IRAK GORI

Obama ne misli slati vojsku, poziva čelnike na ujedinjenje

13.06.2014 u 22:41

Bionic
Reading

Sjedinjene Države, Njemačka i Iran pokazali su u petak jedinstvo u pozivima iračkoj vladi da se ujedini i suprotstavi prijetnji sunitskih pobunjenika koji već drže 15 posto Iraka i napreduju prema Bagdadu

Vojni uspjesi džihadista moraju upozoriti sve iračke političke čelnike, kazao je u petak američki državni tajnik John Kerry na zajedničkoj novinskoj konferenciji s britanskim kolegom Williamom Hagueom.

'Došao je trenutak da se irački čelnici ujedine', rekao je Kery te naglasio 'Premijer Maliki i svi irački čelnici moraju učiniti više kako bi riješili sektaške podjele'.

Militanti pod vodstvom Islamske države Irak i Levant (ISIL) zauzeli su noću na petak Sadiju i Džalaulu i okolna područja u pokrajini Dijali te napreduju prema Bagdadu. Drže već 15 posto Iraka jer su proteklih dana zauzeli Faludžu, Ramadi, Tikrit i Mosul, drugi po veličini grad u Iraku. Uspiju li zadržati Mosul, odakle masovno bježe civili, te učvrstiti svoju poziciju, učinili bi velik korak prema stvaranju sunitskog emirata sastavljenog od sirijskog i iračkog teritorija.


Iračka vojska zasad pruža slab ili nikakav otpor napredovanju džihadista i zato su zabrinutost osim Washingtona izrazili i Berlin te Iran, najveća zemalja šijitskog islama. 'Njemačka vlada poziva sve političke snage da brzo uspostave vladu nacionalnog jedinstva koja bi obuhvatila sve skupine', rekao je glasnogovornik vlade Steffen Seibert.

Šef diplomacije Frank-Walter Steinmeier izrazio je strah od stvaranja 'prostora kojim je nemoguće vladati između Sirije i Bagdada'. Iran, država u kojoj žive šijitski muslimani, izrazila je u petak potporu Bagdadu u borbi protiv terorizma.

'Iran neće dopustiti onima koji podupiru teroriste da destabiliziraju Irak i ondje šire terorizam', rekao je telefonski iranski predsjednik Hasan Rohani iračkome premijeru Nuriju al-Malikiju. Malikijeva je vlada najavila da će donijeti sigurnosni plan za obranu Bagdada jer su mu se pobunjenici približili na manje od 100 kilometara.

Rohani je pozdravio poziv velikog ajatolaha Alija Al Sistanija, koji je najviši vjerski autoritet šijita u Iraku, a oni čine 60 posto ukupnog stanovništva, da preuzmu oružje džihadistima. Međutim niti iranski predsjednik niti vlada nisu Irana nisu zasad otkrili kojim bi akcijama mogli pomoći susjednom Iraku da odbaci napredovanje ISIL-a.

ISIL je organizacija izrasla iz manjih militantnih skupina povezanih s Al-Kaidom. Djeluje oko godinu dana i ima oko 5000 boraca. Odlično je organizirana i smatra je se jednom od najopasnijih svjetskih džihadističkih organizacija.

Obama kaže u Iraku bez kopnenih postrojbi, niz mogućih opcija

Predsjednik Sjedinjenih Država Barack Obama je rekao u petak da neće poslati postrojbe u Irak u borbu protiv džihadistčke pobune, ali da će razmotriti razne opcije sljedećih dana

'Nećemo poslati američke postrojbe u borbu u Irak', rekao je Obama, podsjetivši na izvanredne žrtve američkih postrojbi u toj zemlji. Posljednji američki vojnik je otišao iz Iraka u prosincu 2011. nakon teškog vojnog osmogodišnjeg zadatka.

'Pitao sam svoju ekipu da pripremi niz opcija podrške iračkim snagama sigurnosti', rekao je predsjednik. Obama je upozorio da ne treba čekati američku akciju iz dana u dan i da proces odlučivanja i planiranja akcije traje nekoliko dana.

'Želimo bit sigurni u dobro razumijevanje stanja, želimo biti sigurni da smo skupili potrebne informacije kako bi naše akcije bile ciljane, precizne i učinkovite', rekao je. Džihadisti Islamske države u Iraku i na Levantu (EIIL) napreduju prema Bagdadu. Oni su u nekoliko dana zauzeli Mosul i njegovu pokrajinu Niniva iskoristivši rasulo snaga sigurnosti.

Obama je ponovo pozvao na dijalog umjerenih sunitskih i šijitskih dužnosnika. Istaknuo je da irački čelnici nisu uspjeli nadići razlike te da je to oslabilo vladu i snage sigurnosti.