Ukrajinska kriza ujedno je propagandni sukob Kijeva i Moskve, ali i Amerike i Rusije, a trenutno se čini da se Putinova ekipa mnogo bolje snalazi u manipuliranju svjetskom javnosti, tvrdi njemački tjednik Der Spiegel
'Washingtonovi navodni dokazi o prisutnosti ruskih trupa u istočnoj Ukrajini nisu vrijedni papira na kojem ih je tiskala Bijela kuća', piše njemački tjednik Der Spiegel o mutnim fotografijama jednog čovjeka u maskirnoj uniformi koje je prošli tjedan trijumfalno objavio The New York Times kao ultimativni dokaz protiv Vladimira Putina. No s obzirom na ponašanje američkih medija u pripremi invazije na Irak, kao i tadašnje administracije koja nije iznijela uvjerljive dokaze za to da Sadam Husein ima oružje za masovno uništenje, danas nitko ne vjeruje navodnim dokazima koje u javnost plasiraju američke tajne službe.
Za Washington i Kijev jedna je mutna fotografija dokaz da Moskva stoji iza pobune u Donjecku, odnosno rusofilnom istoku Ukrajine, no nitko drugi baš i ne vjeruje u materijale koje su prezentirali Amerikanci. S druge strane nije da svjetska javnost masovno vjeruje Vladimiru Putinu, no propaganda njegove strane je i uvjerljivija i razornija za kredibilitet protivnika.
'Istina je komplicirana', konstatira dopisnik Der Spiegela iz Donjecka i podsjeća da su čovjeka s fotografije - navodno visokopozicioniranog ruskog oficira - pronašli novinari u Slovjansku. Dotični se preziva Mošajev i ruski je nacionalist koji se sam odlučio pridružiti ruskom ustanku na istoku Ukrajine, a u tome nije sam kada je riječ o ruskim ultranacionalistima. Mošajev je ismijao tvrdnje State Departmenta o svojoj važnosti, a novinari koji su ga susreli smatraju da taj paravojnik zasigurno nije uvjerljiv dokaz za upletenost Rusije u ustanak u Donjecku.