Pomoćnik ministra unutarnjih poslova za Civilnu zaštitu Damir Trut kazao je u emisiji 'U mreži Prvog' kako Nacionalni stožer civilne zaštite i epidemiolozi prate situaciju i analiziraju je te sukladno analizama i preporukama Stožer donosi određene mjere
Dodao je da su te mjere umjerene da bi gospodarstvo moglo funkcionirati, ali i da bi štitili stanovništvo. Trut je za HRT kazao kako se mora balansirati između mjera da ne bismo imali veliku štetu. Naveo je i da su brojevi zaraženih zabrinjavajući te da smo u sredini Europske unije po broju zaraženih, ali još uvijek brojevi nisu alarmantni te da će sukladno daljnjoj situaciji Nacionalni stožer civilne zaštite donijeti moguće druge mjere.
'Vidjet ćemo kakva će biti situacija idući tjedan pa ćemo onda odlučiti o donošenju novih mjera', rekao je Trut.
Pomoćnik ministra unutarnjih poslova kazao je i kako su sve odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite postale i politička tema, a ne samo epidemiološka, te vjeruje da su sve političke elite na istom kolosijeku, imali bismo bolje rezultate, a ne bismo zbunjivali javnost.
Pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Marija Bubaš kazala je kako smatra da u Hrvatskoj još uvijek postoji mogućnost 'stezanja' obruča što se tiče okupljanja ljudi. Dodala je kako je zdravlje zaposlenih jednako zdravlju gospodarstva. Naglasila je kako se svi trebaju uključiti u suzbijanje virusa, a ne da pojedinci iz udobne fotelje komentiraju odluke Stožera.
'Ako Stožer jednoga dana kaže - smanjit će se okupljanja, skratit će se radno vrijeme određenih djelatnosti, onda da to prihvatimo kao nešto što je potrebno i nužno, a ne da se tome opiremo', poručila je Bubaš. Pomoćnik ministra unutarnjih poslova za Civilnu zaštitu Damir Trut rekao je kako se u Hrvatskoj svakodnevno provodi nešto manje od deset tisuća testiranja dnevno jer epidemiolozi žele što više spriječiti moguću zarazu.
Istaknuo je kako sada postoje i brzi testovi. Bubaš je kazala kako testove koje imamo treba usmjereno primjenjivati prema onome za što su napravljeni i za što postoje. Dodala je ako je zlatni standard PCR test, treba ga koristiti tamo gdje se želi postići određena brzina, ali jednaku primjenu su našli i brzi antigenski testovi. Istaknula je kako se njih planira provoditi u županijama u kojima je stopa incidencije veća.