PROMJENA SMJERA

Odljev mozgova iz Njemačke u Tursku!

14.04.2013 u 08:00

Bionic
Reading

Djeca i unučad turskih gastarbajtera sve češće, nakon izobrazbe ili uspješne karijere u Njemačkoj, odlaze u Tursku. Tamo vide bolje izglede za poslovanje. A i turska vlada nastoji privući dobro obrazovanu radnu snagu, piše Deutsche Welle

'Nisam požalila nijedne sekunde', kaže Dilek Keser o odluci koju je donijela prije godinu i pol dana, kada je okrenula leđa Njemačkoj i odlučila se za novi život u Turskoj. Nakon studija ekonomskog menadžmenta radila je deset godina kao direktorica jednog poduzeća, ali nije bila zadovoljna poslovnim perspektivama za budućnost, kaže 36-godišnja njemačka Turkinja iz Hannovera u razgovoru za DW

Danas Dilek Keser ima vlastitu tvrtku u Istanbulu. Brine se o nekretninama stranih investitora iz Europe i SAD-a. To je njemačko-turska tvrtka s kojom Keser zarađuje i eure i turske lire. 'Na početku mi je bilo važno i dalje zarađivati europski novac. Ali sad bih se toga mogla i odreći', kaže Keser. Zahvaljujući obrazovanju u Njemačkoj i znanju njemačkog, turskog i engleskog jezika na radnom tržištu u Turskoj ima osobito dobre izglede.

Mnoge njemačke Turke privlači domovina njihovih predaka. Prema podacima njemačkoga Saveznoga statističkog ureda, u 2011. godini je iz Turske u Njemačku došlo nešto manje od 31.000 ljudi, dok su u istom razdoblju 33.000 ljudi iz Njemačke otišle u Tursku. Taj trend traje od 2006. i ne prekida se.

Turski premijer Recep Tayyip Erdogan planira od svoje zemlje napraviti jedno od najvećih svjetskih gospodarstava, a to bi trebalo biti ostvareno najkasnije do 2023. godine. Turska je 2011. imala gospodarski rast od 8,5 posto. Zbog svog vrlo raznolikoga gospodarstva Turska nudi bolje izglede nego Njemačka za osnivanje poduzeća, kaže Sinan Ulgen, predsjednik Centra za gospodarske i vanjskopolitičke studije (EDAM) u Istanbulu, u razgovoru za DW.

'Dvije domovine - Božji dar'

Tolga Sandikci to može potvrditi. On je rođen u Münchenu i bio je na vodećoj poziciji u jednom poduzeću. Prije pet godina preselio se u Tursku. Danas ima vlastitu tvrtku u Istanbulu. Prodaje ploče za pravljenje klizališta. 'Nakon samo tri mjeseca već sam imao oko 400 narudžbi. U Njemačkoj moja tvrtka nikad ne bi rasla tako brzo', kaže Sandikci. 'U Turskoj ima tako puno poslovnih ideja koje su toj zemlji potrebne.'

No ovaj poduzetnik upozorava na opasnost naivnog optimizma: 'Razlike u mentalitetu su velike. Tek otkako živim u Turskoj primjećujem koliko je moj mentalitet zapravo njemački.' Opasnost da čovjek na poslovnom polju bude prevaren u Turskoj je veća nego u Njemačkoj, kaže Sandikci.

Ako se izgledi u Turskoj ponovo pogoršaju ili razlike u mentalitetu bude teško premostiti, njemački Turci još uvijek imaju veliku prednost. 'Ja uvijek mogu natrag u Njemačku', kaže poduzetnik Sandikci. Imati dvije domovine za njega je 'Božji dar'.

Cijeli članak pročitajte ovdje