Neovisna Škotska bi bila dobrodošla da se pridruži Europskoj uniji, rekao je njemački dužnosnik i saveznik kancelarke Angele Merkel nakon što je Britanija glasovala za izlazak iz Unije
'EU će se sastojati od 28 zemalja članica, jer očekujem novi referendum o neovisnosti u Škotskoj koji će biti uspješan', rekao je Guenther Krichbaum, pripadnik konzervativaca Angele Merkel i predsjednik odbora za europske poslove u njemačkom Bundestagu.
'Trebamo brzo odgovoriti na kandidaturu za prijam od strane zemlje koja je prijateljski nastrojena prema EU-u', rekao je listu Welt am Sonntag.
Premijerka Nicola Sturgeon rekla je u nedjelju da će Škotska učiniti što god bude trebalo kako bi ostala u EU-u, uključujući moguće blokiranje zakonodavstva glede izlaska Britanije iz Unije.
Britanija kao cjelina je tijesno glasovala za izlazak iz EU-a na referendumu prošlog četvrtka, ali je Škotska glasovala s 62 posto prema 38 posto za ostanak. Na referendumu 2014. Škotska je s 55 posto prema 45 posto glasovala za ostanak u Ujedinjenom kraljevstvu, ali istraživanja javnoga mišljenja sada pokazuju da je otada porasla potpora neovisnosti.
Krichbaum kritizirao Hrvatsku
U travnju, Krichbaum se obrušio na Hrvatsku zbog blokade otvaranja pregovaračkih poglavlja u procesu eurointegracije Srbije. 'Nemam razumijevanja za zahtjeve iz Hrvatske jer se radi o bilateralnim temama za koje očekujemo da se riješe u za to predviđenim modulima i sudovima – za to i imamo međunarodne sudove. Ali nemam razumijevanja za to što su blokirana poglavlja 23 i 24', kazao je Krichbaum, podsjećajući da da je i Hrvatska bila u sličnoj situaciji te je tada obećala europskim partnerima da neće stvarati takve blokade. Obećano - iznevjereno.
Kritike iz Bundestaga nisu dobro sječe predsjedniku Hrvatskog sabora Željku Reineru, koji je ocijenio da se 'u našim medijima iz određenih razloga predimenzionira' izjava 'jednog njemačkog političara'.