Nekoliko globalnih farmaceutskih kompanija najavilo je ovoga tjedna transakcije vrijedne milijarde dolara, kojima planiraju transformirati svoja poslovanja, smanjiti troškove odnosno ojačati stope rasta
Švicarski farmaceutski div Novartis u utorak je objavio da planira transformirati poslovanje kroz zamjenu određene imovine s britanskim GlaxoSmithKlineom (GSK) i prodaju veterinarskog dijela poslovanja američkoj tvrtki Eli Lilly, u transakciji vrijednoj milijarde dolara.
Novartis je tako dogovorio kupnju GSK-ovih onkoloških proizvoda za 14,5 milijardi dolara, a prodaju poslovanja sa cjepivima, isključujući onih za gripu, istoj kompaniji za 7,1 milijardu dolara, plus rojalitete.
Izvijestio je i o odvojenoj transakciji teškoj približno 5,4 milijarde dolara koja se odnosi na prodaju odjela veterinarskog poslovanja tvrtki Eli Lilly.
Takav zaokret u poslovanju rezultat je nestrpljivo iščekivane strateške revizije poslovanja, a izvršni direktor Joe Jimenez kaže da će te promjene fokus kompanije usmjeriti inovativnom poslovanju na globalnoj razini. 'Njima će se poboljšati naša financijska snaga a očekuje se i da će trenutno doprinijeti našim stopama rasta i maržama', kazao je.
Riječ je o sporazumu koji označava ključnu reorganizaciju također i za GSK, čijim će dioničarima navedene promjena omogućiti povrat četiri milijarde funta. GSK će tako preuzeti s Norvatisom upravljanje budućim odjelom poslovanja vezanom za zdravlje potrošača, ali će odustati od ambicije zauzimanja pozicije globalnog lidera na području onkologije.
GSK je objavio da će u budućnosti imati uravnoteženo poslovanje usmjereno na zdravlje potrošača, cjepiva, lijekove za dišne puteve i one za HIV, koji će zajedno činiti oko 70 posto prihoda.
Zasebno, dan ranije objavljena je vijest da je američki farmaceutski div Pfizer najavio mogućnost podastiranja nove ponude za preuzimanje britanske farmaceutske tvrtke AstraZeneca, nakon što je njegova ponuda teška 60 milijardi funta (101 milijardu dolara) bila odbijena.
Radi se o razumnoj transakciji za američkog farmaceutskog diva, koji nastoji ojačati svoju franšizu u segmentu onkoloških proizvoda. Pored toga, eksperimentalni lijekovi, premda još uvijek rizični, poznati kao imunoterapija, kojima se ojačava imunosni sustav u borbi s tumorima, kupnjom AstraZenece donijeli bi Pfizeru značajne uštede na troškovima, mišljenja su analitičari specijalizirani za farmaceutsku industriju.
Ni Pfizer ni AstraZeneca nisu međutim željeli komentirati napise britanskog lista Sunday Timesa koji je, pozivajući se na više investicijske bankare i izvore u farmacetuskoj industriji, objavio da je Pfizer pristupio britanskom farmaceutskom divu s takvim prijedlogom.
Špekulacije oko preuzimanja, koje bi moglo biti potencijalno najveće inozemno preuzimanje jedne britanske kompanije dosad, vjerojatno će potaknuti strahove u vezi radnih mjesta u britanskom farmaceutskom sektoru, koji tamošnja vlada smatra ključnom industrijskom granom.