Poljski koncern WB Group predstavio je ovih dana dvije nove borbene bespilotne letjelice koje bi se uskoro mogle naći u sastavu Ukrajinskih obrambenih snaga, budući da proizvođač ima dugogodišnji suradnju s vojskom te zemlje. Riječ je o dalekodometnom dronu Warmate 20 i jurišnoj bespilotnoj letjelici Warmate 5.0 koji zapravo djeluju kao lebdeće streljivo, a tportal donosi više o tim letjelicama s ugrađenim bojnim glavama
Najveći poljski privatni koncern u sektoru obrane proširio je gamu svojih udarnih dronova klase Warmate čiji se prethodnici otprije izvoze u Ukrajinu, Gruziju, Ujedinjene Arapske Emirate, Indiju, Libiju i jednu neimenovanu članicu NATO-a. Radi se o klasi bespilotnih letjelica s lebdećim streljivom koja može biti opremljena s fragmentacijskim, visokoeksplozivnim i termobaričnim bojnim glavama.
Specijalizirani ukrajinski portal Militarny objavio je da je WB Group sredinom ovog mjeseca premijerno prikazao dalekodometni borbeni dron Warmate 20, kojeg pokreće motor s unutarnjim izgaranjem. Prema dobro obaviještenom izvoru, u tijeku je razvijanje i varijante s mlaznim motorom koji bi trebao osigurati brži dolazak na bojište.
Poljski WB Group je zasad službeno otkrio da Warmate 20 ima visokoučinkovitu bojnu glavu težine 20 kilograma, dok se ostale specifikacije zasad kriju. Pojedini izvori navode kako se domet drona Warmate 20 mjeri u stotinama kilometara, što ga svrstava u prvi dalekodometni dron poljskog obrambenog koncerna. Sustav, barem prema objavljenim fotografijama, karakterizira lagana struktura, dok proizvođač ističe mogućnosti obavljanja raznih vrsta misija, ovisno o tipu ugrađene bojne glave.
Prethodnik najnovijeg drona je Warmate 2, a radi se o većoj i težoj varijanti originalnog Warmate koji se lansira iz lansera montiranih na vozilo. Warmate 2 se može naoružati visokoeksplozivno-fragmentacijskim i termobaričnim bojnim glavama koje kombiniraju eksplozivna goriva i zrak, namijenjenim za uništavanje oklopnih vozila, zapovjednih položaja i drugih otpornih meta.
Alternativa koja bez problema probija T-72
Stoga ne čudi da WB Group promiče Warmate 2 kao održivu alternativu protutenkovskim vođenim projektilima jer takve bojne glave bez problema mogu probiti oklop T-72 koji se smatra najraširenijim tenkom ruske vojske u sukobu s Ukrajinom.
Valja reći i da Warmate 2 ima radio domet koji je proširen na 180 kilometara za ukupni radni domet od 30 do 240 kilometara, što znači izdržljivost leta u trajanju od dva sata. Također, u odnosu na izvorni Warmate, smanjena je visina leta radi manje vjerojatnosti prestretanja. Uz to, ugrađena je automatska kontrola leta s navigacijom između predviđenih točaka kretanja koju prati niz elektrooptčkih senzora i termalna infracrvena kamera s mogućnošću djelovanja u svim vremenskim uvjetima i noćnu borbu.
WB Group je ovih dana predstavio i Warmate 5.0 koji je nasljednik manjih prethodnika iz serije 1.0 i 3.0, kakve Ukrajinci koriste u uvjetima jakog elektronskog ometanja. Najnovija bespilotna letjelica 5.0 je opremljena bojnom glavom teškom pet kilograma, a radi se o borbenom dronu koji je analogan ruskom lebdećem streljivu tipa Lancet o kojem je tportal ranije pisao.
Warmate 5.0 je namijenjen za napade na širok raspon ciljeva, uključujući zapovjedna mjesta, položaje protuzračnih bitnica i druge važne mete poput radarskih i sustava elektroničkog ratovanja, kao i koncentracije neprijateljskih trupa. Sustav se navodi bez GPS ili GNSS-a, a postoji samo video-navođenje što je jedna od njegovih jedinstvenih značajki.
Audio-tragač za napade na pokretne ciljeve
Također, Warmate 5.0 ima ugrađeni tzv. strojni vid koji omogućuje sustavu samostalno usmjeravanje na metu, ali i napredni audio-tragač koji osigurava napade na pokretne ciljeve ili one koji pokušavaju pobjeći. U WB Group najavljuju i da će inačica 5.0 dobiti poboljšanja koja će omogućiti integraciju napredne umjetne inteligencije za visoku razinu obrade informacija koje služe za otkrivanje prioritetnih ciljeva.
Prethodna generacija 3.0 je suavršena na temelju želja kupaca i njihovih borbenih iskustava. Dronove iz te serije karakterizira radio domet od 30 kilometara s podrškom za primopredaju kontrole za ukupni radni domet od 80 kilometara i autonomiju leta u trajajnu od 70 minuta. Ti dronovi koriste bojne glave dizajnirane za bolju vatrenu moć protiv ciljeva visoke vrijednosti, a sama letjelica ima tihi motor s malim brojem okretaja koji se može ugasiti tijekom angažmana kako bi se izbjeglo njezino otkrivanje.
Uz to, serija 3.0 ima sposobnost sklapanja lopatica propelera u završnoj napadnoj fazi leta, mogućnost djelovanja u svim vremenskim uvjetima i dobu dana, a moguća je i integracija s drugim WB-om sustavima poput mini izviđačog drona FlyEye ili Topaz za što efikasnije upravljanje borbom. Tu generaciju dronova čine i inačica R za obavještavanje, nadzor i izviđanje (ISR) te varijanta TL koja se lansira iz cjevastih lansera.
Postoji i sustav W2MPIR, odnosno Vampir, koji je zapravo platforma za probijanje neprijateljske protuzračne obrane i elektroničko ratovanje, točnije identifikaciju, lociranje i ometanje suparničkih elektroničkih senzora i radara.