savinjskoj dolini i Koruškoj, javlja RTVSlo.
Protok Drave duž granice Austrije i Slovenije zasad je stabilan, a od ponoći do petka u podne brzo će rasti. Ujutro će se razliti na najizloženijim dijelovima, a tijekom dana očekuju se poplave duž cijelog toka Drave. U petak poslijepodne i u subotu Drava može poplaviti u većim razmjerima.
Tportal je i na WhatsAppu
Želite li dobivati najvažnije vijesti dana na WhatsApp: Zapratite tportalov kanal OVDJE i kliknite 'Prati'
Porast će i razina mora, a uz noćnu plimu do 4 sata može poplaviti do visine od 30 centimetara, javlja Arso.
Rekordna količina padalina od četvrtka ujutro zabilježena je na Vogelu, gdje je palo 100 milimetara kiše po kvadratnom metru.
Na širem području Julijskih Alpa i njihovog podnožja očekuje se 100 do 200 litara kiše po četvornom metru. Drugdje u brdovitim predjelima Slovenije past će od 60 do 120 litara kiše po kvadratnom metru.
U Italiji su se pak rijeke već izlile, a bujice ponegdje nose i automobile, kao što se može vidjeti u dramatičnim snimkama s društvenih mreža.