Predsjednik Šri Lanke Gotabaya Rajapaksa proglasio je izvanredno stanje, čime je proširio ovlasti vojske usred povećanog broja prosvjeda protiv vlade, rekao je u petak glasnogovornik ureda predsjednika
Proglas izvanrednog stanja vojsci daje ovlasti da uhićuje i pritvara ljude te kontrolira javne prosvjede, što je inače isključivo nadležnost policije.
Predsjednik se odlučio na taj potez nakon što je opći štrajk diljem Šri Lanke onesposobio škole, javnu upravu i trgovinu, a deseci tisuća ljudi izašlo je na ulice kako bi tražili ostavku predsjednika i njegove vlade.
Crne zastave izvješene su u gradovima dok su se odvijale demonstracije diljem zemlje, a naglo se smanjio broj dolazaka na posao u uredima javne uprave, privatnog sektora i škola, rekli su vladini dužnosnici.
Željezničke usluge su također potpuno obustavljene.
Više od 3.000 radnika iz glavne izvozno-proizvodne zone u zemlji također je prestalo s radom i pridružilo se prosvjedu u blizini glavnog grada.
Studentski prosvjed s oko 3.000 sudionika ispred zgrade parlamenta je razbijen nakon napete situacije.
Dugi redovi stvorili su se na benzinskim crpkama diljem zemlje.
Prosvjedi u zemlji nizali su se prošlog mjeseca, uključujući i jedan ispred ureda predsjednika u Colombu, kojim se tražilo da predsjednik i njegov brat, premijer Mahinda Rajapaksa, podnesu ostavke u vrijeme kada se zemlja suočava s povećanjem životnih troškova i nestašicom goriva, lijekova i plina.
Šri Lanka je ostala bez američkih dolara potrebnih za uvoz goriva, plina, lijekova i prijeko potrebnih prehrambenih proizvoda. Vlada se za pomoć obratila Međunarodnom monetarnom fondu, Azijskoj razvojnoj banci, Svjetskoj banci, Indiji i Kini.