Nad Lezbosom i Hiosom tek je počelo svitati kada su se u tri turska broda ukrcala 202 migranta čije je odredište bila Turska - time je realizirana je prva primjena tursko-europskog sporazuma potpisanog prošli mjesec čiji je cilj prekinuti egejsku migracijsku rutu, piše AFP
Prognanici, gotovo sve mlađi muškarci ilegalno su nakon 20. ožujka ušli u Grčku, a sukladno sporazumu između Ankare i Bruxellesa, svi migranti koji su u Grčku doputovali nakon spomenutog datuma, a nisu zatražili azil ili ne ispunjavaju uvjete za azil, moraju se vratiti u Tursku.
Prva skupina migranata koje Grčka vraća u Tursku iskrcala se u ponedjeljak ujutro u turskoj luci Dikili.
Preko egejskih je otoka u Europu tijekom 2015. od ukupno više od milijun izbjeglica koji su bježali pred ratom i siromaštvom, ušlo njih oko 850.000, a tijekom ove godine još 150.000.
Za oko 2000 zatočenika centra u Moriji na Lezbosu prioritet je zatražiti azil u Grčkoj, kazao je u telefonskom razgovoru za AFP Afganistanac Tufik. 'Razgovarali smo s odvjetnicima koji su nam objasnili što je najbolje učiniti', rekao je.
U kampu u Moriji, od luke udaljenom desetak kilometara vlasti nisu imale nikakvih problema s izbjeglicama. Ne pružajući otpor i ne pokazujući ni trunku gnjeva, većinom mlađi muškarci iskrcali su se iz autobusa koji su ih dovezli iz kampa za registraciju na Lezbosu te su se uz policijsku pratnju i pratnju agenata Frontexa ukrcali na brodove za Tursku. Jednaka situacija na Hiosu.
Na fotografiji koja kruži Twitterom, snimljenoj na jednom od brodova ozračje je tmurno. Na njoj su dvojica migranata i dvojica agenata Frontexa, agencije za zaštitu vanjskih granica EU-a, s higijenskim maskama preko lica.
Frontex je ranije izvijestio da su vraćene osobe uglavnom iz Pakistana i iz sjevernoafričkih zemalja te da nemaju pravo na azil. Samo dvojica muškaraca u brodovima su Sirijci koji su se dobrovoljno vratili u Tursku.
'Na Lezbosu je cijeli postupak prošao vrlo mirno', zadovoljno je rekla glasnogovornica Frontexa Ewa Moncure
U luci Mitileni okupilo se pedesetak prosvjednika. 'Žalosna sam zbog njihove sudbine, nemam pojma što će s njima biti ... to je tužno i frustrirajuće', rekla je jedna njemačka državljanka. Na fasadi obližnjeg hotela razvijen je transparent na kojemu piše 'Turska nije sigurna zemlja'.
'Stop deportacijama', 'Sram vas bilo!' i 'Europo, probudi se!', izvikivala je jednako mala grupa prosvjednika koji su se okupili i na Hiosu. Mlada majka u naručju je držala bebu s kapom na kojoj je pisalo 'Ne Turskoj'.