U Bosni i Hercegovini u petak je potvrđeno nešto više od 1200 slučajeva zaraze koronavirusom, što je ispod dnevnog prosjeka ovog tjedna, no broj od 57 umrlih u protekla 24 sata ponovo je velik i podsjeća kako stopa smrtnosti u toj zemlji neprestano raste od početka studenog
Prema podacima entitetskih zavoda za javno zdravstvo, u protekla 24 sata testirano je nešto manje od tri tisuće uzoraka, a zaraza je potvrđena kod 770 osoba iz Federacije BiH te kod 511 iz Republike Srpske.
U Federaciij je umrla 31 osoba, a u u RS-u je zabilježeno 26 smrtnih slučajeva povezanih sa zarazom.
Stopa smrtnosti osoba zaraženih koronavirusom u BiH je najveća u regiji jer je s 11. studenim ona bila 14,4 na 100 tisuća stanovnika. Taj je podatak tek nešto bolji od Češke i Belgije, koje bilježe po 26 odnosno 21 takav slučaj na 100 tisuća stanovnika, no znatno je lošiji od brojki koje govore o stanju u Hrvatskoj gdje se bilježi 9,7 smrtnih slučajeva.
Pojedinačno je u petak najveći broj novozaražnih bio na području Banje Luke, gdje je potvrđen 121 novi slučaj, a u Sarajevu ih je bilo 114. U Mostaru su zaražene još 93 osobe, a u tamošnjem Kliničkom centru trenutačno je na liječenju 120 pacijenata.
Štrajk zdravstvenih djelatnika u Mostaru
Dok se zaraza širi, a zdravstvene ustanove jedna odolijevaju pritisku sve većeg broja pacijenata, zdravstveni djelatnici u Mostaru u petak su prosvjedovali na ulicama optužujući županijske vlasti za opstruiranje potpisivanja novog kolektivnog ugovora kojim bi se osigurala njihova materijalna prava.
"Ukoliko ponovo izostane njihova reakcija, možda već i krajem idućeg tjedna donijet ćemo odluku o potpunoj obustavi rada i pokretanju generalnog štrajka. Za sve eventualne posljedice odgovorni će biti vlada i ministar (zdravstva) Goran Opsenica", kazao je predsjednik sindikata zdravstva Hercegovačko-neretvanske županije Dalibor Vuković.
S podacima od petka ukupan broj zaraženih u BiH od izbijanja epidemije sada je blizu 70 tisuća, a umrlo je 1807 osoba kod kojih je potvrđena zaraza virusom SARS-CoV-2.
U Federaciji BiH na snazi je mjera ograničenja kretanja u noćnim satima, no nju su unatoč odluci kriznog stožera Ministarstva zdravstva odbile provoditi vlasti Zapadno-hercegovačke županije.
Takvog ograničenja za sada nema na teritoriju Republike Srpske.