zaraza nezauzdana

Portugal živi našu noćnu moru, nogomet i turisti donijeli im deltu: Hrvatska veleposlanica u Lisabonu otkriva kako im izgleda život i od čega strahuju

06.07.2021 u 18:08

Bionic
Reading

Policijski sat od 23 do 5 ujutro u velikom dijelu zemlje, ograničenje kretanja između regija, radikalno skraćeno radno vrijeme kafića i restorana vikendom, ozbiljno ugrožena turistička sezona - posljedice su izbijanja novog vala epidemije koronavirusa u Portugalu. Broj novih slučajeva ozbiljno raste i vlasti uvode mjere, a hrvatska veleposlanica u Portugalu Anita Tršić za tportal komentira situaciju

'Zapravo su ponovno uvedena ranija ograničenja, prije svega u metropolitanskom području Lisabona i na jugu zemlje. Virus se zaista znatno brže širi, a u 70 posto slučajeva radi se o njegovoj varijanti delta', kazala nam je Tršić.

U Lisabonu i 45 drugih općina uvedena je zabrana kretanja od 23 sata navečer do 5 sati ujutro, što policija strogo provodi. Samo do 15 sati moguć je ulazak na ta područja i izlazak iz njih. Restorani i kafići otvoreni su do 22.30 radnim danom i tek do 15.30 vikendom.

'Mjere su nametnute zbog zaista brzog širenja virusa: prije dva dana zabilježeno je oko 2400 slučajeva, tjedan prije njih 1500, a dva tjedna ranije oko 900, s time da je incidencija najveća u Lisabonu i na jugu zemlje. Vlada ima mogućnost uvoditi ograničenja kada se u manje naseljenim područjima prijeđe granica od 480 zaraženih na sto tisuća stanovnika, a u gušće naseljenima 240 na sto tisuća.

Ministrica zdravstva objavila je da bi ovim tempom širenja u roku od dva tjedna Portugal mogao dosegnuti oko četiri tisuće novih slučajeva dnevno pa to sada nastoje spriječiti. Vlada se vrlo dobro nosila s epidemijom i povlačila sve korake na vrijeme, no jedno masovno okupljanje po svemu sudeći bilo je okidač za razbuktavanje zaraze', objašnjava Tršić.

Radi se o nogometu: nakon 19 godina Sporting je nedavno postao prvak države, a to je bio okidač za slavlje i izlazak građana na ulice. Dva tjedna kasnije brojke su počele ozbiljno rasti.

Pored toga, Portugal je jedna od prvih europskih država koja se otvorila za turizam, a uslijedio je masovni dolazak Britanaca te ih se smatra zaslužnima za brže širenje soja delta. Uskoro je Britanija - ali i Njemačka - svojim državljanima počela nametati obveznu 14-dnevnu karantenu po povratku pa su se sami turisti iznenada počeli vraćati svojim domovima. Turizam je ozbiljno ugrožen, no službene brojke rijetko se iznose u javnost.

'Vlada ne isključuje još restriktivnije mjere ako se ne zaustavi rast broja novozaraženih. Istodobno pokreće snažnu kampanju za cijepljenje mlađih od 30 godina, a do kraja kolovoza započet će i masovno cijepljenje mlađih od 18 godina kako bi školska godina započela bez većih problema', prenosi hrvatska veleposlanica za tportal.

Portugal inače po pitanju cijepljenja stoji znatno bolje od Hrvatske: prvu dozu cjepiva primilo je oko 60 posto populacije, a oko 38 posto cijepljeno je s obje doze.

'Stanovništvo prihvaća mjere, a trenutno je svima najvažnije da zemlja ne ode u potpuno zatvaranje, da gospodarstvo ipak funkcionira. Posljednjih dana profunkcionirala je covid-potvrda pa je ipak sve više javnih događaja na koje je moguće ući ako ste cijepljeni, preboljeli COVID-19 ili testirani', kaže Tršić.

S druge strane vrijedi kazati da je u Portugalu još uvijek na snazi preporuka nošenja maske čak i na otvorenim prostorima. Tako će po svemu sudeći ostati najmanje do 15. rujna.

Veliku polemiku izazvao je slučaj premijera Antonija Coste: nakon što je na jednom sastanku u Luksemburgu bio u kontaktu s tamošnjim premijerom koji se pokazao pozitivnim na koronavirus portugalske zdravstvene vlasti odredile su mu preventivnu 14-dnevnu izolaciju premda je potpuno cijepljen prije više od mjesec i pol i premda se dodatno testirao. Mišljenja u javnosti bila su izrazito podijeljena, no premijer je na koncu ipak poslušao portugalsku verziju stožera civilne zaštite.

Koronavirus u Portugalu Izvor: EPA / Autor: LUIS FORRA