'LICEMJERNO I NEZAKONITO'

Turska osudila njemačku pretragu svog teretnog broda u Sredozemlju

23.11.2020 u 19:29

Bionic
Reading

Turska je osudila operaciju pretresa koju su proveli njemački marinci na njenom teretnom brodu u Sredozemlju u sklopu šire misije EU-a za provođenja embarga na oružje nametnutog Libiji.

"Mi prosvjedujemo protiv ove akcije koja je provedena bez ovlasti i uz primjenu sile", priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova u Ankari u ponedjeljak.

Njemački marinci ukrcali su se na teretni brod dvadesetak kilometara sjeverno od Bengazija u nedjelju kako bi provjerili njegov teret, ali su prekinuli operaciju nakon što je Turska, pod čijom zastavom brod plovi, uložila veto na pretres.

Turska je u ponedjeljak pozvala veleposlanike Europske unije, Italije i Njemačka u Ankari i tim zemljama uputila diplomatski notu zbog pokušaja pretresa broda za koji je ustvrdila da predstavlja kršenje međunarodnog prava.

Tursko ministarstvo vanjskih poslova opisalo je tu akciju kao "licemjerno i nezakonito postupanje" s turskim teretnim brodovima za Libiju i istaknulo da to "nije prihvatljivo ni u kakvim okolnostima".

Ministarstvo je navelo da je kapetan broda Rosaline A surađivao i dao informacije o teretu koji prevozi, a navodno je riječ o pošiljki boje.

"Sve osoblje, uključujući kapetana, bilo je podvrgnuto prisilnoj fizičkoj pretrazi", reklo je ministarstvo dodavši da će biti zatražena odšteta.

Njemačko ministarstvo obrane izvijestilo je da "nije pronađena zabranjena roba na brodu" do trenutka kada je akcija opozvana.

Njemačka je od kolovoza dio misije EU-a Irini, kojom se želi zaustaviti slanje oružja Libiji te stati na kraj krijumčarenju nafte.

Libija je u previranjima otkako je njen dugogodišnji čelnik Moamer Gadafi svrgnut s vlasti 2011. Zemlja je postala bojišnica sukobljenih strana, a u sukob su uvučene i strane sile.

Turska podupire libijsku vladu GNA u Tripoliju na čelu s premijerom Fajezom Serajem, koja ima i potporu Ujedinjenih naroda, i poslala joj je vojnu pomoć.

Serajevog rivala,vojnog moćnikaKalifu Haftara, podržavaju Rusija, Egipat, Jordan i UAE. On također dobija vojnu potporu.

Zaraćene strane u Libiji ovaj su mjesec počele izravne političke razgovore uz posredništvo UN-a u pokušaju da dogovore vremenski okvir za održavanje nacionalnih izbora.

Glasnogovornik njemačke vlade Steffen Seibert rekao je u ponedjeljak da Njemačka, Britanija, Italija i Francuska podržavaju taj dijalog i pozdravljaju napore za sastavljanje smjernica za izbore u prosincu 2021.

To je važan korak prema "ponovnoj uspostavi libijskog suvereniteta", rekao je on novinarima.