IZ MINUTE U MINUTU

Burno aktualno prijepodne: SDP podbadao, Plenković stišavao, Bulj isprovocirao Dalić

15.09.2017 u 06:54

Bionic
Reading

Nakon dva mjeseca ljetne stanke zastupnici su se vratili u saborske klupe, a rad su započeli aktualnim prijepodnevom. Već na početku premijer se obračunao sa šefom oporbe Davorom Bernardićem, no sve je šokirao incident s potpredsjednicom Vlade Martinom Dalić

13:20 'Vi ste pod pritiskom SDSS maknuli ploču u Jasenovcu, kad ćete se početi baviti pločama i maknuti četničke ploče? Tražim i odgovor na izjave Pupovca koji je izjave bobetka usporedio sa Slobodanom Miloševićem? Da li ste tu izjavu Pupovca prešutili kako bi ostali na vlasti?', upitao je Plenkovića Mostov Miro Bulj.

'Što se tiče časti branitelja, rad ove Vlade je egsemplar.  Kad je riječ o dugoročnom rješenju znakovlja, namjerno smo osnovali vijeće jer se time nije bavio nitko', kazao je Plenković.

Spomenuo se Bulj i termoelektrane Peruća.'I dalje se vrši agresija. Taj nasrtaj koji se provodi je nimalo gori nego što je bio od Ratka Mladića', rekao je Bulj.

Na njegove riječi uzbunila se potpredsjednica Vlade Martina Dalić, koja se digla iz klupa za ministre i počela vikati. 'Sram vas bilo, ispod Peruće je moja djedovina!', vikala je Dalić. Umiriti ju je pokušavao i predsjednik Sabora Gordan Jandroković, no potpredsjednica vlade nije se smirila.

'Može vas biti sram što ste ovako reagirali', odgovorio joj je Bulj.

'Vas može biti sram što stopirate razvoj kraja koji je iseljen', zaderala se Dalić.

Nadam se da ćete pripremiti razriješenje ministrice Dalić jer je ovakvo ponašanje neprihvatljivo, poručio je pak HSS-ov Krešo Beljak, koji je bio sljedeći na redu za pitanja.

12:46 Hoće li doći do poskupljenja vode, upitao je premijera SDP-ov Mario Habek. 'Ne', kratko je odgovorio Plenković, a Habek je nakon toga zatražio pisani odgovor.

12:41 U odgovoru na pitanje Marka Vučetića iz Kluba zastupnika Mosta Plenković se osvrnuo i prozivke koje su mu stigle zbog toga što je na početku aktualca rekao 'mogu što hoću'.

'To nije bio signal arogancije i bahatosti nego male nepovoljne poslovničke pozicije u kojoj se nalazimo mi s ove strane', kazao je Plenković, pojasnivši da nakon replike zastupnika poslije dogovora na pitanje članovi vlade ne mogu dati svoj komentar.

12:16 O porezu na nekretnine pitanje je premijeru postavio Ivan Vilibor Sinčić, upitavši ga koji su mu sljedeći potezi i kakav je njegov stav o tom porezu.

'Ovo je tema koja je izazvala puno bure u javnosti. Vi, pretpostavljam, plaćate komunalnu naknadu. Intencija je bila da se u jedna porez stave i komunalna naknada, spomenička renta i porez na kuće na odmor', pojasnio je Plenković.

12:06 'Mađarska je blokirala put Hrvatsku u OECD. To možemo smatrati neprijateljskim korakom suprotnom hrvatskim interesima. Predsjednica je išla tražiti objašnjenja i rekli su joj da je to napravljeno u zaštiti mađarskih interesa. Smatrate li ova obrazloženja mađarske strane suvislima i utemeljenima i nije li rezultat ovakvog poteza Mađarske što su u predizbornoj kampanji 2015. neki iz HDZ-a dali obećanja da će se pitanje Ine i MOL-a riješiti u mađarsku korist', upitao je Plenkovića SDP-ov Joško Klisović.

'Mi ćemo u razgovorima s mađarskom stranom inzistirati da se takav stav promjeni. Što se tiče aluzije na kampanju iz 2015., vi znate naš principijelan stav da su sve aktivnosti hrvatskog pravosuđa neovisne o tome što radi vlast', rekao je Plenković.

'Danas imamo bitne gore odnose sa susjedima nego 2015. Niti smo imali blokadu Slovenije i Mađarske, niti retoriku iz Srbije, a da ne govorim o BiH i Pelješkom mostu', rekao je Klisović.

11:42 Plenkoviću je pitanje postavio i čelnik Mosta Božo Petrov. 'Je li Ivica Todorić mogao sam od Agrokora napraviti ovoliku kompaniju i gurnuti ovako cijelo gospodarstvo RH, bez pomoći i propusta vlasti i institucija? Molio bih jasan i nedvosmislen odgovor', kratak je bio Petrov.

'Kao što znate, a zajedno smo radili na ovom problemu, mogu reći da je slučaj Agrokor simbol hrvatske ekonomske tranzicije. Što će na kraju biti u pogledu političke i kazneno-pravne odgovornosti, teško mi je spekulirati. Važno mi je da se sve rasvijetli do kraja, kako je došlo do nekih praksi kojeg smo mi postali svjesni nakon Nove godine. Da li netko mogao to sve stvoriti sam, sigurno da nije, sudjelovalo je mnogo ljudi u kreiranju ove kompanije', rekao je Plenković.

Replicirao je Petrov. 'Iskreno, nisam impresioniran vašim dogovorom. Jako dobro koristite minutažu za svoj makreing, a izbjegavate odgovor. To znači da znate ili barem sumnjate da je imao pomoć. Legalist poput vas ne skriva stvari pod tepih. Sada mi je jasno zašto ne želite istražno povjerenstvo. Odlučili ste se za taktiku ne talasaj. No šokiralo me nešto što sam mislio da je relikt bivših, mračnih vremena. Rekli ste na početku aktualca - mogu što hoću. Ivo Sanader je radio što je htio, a čak se i on nije usudio to reći. Možda možete što hoćete, ali ne želite,  barem po pitanju Agrokora', odgovorio je Petrov.

11:17 Pitanje je premijeru postavio i SDP-ov Željko Jovanović. 'HDZ-ov član je uhvaćen u podmićivanju novinara, ali i dalje zastupnik u Saboru. HDZ-ov Hrvoje Marušić prijetio je aktivistima strjeljanjem. Petar Škorić obrušio se na novinarku Maju Sever. Ta izjava bila je vezana uz ukidanje Hrvatske uživo, zbog kojeg je jutros bio i prosvjed. Da li će Plenković utjecati da se Hrvatska uživo vrati?', upitao je Jovanović.

'Niti ja niti Vlada nemamo utjecaj na uređivačku politiku. To je pitanje za HRT, a ne Vladu. Što se tiče drugih insinuacija za članove HDZ-a, neću vam nabrajat što su neki vaši kolege govorili', rekao je Plenković.

'Ovo sve što sam spomenuo je bio crveni karton. Ono što karakterizira vaš rad pokazuje smjesu goropadnosti i straha. Vi ćete se bahato odnositi prema zastupnicima, prijetiti novinarima koji ne misle svojom glavom i doprinijeti ukidanju Hrvatske uživo. Glavni primjer vaše neodlučnosti vidjeli smo prema odnosu prema ekstremnoj desnici, prema ploči u Jasenovcu', rekao je Jovanović.

11:06 'Gospodine premijeru, jeste li vi zadovoljni? Jeste li zadovoljni gdje Hrvatska ide?', upitala je Anka Mrak Taritaš iz GLAS-a.

'Svaki dan se to pitam, ali ako pogledate nema problema hrvatske tranzicije koji se nije aktivirao. Od odnosa sa susjedima do gospodarstva i Agrokora', rekao je Plenković. 'Jesam li zadovoljan ozračjem u društvu? Prije godinu dana društvo je bilo izuzetno podjeljeno, dio aktora još uvijek želi držati te teme na stolu', dodao je. 'Zadovoljan sam, a bit ću još zadovoljniji', kazao je.

11:00 Ina je bila tema pitanja SDP-ovog Domagoja Hajdukovića. 'Da li će vlada otkupiti dionice Ine u MOL-a i znači li to da idemo u privatizaciju 25 posto HEP-a i je li u tih 25 posto uključeno 7 posto braniteljskog djela', upitao je premijera Plenkovića.

'Točno je da smo se odlučili na ponovno preuzimanje. Smatramo da Ina ima strateški karakter za Hrvatsku. Konačnu odluku ćemo donijeti kada se sagledaju svi aspekti. Cilj nam je da Ina bude dugoročno održiva kompanija. Cijeli taj proces zahtijeva opširan dijalog s mađarskom vladom i i mi smo bitno popravili kulturu dijaloga s njima u zadnjih godinu dana. Konačnu odluku donijet ćemo kada se imenuju savjetnici', rekao je premijer.

10:52 'Hvalite se s najnižom stopom nezaposlenosti, ali svakome tko živi u Hrvatskoj jasno je da su ti podaci poražavajući. 50 tisuća radnih mjesta se nije otvorilo u zadnjoj godini, to zna i predsjednica. Samo ove godine propalo je 5 tisuća OPG-ova, a uvođenjem članarine za Poljoprivrednu komoru bit će ih još više. Koliki je broj zaposlenih u Hrvatskoj?', upitao je SDP-ov Vedran Babić premijera.

'DZS je napravio pogrešku koja je malo neobična jer im je to core business. Podaci HZZ-a su milijun i 500 tisuća zaposlenih', rekao je Plenković.

10:45 'Moje pitanje se tiče odnosa Vlade prema državnoj imovini. Primjer južne Istre govori da je to desetljećima bilo jako vojno područje, no ostali su značajne količine državne imovine, bivših vojnih zona. Od aerodroma do Muzila koje su vlasti namjenile za civilnu upotrebu. Teško je razumijeti zašto to toliko dugo traje? Vlada ne raspisuje javne natječaje kako bi poduzetnici ulagali', upitao je IDS-ov Boris Miletić premijera.

Plenković je odgovorio kako je generalni trend dobivanje cjelovite slike diljem Hrvatske koliko je državne imovine neaktivno.

10:33 Pitanje premijeru postavila je SDP-ova Sabina Glasovac. 'Na svakim izborima svaka stranka obećaje da će smanjiti birokraciju i zapošljavati stručne ljude. U Ministarstvu obrazovanja se dvije godine nije ništa napravilo. Da li vam je poznato da je Ministarstvo obrazovanja rekorder po broju državnih tajnika  i pomoćnika? Znate li da ih ima 10 i što oni točno rade? Koliko građani mjesečno plaćaju te ljude i koliko će ih još plaćati godinu dana nakon što napuste dužnost?', upitala je Glasovac.

'Ima 4 državna tajnika i 5 pomoćnika. Svaki do njih ima precizno definirane zadaće. Znate da je to veliki i važan resor. Zbrajati njihove plaće pred javnošću i u Saboru nema smisla', odgovorio je Plenković.

'Išla sam provjeriti. Šest je pomoćnika, a ne pet. Svih deset građani mjesečno plaćaju 300 tisuća kuna. Građani plaćaju da vi u ministarstvu morate pomiriti dvije struje - morali ste ostaviti ljude od Barišića, a ministrica Divjak nema povjerenja u njih pa je morala zaposliti svoje', odgovorila mu je Glasovac. 'Vaša je misija da zapošljavate strančke ljude i simpatizere, da unapređujete HDZ-ove donatore. Očito, cvate cveće u vaš preduzeće', dodala je.

10:03 'Da li se Hrvatska nalazi uz zemlje stare Europe ili više tangirate prema Mađarskoj i Poljskoj?', upitao je SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić Plenkovića., koji mu je odvratio da Hrvatsku želi dovesti u zemlje centra Europske unije.

'Moj osobni dojam je da vi i predsjednica više gurate Hrvatsku prema rubu Europe, prem nekoj novoj Vojnoj Krajini. Bojim se kako će Hrvati od toga imati na kraju jednu uspravnicu. Znate na što mislim', rekao je Hajdaš Dončić.

  • +14
Aktualnim prijepodnevom počelo jesensko zasjedanje Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL

9:54 Sljedeći je pitanje postavio SDP-ov Gordan Maras, koji je Plenkoviću dobacio da su mu partneri Bujanec i Skejo. 'To je vaš mainstream svijet. Imamo hrpu problema poput radikalizacije društva. Pad nam zaposlenost, a najveći problem je iseljavanje. Tijekom vašeg mandata preko 100.000 ljudi je napustilo Hrvatsku, opustošili ste Slavoniju. Što radite da se ti ljudi vrate u Hrvatsku.Da li vam je bar malo neugodno i kada ćete podnijeti ostavku', pitao je Maras.

'Vas dvojica ste se očito zabavljali ovo ljeto, nisam vidio da ste nešto radili. Koristite ove minutice za marketing SDP-a koji nikada nije bio više neprepoznatljiv', dobacio je Plenković Marasu i Bernardiću.

Poželio je odgovoriti i na pitanje Bernardića, no SDP se pobunio da ne može odgovarati na prethodno pitanje. 'mogu što god hoću', rekao je Plenković, no i predsjednik Sabora Gordan Jandroković poručio mu je da ne može.

'Što bi bilo s Agrokorom da ste vi bili na vlasti? Što bi bilo sa Schengenom da ste vi bili na vlasti? Da li bi zbog vaše umješnosti kolone bile od Ljubljane do Bregane? ', odgovorio je Plenković i pohvalio se podacima o zaposlenosti.

'Kada vas čovjek sluša, pita se gdje vi ovdje živite. Na svijet gledate ružičastim naočala. Ljudi odlaze iz Hrvatske. Da li odlaze zato što su zadovoljni vama, zato što im je dobro? I vašim zastupnicima je neugodno slušati vaše odgovore. Prgomet cijelo vrijeme gleda u pod. Ova vlada je lošija od Karamarkove vlade. vi ste lošiji od Karamarka. Rezultati su vam puno lošiji. Ljudima je dosta vašeg smijanja. Što prije date ostavku, šteta će biti manja. Neka Skejo i Bujanec budu uzori vašem sinu', odgovorio je Maras.

9:47 'Prošlo je pet mejseci od lex Agrokora, zakona koji je pisan samo za jednu tvrtku. Prošlo je pet mjeseci od kada se postavili Ramljaka, kojeg smo ljetos više vidjeli u rubrikama magazina. Čudi me da se skriva istina o Agrokoru odnosno stvarni podaci o poslovanju te kompanije. Da li dobijate izvješća o stvarnom stanju, ako ih ne dobijate da li ćete se praviti da niste znali i smijeniti nekog od ministara kad za njih doznate? Zašto skrivate rezultate Agrokora i koga i čije interese štitite?', upitao je premijera šef SDP-a Davor Bernardić.

'Da smo krenuli nekim drugim putem gdje bi bili danas?', upitao je Plenković Bernardića. 'I dalje ćemo raditi transparentno, stručno i u najboljem interesu građana i gospodarstva', dodao je

'Niste mi odgovorili niti na jedno jedino pitanje. Dok ovako sedativno, diplomatski odgovarate, u pozadini se događa nastavak pretvorbe i privatizacije iz '90-tih. Niste spašavali radna mjesta u Agrokoru nego samo jedno jedino - ono ministra Marića', poručio mu je Bernardić.

Plenkoviću je spočitnuo posljupljenje struje, obrazovnu reformu. 'Odlučno se kolebate oko poreza na nekretnine, za skidanje jedne ploče vam je trebalo devet mjeseci. Vaša politika je politika odustajanja, nečinjenja, stvaranja dojma da se radi nešto. Vaš premijerski položaj je rezervni. Kupujete vrijeme za položaj u Europskoj komisiji', rekao je Bernardić.

9:43 Zastupnici su prešli na aktualno prijepodne. Prvi je pitanje namjeravao postaviti Veljko Kajtazi i to ministru državne imovine Goranu Mariću. 'Nakon jučerašnjeg razgovora s ministrom, ja od pitanja odustajem', rekao je Kajtazi.

9:37 Utvrđuje se dnevni red. SDP-ov Željko Jovanović požalio se što na dnevnom redu nema izbora članova Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije. 'Svjedoci smo da zastupnici vladajućih podmićuju novinare, a mi to ne možemo raspraviti', rekao je Jovanović.

9:34 Započela je sjednica Sabora. Jesensko zasjedanje započelo je izvođenjem himne i minutom šutnje.

Sjednica će započeti aktualnim prijepodnevom, na kojem zastupnici postavljaju pitanja premijeru Andreju Plenkoviću i ministrima.

Na rasporedu je 39 pitanja, a ako je suditi prema popisu 'postavljača', moglo bi zaiskriti u nekoliko navrata.

Pitanja će, prema tradiciji, započeti jedan manjinski zastupnik, a ovaj put će to biti Veljko Kajtazi. Već treći po redu pitanje će postaviti SDP-ov Gordan Maras, a postavi li svoje pitanje premijeru, mogli bi opet svjedočiti jednom od njihovih okršaja.

No zamiljivo je da bi mogli gledati i okršaj Plenkovića sa čelnim ljudima oporbenih stranaka. Naime, na rasporedu za postavljanje pitanja su i šef SDP-a Davor Bernardić, čelnik Mosta Božo Petrov, predsjednik HSS-a Krešo Beljak, šef Živog zida Ivan Vilibor Sinčić, predsjednik IDS-a Boris Miletić, predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš te predsjednik stranke Promijenimo Hrvatsku Ivan Lovrinović. Postave li svi pitanje baš Plenkoviću, bit će zanimljivo vdijeti tko će pobijediti u tim okršajima.

Zaiskriti bi moglo i ako u pitanjima dođe do razmjene između Plenkovića i Zlatka Hasanbegovića, čije će zastupničko pitanje zatvoriti 'aktualac'.

Očekuje se da će teme biti aktualne, a kako je tportal već pisao, oporbeni SDP priprema pitanja na temu vanjske politike, obrazovanja, Agrokora ali i Ine.

  • +10
Posljednji dan ljetnog zasjedanja Sabora 14. srpnja Izvor: Pixsell / Autor: Robert Anic/PIXSELL

Prema saborskim pravilima nakon što zastupnik postavit pitanje, slijedi odgovor premijera ili ministra, a nakon toga zastupnik ima i pravo izraziti svoje zadovoljstvo ili nezadovoljstvo odgovorom.

Nakon što odrade zasjedanje u petak, zastupnici će se u klupe vratiti u utorak kada će raspravljati o sedam revizijskih izvješća koja govore o učinkovitosti sustava javne nabave u trgovačkim društvima, financijskoj strani rada političkih stranaka, učinkovitosti nabave i pravilima korištenja službenih automobila proračunskih korisnika itd.

Ova sjednica Sabora trebala bi trajati do kraja listopada, a krajem ovog mjeseca premijer bi pred zastupnicima trebao podnijeti izvještaj o stanju nacije.

Očekuje se da će se na ovoj sjednici izabrati i novi ustavni suci , čiji je izbor ljetos odgođen jer ga je SDP uvjetovao osnivanjem istražnog povjerenstva za Agrokor.

U jesenskom zasjedanju trebao bi uslijediti i izbor novog Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, ali i nove pravobraniteljice za djecu.