u izraelskom zatvoru

'Toliko su me tukli da nisam mogao hodati. Nije bilo hrane, vode, WC-a... Vidio sam ljude kako umiru'

25.02.2025 u 17:57

Bionic
Reading

Smatra se da se najmanje 160 zdravstvenih radnika iz Gaze, uključujući više od 20 doktora, nalazi u izraelskim zatvorima. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izražava duboku zabrinutost zbog njihovog blagostanja i sigurnosti

Healthcare Workers Watch, HWW, palestinska medicinska nevladina organizacija, rekla je da je potvrđeno da su 162 medicinska radnika ostala u izraelskom pritvoru, uključujući neke od najviših liječnika u Gazi. Još 24 ih je nestalo nakon što su odvedeni iz bolnica tijekom sukoba.

Muah Alser, direktor HWW-a, rekao je da je pritvaranje velikog broja doktora, medicinskih sestara i drugih zdravstvenih radnika iz Gaze nezakonito prema međunarodnom pravu te da produljuje patnje civila uskraćujući im medicinsku stručnost i skrb.

Nemaju podatke o tome koliko ih je u pritvoru

'Izraelsko ciljanje zdravstvene radne snage na ovaj način ima devastirajući utjecaj na pružanje zdravstvene skrbi Palestincima, uz veliku patnju, brojne smrti koje su mogle biti prevenirane i učinkovitu eliminaciju cijelih medicinskih specijalnosti', rekao je Alser. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kaže da je potvrdila da je 297 zdravstvenih radnika iz Gaze uhitila izraelska vojska od početka rata. Organizacija nema ažurirane podatke o tome koliko je njih pušteno ili koliko ih je još uvijek u pritvoru.

The Guardian izvještava da podaci HWW-a pokazuju da je broj nešto veći, a potvrdili su da je 339 zdravstvenih radnika iz Gaze uhitila izraelska vojska.

WHO je 'duboko zabrinut zbog sigurnosti palestinskih zdravstvenih radnika u izraelskom pritvoru' nakon izvještaja da su u izraelskim zatvorskim ustanovama rutinski podvrgnuti nasilju i zlostavljanju.

Svakodnevno maltretiranje i zlostavljanje

Odvjetnik dr. Husama Abua Safija, direktora bolnice Kamal Advan, nedavno je rekao da je prvi put mogao posjetiti svog klijenta u pritvoru u zatvoru Ofer u Ramali. Rekao je da su ga mučili, premlaćivali i uskratili mu medicinsku skrb.

The Guardian i Arab Reporters for Investigative Journalism (ARIJ) također su čuli detaljna svjedočanstva sedam doktora koji tvrde da su bili odvedeni iz bolnica, ambulanti i kontrolnih točaka u Gazi te nezakonito prebačeni preko granice u izraelske zatvorske objekte. Tamo su mjesecima bili podvrgnuti zlostavljanju i izgladnjivanju prije nego što su pušteni bez optužbe.

'Iskreno, koliko god pričao o onome što sam doživio u pritvoru, to je samo djelić onoga što se stvarno dogodilo', rekao je dr. Mohamed Abu Selmia, direktor bolnice Al Šifa, koji je bio u pritvoru sedam mjeseci u izraelskim zatvorima prije nego što je pušten bez optužbe.

'Niti jedan dan nije prošao bez mučenja'

'Govorit ću o udaranju palicama, premlaćivanju puškama i napadima psima. Nije bilo hrane, osobne higijene, sapuna, vode, WC-a, toaletnog papira. Vidio sam ljude kako umiru. Toliko su me pretukli da nisam mogao hodati. Niti jedan dan nije prošao bez mučenja', rekao je dr. Selmia.

U izjavi za Guardian, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO-a, osudio je kontinuirano izraelsko zatvaranje medicinskog osoblja i rekao da je duboko zabrinut za njihovu dobrobit.

Ured UN-a za ljudska prava (OHCHR) rekao je da Izrael također mora odmah osloboditi medicinsko osoblje koje je proizvoljno zatočeno i 'prekinuti sve prakse koje predstavljaju prisilno mučenje i drugo zlostavljanje'.

Prema Ženevskim konvencijama, doktori bi trebali biti zaštićeni, a ne biti mete za vrijeme sukoba. Također, moraju imati pravo pružati medicinsku pomoć.

Dvojica liječnika iz Gaze, dr. Ijad al Rantisi, ginekolog i opstetričar u bolnici Kamal Advan, i dr. Adnan al Burš, šef ortopedske jedinice u bolnici Al Šifa, preminula su u zatvoru.

U prošlosti je Izrael opravdavao svoje vojne operacije na zdravstvene objekte u Gazi tvrdnjom da ih teroristička skupina Hamas koristi kao vojne zapovjedne centre. Zbog toga su i zatvarali zdravstvene radnike. Međunarodno pravo kaže da zdravstvene ustanove mogu izgubiti svoj zaštićeni status i postati vojne mete ako se koriste za djelovanja koja su 'štetna za neprijatelja'. Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Türk rekao je da Izrael do danas nije uspio potkrijepiti ove optužbe.

IDF kaže suprotno: Zatvorenici imaju hranu, piće, odjeću, madrac

Izraelska vojska IDF rekla je da svakom pritvoreniku osigurava odgovarajuću odjeću, madrac, redovitu hranu i piće te da imaju pristup medicinskoj skrbi. Dodali su da su svjesni incidenata u kojima su zatvorenici umrli u pritvoru i da se za svaki od tih slučajeva provode istrage.

'IDF djeluje u skladu s izraelskim i međunarodnim pravom kako bi zaštitio prava pritvorenika u zatvorskim i ispitivačkim objektima', rekli su.

Međutim svjedočanstva preživjelih medicinskih radnika pokazuju da je situacija drugačija.