Ministar financija odgovorio je kritičarima koji se protive privatizaciji kao sredstvu za vraćanje državnih dugova. Naglasio je da se srami znanstvenika koji tvrde da se dugovi ne trebaju vraćati i poručio građanima da se paze
Na pitanje je li monetizacija autocesta preko mirovinskih fondova dugoročno dobro rješenje ili samo privremeno kresanje javnog duga, ministar financija Slavko Linić žestoko se okomio na sve kritičare privatizacije. Ponovio je da je javni dug stvaran 23 godine, a da je najveći dio nagomilan od 2004. do 2011. godine.
'Ne samo to, nego je javni dug i skrivan. I brodogradnja, i zdravstvo, i nebriga o željeznicama i Croatia Airlines - sve su to dokazi neodgovorne politike Hrvatske koje sada treba razriješiti. Dug će se popeti na 200 milijardi kuna!', rekao je Linić i ljutito dodao da se srami svih znanstvenika koji tumače situaciju na način da se dugovi ne trebaju vraćati.
'Građani svoje dugove vraćaju... Zadužili su se da kupe stan, ono mjesto gdje mogu živjeti. Banke im to oduzimaju. Zamislite, Hrvatska ne treba vraćati 200 milijardi?! To vam poručuju znanstvenici?! Građani Hrvatske, čuvajte se takvih ljudi! Dugove treba vraćati, ne postoji država koja neće vraćati dugove, i Hrvatska ih treba vratiti. Vratit ćemo ih na način da privatiziramo i prodamo imovinu koja može služiti za otplatu tih dugova. Mi dugove iz poreza ne možemo vraćati jer su porezi visoki građanima i privrednicima. Sramim se znanstvenika koji kažu da ne treba vraćati dugove', ogorčen je bio Linić uoči sjednice Vlade. Na koje je točno znanstvenike mislio, nije precizirao, no jasno je da misli na one koji dolaze iz redova HDZ-a.
'Mi u Hrvatskoj vodimo glupe rasprave i glupe polemike, neprekidno me pitate i tražite da odgovaram na glupe polemike', ogorčeno je rekao Linić i ustvrdio da je najveća tragedija oporbe to što je njegova vlada, kaže, smanjila deficit na tri posto. 'Kontroliramo deficite i svima to smeta. Politika onih koji su radili osam godina proizvela je dug od 200 milijardi kuna, a dug ove vlade je 10 milijardi jer smo morali platiti kamatu i početi kresati potrošnju koju su oni digli do abnormalnih visina. To govore ti isti političari i njihovi znanstvenici...'