ESTETIKA OPASNOSTI

Tko su naši lovci na oluje o kojima pišu svjetski mediji?

26.06.2014 u 14:14

  • +32

Remek djela naših lovaca na oluje

Izvor: Promo fotografije / Autor: Daniel Pavlinović

Bionic
Reading

Jedan od najpoznatijih svjetskih novinskih portala, američki Huffington Post, objavio je jučer četiri fotografije našeg lovca na oluje Daniela Pavlinovića na kojima se vide udari munja u Dubrovnik tijekom nedavnog olujnog nevremena

U tekstu s naslovom '4 nevjerojatne snimke udara munja u Dubrovnik' stranica prenosi odlične fotografije i uzbudljivu priču hrvatskog 'storm chasera' o tome kako su munje prvo udarale u more, da bi prešle na grad u kojem su uništavale drveće, dimnjake i uređaje po kućama.

'Pao je 91 mm kiše, a puhali su uistinu jaki vjetrovi... Već i samo gledanje oluje s udaljenosti bilo je zastrašujuće. Svatko tko voli vrijeme i meteorologiju, voli oluje', rekao je za Huffington Post Pavlinović.

Nema sumnje da je američku stranicu posebno privukla činjenica da su dramatične fotografije zabilježene u svjetski poznatoj turističkoj destinaciji, no galerija snimaka naših lovaca na oluje (pogledajte gore) jasan je dokaz da se Storm Chasers Dubrovnik imaju još mnogo čime pohvaliti.

Ljubav još iz osnovne

Daniel Pavlinović, član skupine dubrovačkih lovaca na oluje, za tportal je rekao da se fotografijom meteoroloških pojava prvi put počeo baviti još u osnovnoj školi kada je htio zabilježiti neke od meteoroloških pojava o kojima je pisao u školskim zadaćama. Najbolje snimke lijepio bi u bilježnice, onako kako je to bilo preporučeno u literaturi, a čuva ih još danas.

Član je i Crometeo foruma na koji je slučajno naletio samo nekoliko dana nakon što je utemeljen u prosincu 2003. godine.

'Odmah sam se registrirao i po prvi put upoznao ljude koje zanimaju iste stvari kao i mene. Nedugo nakon toga kupio sam i prvog digitalca jer sam želio slike stavljati na forum. Negdje 2006. sam preko interneta upoznao i Borisa Bašića, a koju godinu kasnije počeli smo sve češće zajedno ići u 'storm chasing'. Tu je već bio i kolega Zlatko Barać, a prije četiri godine nam se pridružio i Hrvoje Batinić, koji je na Facebooku otvorio grupu Storm Chasers Dubrovnik', ispričao je Pavlinović.

Naš fotograf draži nevremena ističe da se njegova ekipa ne bavi samom lovom na oluje, već i meteorologijom te njenom popularizacijom, a sličnih skupina ima i u Splitu, Zadru i nekim drugim hrvatskim gradovima.

'Za uspjeh u lovu na oluje potrebno je poznavati barem osnove meteorologije i razumjeti rezultate dostupnih prognostičkih modela, na temelju kojih se može izraditi vlastita lokalna prognoza. Prema njoj biramo lokaciju za lov', objasnio je.

Teme su im različite i ovise o dobu godine: 'Zimi to mogu biti olujni vjetrovi i sve što dolazi s njima, poput valova i mećava, a često u slučaju jakih hladnih prodora odlazimo u planine, jer gotovo da ne znam ljubitelja vremena koji ne obožava snijeg. Grmljavinska nevremena i pijavice češći su u toplo doba godine. Lov na oluje nije samo fotografiranje atraktivnih i dinamičnih vremenskih procesa, nego i njihovo mjerenje. Gotovo je uvijek s nama i set mjernih instrumenata kojima pratimo temperaturu, tlak, vjetar i njihove tendencije. U SAD-u postoje profesionalni lovci na oluje koji izmjerene podatke prosljeđuju dalje u obradu, što pridonosi poboljšanju prognoze opasnih oluja s tornadima i na kraju pomaže u spašavanju života.'

Opasnost i ljepota

Pavlinović priznaje da u svakoj takvoj akciji postoji određena opasnost, no ističe da izlaganje opasnosti često znači i bolje fotografije: 'S vremenom smo stekli iskustvo kako balansirati opasnost i ljepotu. Primjerice, prošle godine smo pod Velebitom u studenom ručno izmjerili buru od 218 km na sat. Hrvoja je tada oluja odnijela nekoliko metara. Na sreću odabrali smo dobru, ravnu lokaciju pa nije bilo opasnosti od pada.

Drugom prilikom, kada je Boris bio na Srđu, munja je pukla u obližnji repetitor. Kaže da je imao osjećaj da je ostao bez daha.

Mene je pak prije par godina, dok sam snimao valove, more zahvatilo do struka i uništilo mi mobitel. Naravno, treba paziti i po snijegu, mada on uglavnom stabilizira hodanje.'

Projekt se širi

Članovi Crometeo tima su na području Hrvatske i okolice postavili velik broj automatskih meteoroloških postaja, povezavši ih preko stranice Pljusak.com. U Dubrovniku su za sada postavili postaju na Petku, a uskoro će još jedna biti u Gružu čiji će podaci biti relevantniji za sam grad. Osim toga, već su dobili opremu od Blitzortunga pa će kroz sljedećih nekoliko dana Dubrovnik biti uključen u svjetsku mrežu detekcije munja, što znatno olakšava praćenje i prognozu oluja.