Njemačka kancelarka Angela Merkel i kineski premijer Li Keqiang zauzeli su se u četvrtak u Berlinu za otvorena tržišta i slobodnu trgovinu te istodobno izrazili privrženost pariškom klimatskom sporazumu, suprotstavivši se zajednički politici američkog predsjednika Donalda Trumpa glede tih globalnih tema
'Mi smo i dalje za otvorena tržišta', rekla je Markel nakon sastanka s kineskim premijerom Lijem u Berlinu. On je istaknula kako obje zemlje u vrijeme 'globalnih nesigurnosti' moraju stajati iza svoje odgovornosti i jačati partnerske odnose i zauzeti se za 'sređene odnose' koji će se temeljiti na 'čvrstim pravilima'.
'Kina i Njemačka su važni partneri na političkom, gospodarskom i kulturnom planu', naglasila je njemačka kancelarka. Kineski premijer Li je naglasio da su Kina i Njemačka suglasne kada se radi o podršci multilateralizmu i pridržavanju dogovorenih pravila.
Li Keqiang je ukazao na summit G20 početkom srpnja u Hamburgu. 'Summit G20 bi mogao odaslati jasan signal za očuvanje slobodnog svjetskog tržišta i olakšanja za globalne investicije', rekao je Li. On je neposredno ukazao na optužbe na račun Njemačke da prema mnogim zemljama bilježi gospodarski suficit. 'Njemačka je izvozna nacija. S Kinom je ista situacija', rekao je Li.
Kinesko-njemački susret protekao je u duhu suprotstavljanja protekcionističkim idejama američkog predsjednika Trumpa koji svojom politikom 'America First' želi dati prednost američkom gospodarstvu. Trump je u nekoliko navrata oštro kritizirao Njemačku i Kinu zbog toga što više izvoze u SAD-a nego što iz te zemlje uvoze.
Kina i Njemačka su pokazale jedinstvo i kad je Klimatski sporazum iz Pariza u pitanju kojem se Trump također protivi. 'Kina se drži svojih međunarodnih obveza', rekao je Li glede Pariškog sporazuma što je Angela Merkel pozdravila.
O pridržavanju protokola iz Pariza će biti riječi i na sutrašnjem EU-Kina summitu u Bruxellesu. Na današnji savjetovanjima na razini dviju vlada bilo je riječi i o ostalim geopolitičkim izazovima, kako je priopćeno.
Pitanje svjetske trgovine je došlo u prvi plan kao reakcija na protekcionističke prijetnje iz SAD-a. Tijekom dana predstavnici gospodarstva obje zemlje potpisali su nekoliko trgovinskih sporazuma. Između ostalog je koncern Daimler najavio gradnju pogona za proizvodnju automobila na električni pogon.