AFERA REMORKER

Podignuta optužnica protiv Nadana Vidoševića

01.07.2015 u 13:05

Bionic
Reading

USKOK je podignuo optužnicu protiv Nadana Vidoševića u slučaju Remorker, a osim njega nakon provedene istrage pred Županijskim sudom u Zagrebu USKOK je podigao optužnicu i protiv još osmero hrvatskih državljana zbog udruživanja za počinjenje kaznenih djela, zlouporabe položaja i ovlasti te pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti

Nadan Vidošević, bivši predsjednik Hrvatske gospodarske komore, koji se na tom mjestu držao čak 18 godina, uhićen je upravo na toj funkciji 12. studenog 2013. zbog sumnje da je upleten u aferu Remorker, odnosno u izvlačenje novca iz HGK. Tereti ga se, između ostalog, da je, od 2006. do ožujka 2011. godine, u cilju stjecanja znatne materijalne koristi za sebe i druge, a koja im nije pripadala, isplaćivao novac sa žiro računa Komore bez osnove.

Njega i suoptuženike tereti se za fiktivno poslovanje, a sukladno tome i potpisivanje dokumenata i izdavanje računa za nepostojeće poslove. S računa Komore na račune trgovačkih društava u više navrata isplaćeno je ukupno 35.954.242,00 kune, pri čemu je iznos od 6.832.581,94 kune utrošen za održavanje privida urednog i redovnog poslovanja navedenih društava, navodi se u optužnici, koju u cijelosti možete pročitati OVDJE

Kako se izvlačio novac iz HGK

Istragu u HGK nazvanu 'afera Remorker' najprije je započelo zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo, podsjeća HTV, da bi ga tek nakon širenja istrage na veći broj osumnjičenih, preuzeo USKOK, a istragu je navodno inicirao nalaz Državne revizije, koja je u Komori bila prije otprilike četiri mjeseca prije prvih uhićenja.

Najprije je sredinom listopada 2013. uhićena Vidoševićeva 'desna ruka', odnosno pročelnica njegovog ureda u HGK Zdenka Peternel, a uz nju su privedeni i Davor Komerički koji je niz godina za Komoru radio marketinške projekte te Igor Premilovac koji je preko svojih fiktivnih tvrtki i računa u inozemstvu izvlačio novac iz HGK u potom umanjenog za svoju proviziju predavao Peternelovoj.

Peternelova je osumnjičena da je od 2005. do početka 2011. kontinuirano izvlačila novac iz HGK na temelju računa za marketinške usluge koje nikad nisu izvršene, i to ukupno 32 milijuna kuna, od čega je čak 28 milijuna kuna navodno zadržala za svoga šefa i sebe.

Komerički je za Komoru niz godina osmišljavao projekte poput Zlatne kune ili Kupujmo hrvatsko, pa mu je Peternel predložila da pronađe tvrtke za pranje novca, a on je angažirao svog poznanika Premilovca, inače profesora tjelesnog odgoja, koji je za tu namjenu osnovao četiri tvrtke u Zagrebu: Pean-Komunikacije d.o.o., Život na sjeveru d.o.o., Novi dan d.o.o. i Akula savjetovanje. Peternel je bila ovlaštena u ime HGK s tim tvrtkama sklapati ugovore, pa je tako šest godina Komora plaćala fiktivne fakture za lažne marketinške usluge.

'... Znate kako je, muž obično zadnji sazna ...'

U toj kriminalnoj hobotnici Premilovac je bio zadužen da sakrije trag novca, pa su njegove zagrebačke tvrtke zaprimljeni novac prebacivale na račun tvrtke koju je Premilovac osnovao u Češkoj. Tvrtka registrirana u Pragu bila je 'Remorker International' i upravo su po njoj uskočki istražitelji istrazi dali neformalno ime.

Premilovac je s računa 'Remorkera' u RBA banci u Austriji podizao gotovinu i dopremao je u Hrvatsku. Za sebe je zadržavao 10 posto, a ostalo je davao Komeričkom, koji je novac prosljeđivao Peternel. Prema podacima iz istrage, Komerički navodno nije zadržao ni jednu kunu, nego je kompletne iznose predavao Vidoševićevoj suradnici.

Vidošević je tjednima prije uhićenja šefice svog kabineta negirao medijske napise o povezanosti sa slučajem u kojem je Komora plaćala desetke milijuna kuna. Na dan uhićenja pred kamerama je, naizgled hladnokrvno, sve komentirao povijesnom izjavom: '... znate kako je, muž obično zadnji sazna ...'  Novinarima je govorio da je kao predsjednik formalno odgovoran za sve što se događa u Komori te da je spreman dati ostavku ako se pokaže da je Peternel izvlačila novac.

Premilovac je ubrzo pušten na slobodu, a njegov je odvjetnik izjavio da je njegov kljent priznao svu krivnju i da je počeo detaljno opisivati sve sudionike u svim pljačkama u kojima je sudjelovao, pa je tako progovorio i o Vidoševiću i HGK (iz njegovog tadašnjeg iskaza pokrenuta je i istraga o izvlačenju novca iz HAC-a, koja je na kraju dovela i do optužnice protiv Kalmete).

Nagađa se da je i Komerički progovorio o pljački u HGK i postao dodatni izvor koji je povezao Vidoševića s aferom Remorker. Vidošević - dugogodišnji čelnik HGK i političar prozivan u nizu afera

Vidošević je na ključnim političkim i gospodarskim funkcijama još od početka 90-ih kada se kao mladi financijski direktor cementare uključio u HDZ i postao župan, ministar pa predsjednik Komore, a u javnosti je zapamćen i kao jedan od najbogatijih predsjedničkih kandidata, koji je na izborima 2010. obećavao stabilnu i sigurnu Hrvatsku kao državu rada i jednakih mogućnosti.

No, nasuprot tim obećanjima, Vidošević je u mnogim novinskim napisima koji su o njemu osvanuli nakon pokretanja istrage u slučaju Remorker prikazivan kao osoba koja je zavidnu imovinu stekla na sumnjiv, moguće i nezakonit način, vrlo često kupovinom nekretnina kojima je preko noći rasla vrijednost.

U poslovni svijet Vidošević ulazi 1984. kada se kao diplomirani ekonomist zaposlio u tvrtki Dalmacijacement, gdje 1990. postaje direktor u trenutku kada je u proglašen stečaj tvrtke. Tri godine kasnije dolazi na prvu ozbiljniju političku funkciju. Postaje Splitsko-dalmatinski župan, a zatim i zastupnik u Županijskom domu Hrvatskog sabora. U ratnoj vladi Nikice Valentića Vidošević je ministar gospodarstva, a od 1995. je na čelu gospodarske komore. Od 2005. do 2011. bio je i predsjednik Uprave Kraša, a od kraja 2011. savjetnik u Upravi te tvrtke.

Obnašao je i dužnost predsjednika nogometnog kluba Hajduk, a od 1995. - 1996. bio je i na čelu Hrvatskog nogometnog saveza.Od Remorkera do niza novih sumnji

U jednom od proširenja istrage poduzetnika, za kojega se nakon uhićenja doznalo da je i najveći hrvatski kolekcionar umjetnina, tereti se da je Komoru, upravo nabavljajući slike, oštetio za još 265 tisuća kuna. Prema pisanju medija, Vidošević je osumnjičen i da je oštetio tvrtku Kraš koja mu je za imanje u Gorskom kotaru nabavila bager vrijedan više od 230 tisuća kuna.

Osim Vidoševića taj krug Uskokove istrage navodno je obuhvatio i predsjednika Udruženja hrvatskih trgovaca umjetninama Damira Grubića, vlasnika galerije Grubić, te njegovu suprugu Jasnu Mrakovčić Grubić, koje se tereti da su uz Vidoševića iz HGK izvlačili novac lažirajući kupnju umjetničkih slika.

U slučaju Kraš Uskok uz Vidoševića sumnjiči i njegovu savjetnicu za nekretnine Vesnu Rodić te potpredsjednicu Nadzornoga odbora Kraša Jadranku Ivčić, koje se brane sa slobode.

Istraga u aferi Remorker je naknadno u nekoliko navrata proširivana, među ostalim i na tvrtku Piramida čiji su čelnici priznali Uskokove optužbe te su sporazumno osuđeni na uvjetne kazne ili dobrotvorni rad te novčane kazne.

Zbog Vidoševića je na sudu završio i policajac specijaliziran za umjetnine Josip Vrbić koji je medijima dao fotografije skrovišta u Vidoševićevoj vili u kojoj je uz vrijedne umjetnine držao i preparirane lovačke trofeje iz cijelog svijeta. Devet mjeseci zatvora inspektoru je u konačnici nepravomoćno zamijenjeno radom za opće dobro.