TAKTIČKA ANALIZA

Redizajnirana Italija još uvijek je u prijelaznoj fazi

01.06.2012 u 18:32

Bionic
Reading

Italije je još uvijek momčad u prijelaznoj fazi, jer stare navike ne mogu se promijeniti preko noći. Poslije nekoliko godina neuspjeha, očekivanja nisu velika, ali u momčadi vlada pritajeni optimizam

Ovaj tekst objavljen je u sklopu Guardianove medijske mreže za Euro 2012 - projekta kooperacije između nekih od najkvalitetnijih nogometnih autora i medija u svakoj od 16 zemalja-sudionica natjecanja.

Marco Ansaldo novinar je talijanskog dnevnog lista La Stampa.

'Treba nam kvaliteta i ja ću je tražiti od igrača koji su je sposobni donijeti', bio je moto kojeg je prvog dana kao izbornik ispalio Cesare Prandelli, uvjeren da je Italija u Južnoj Africi potonula zahvaljujući činjenici da je potpuno zanemarila tehnički aspekt igre. 'Možda sam previše očekivao od igrača koji su četiri godine ranije osvojili titulu, pa sam izabrao istrošenu momčad', priznao je nakon fijaska na SP Marcello Lippi, ali i dodao: 'Ipak, ne mislim ni da sam kod kuće ostavio nekoga tko bi napravio nešto više'.

Po Prandelliju, njegov je prethodnik izostavio trojicu važnih igrača: Giuseppea Rossija, Antonia Cassana i Maria Balotellija, koje Lippi nije zvao jer je bio uvjeren da bi njihov karakter uzrokovao više štete nego koristi. Ideja je bila da njih trojica igraju zajedno u momčadi koja bi bila apsolutno napadački orijetnirana, dobra u zadržavanju lopte u posjedu te kretanju i na kraju potpuno izbacila talijanski stil defenzive i brzih kontranapada.

U stvarnosti, međutim, ovaj Prandellijev projekt nije bilo moguće realizirati. Na Euru će Prandelli morati naći alternativu Rossiju, koji je pokidao ligamente koljena, i to po drugi put nakon operacije koljena u listopadu. Pitanje je i što će biti s Cassanom, koji je imao ozbiljnih srčanih problema i na teren se vratio tek u travnju (poslije šest mjeseci pauze), pa je teško reći hoće li biti u najboljoj formi. Kada je Balotelli u pitanju, Prandelli je imao puno strpljenja. Povremeno je bio na rubu odustanka od njega, izjavivši jednom da se 'ne može pouzdati u nekoga tko bi mogao biti isključen u prvoj utakmici'. No čini se da je ipak odlučio riskirati s Mariom.

Izbornik se oduvijek nadao da će njegova Italija igrati u sustavu 4-3-3, ali do sada ga je stigao upotrijebiti samo dva puta - protiv Farskih otoka u Torshavnu, sa Gilardinom, Cassanom i Rossijem, te u Belfastu protiv Sjeverne Irske, kada su nastupili Pepe, Boriello i Cassano. U prvoj je Italija pobijedila 1:0, a u drugoj odigrala bez golova. U ostalim utakmicama igrao je sa dva napadača, a trećeg ubacivao s klupe, kao što je bio slučaj u odlučujućoj utakmici kvalifikacija protiv Slovenije u rujnu, gdje se Giampaolo Pazzini priključio Balotelliju i Rossiju s klupe.

No, problem je i dalje ostaje isti - Prandelli tvrdi da nema dovoljno dobre krilne igrače za 4-4-2 sustav, pa se koristi onim 4-3-1-2, gdje na poziciji playmakera igraju igrači koji to obično ne rade u svojim klubovima. Isprva je tu priliku dobio Stefano Mauri iz Lazija, ali se on prvo ozlijedio, a potom upao u aferu s namještanjima utakmica. Thiago Motta i Riccardo Montolivo su mu alternative, ali i nisu baš uvjerljivi.

Ipak, 4-3-2-1 je i dalje sustav kojeg će Prandelli najvjerojatnije koristiti, mada nije nemoguće da zaigra i sa 4-3-3, i to sa Balotellijem, Cassanom i Giovincom. Prandelliju je barem dobro došla sjajna sezona Juventusa, koji će reprezentaciji 'posuditi' trojac defenzivaca Chiellini - Bonucci - Barzagli, kao i veznjake Claudija Marchisija i Andreu Pirla. Naravno, na gol bi trebao Gianluigi Buffon.

Obranu, s desna na lijevo, činit će Maggio (Napoli), Barzagli, Chiellini i Criscito (Zenit), a ako Chiellini zaigra na lijevom boku, na stopera upada Bonucci. Tri veznjaka ispred zadnjeg reda trebali bi biti Daniele De Rossi (Roma), Pirlo i Marchisio (jednog možda zamijeno Nocerino iz Milana), dok bi ulogu 'desetke' trebao preuzeti Montolivo (AC Miilan). Naprijed će vjerojatno Balotelli i Cassano, a priliku s klupe čekati će Giovinco (Parma) i Di Natale (Udinese).

Italije je još uvijek momčad u prijelaznoj fazi, jer stare navike ne mogu se promijeniti preko noći. Poslije nekoliko godina neuspjeha, očekivanja nisu velika, ali u momčadi vlada pritajeni optimizam...