Susjedov pas izgrizao je dijete po licu i vratu u četvrtak u međimurskom mjestu Zasadbregu
Policiji je u petak napad psa na dijete prijavio otac. Napad se dogodio u četvrtak u 8,30 sati, kada je susjedov pas ušao u dvorište i ugrizao dijete, a policija je o ovom događaju izvijestila danas.
Pomoć djetetu pružena je u čakovečkoj bolnici, a točna kvalifikacija ozljeda bit će poznata tek nakon liječenja. Protiv vlasnika psa podnijet je optužni prijedlog zbog prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Policija upozorava na primjereno držanje životinja
Policija vlasnicima životinja skreće pozornost na primjeren način držanja životinja:
'Vlasnicima životinja skrećemo pozornost na primjeren način držanja životinja (adekvatan prostor, mogućnost kretanja, veterinarski nadzor, označavanje i sl.), kao i na način kretanja prilikom šetnje, posebice na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi i djece (parkovi, izletišta, javna okupljanja i sl.), a sve s ciljem izbjegavanja neželjenih posljedica i ugrožavanja sigurnosti građana.
U cilju reguliranja navedene problematike, odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (članak 30.), Zakona o zaštiti životinja (članak 48.) i Pravilnika o opasnim psima (članak 9.), definiran je način držanja životinja, njihovog kretanja i postupaka sa životinjama, nakon što one eventualno ugroze život ili zdravlje čovjeka svojim kretanjem ili postupkom.
Članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđa novčanu kaznu za onog ''tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način s njima loše postupa'. Za provođenje zakona nadležno je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Članak 48. Zakona o zaštiti životinja propisuje 'zabranjeno je držanje i postupanje s kućnim ljubimcima te njihovo kretanje na način koji ugrožava zdravlje i sigurnost drugih životinja i ljudi, a posebice djece'. Za nepridržavanje zakonske odredbe predviđena je novčana kazna.
Članak 9. Pravilnika o opasnim psima predviđa da je 'izvođenje opasnog ili moguće opasnog psa na javne površine dopušteno jedino s brnjicom i na povodcu, od strane punoljetne osobe i u skladu s komunalnim odredbama o uvjetima i načinu držanja pasa'.
Nadzor nad provedbom Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o opasnim psima vrši Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja', pišu iz policije.